Žižka přiblížil Žižkov záchraně!

Viktoria Žižkov si udržela šanci na záchranu v nejvyšší soutěži. Na domácím stadionu porazila českobudějovické Dynamo 2:1. Do vedení šli nejprve hosté po ráně Benáta, ale domácí dokázali skóre otočit. Do přestávky vyrovnal Koukal a vedení strhl na stranu domácích Luděk Stracený, jehož přímý kop tečoval do protipohybu vlastního brankáře obránce hostů Žižka.

Přitom v úvodu mohli domácí děkovat hlavně svému brankáři, že o výsledku utkání nebylo rozhodnuto už po několika minutách hry. Během prvních deseti minut totiž vytáhl žižkovský brankář Peter Bartalský dva úžasné zákroky proti dvěma gólovým hlavičkám Riegela a Benáta.

Jenže domácí si říct nedali a v sedmnácté minutě už za svoji nedůslednost v obraně pykali. Hostující špílmachr Benát se dvacet metrů od branky domácích opřel do míče, který následně poslal přesně do šibenice – 0 : 1!

Inkasovaný gól ale domácí mužstvo nepoložil. Naopak, čtyři minuty na to už fanoušci domácích slavili vyrovnání, když se v hostující šestnáctce nejlépe zorientoval Zdeněk Koukal – 1 : 1!

Do té doby slušná úroveň hry na chvíli opadla a nejvíce zajímavé se tak zdály být komentáře domácích fanoušků vůči hlavnímu rozhodčímu Drábkovi. Domácí stále ještě nevydýchali týden staré emoce z utkání s Kladnem, které disciplinárními tresty odnesli trenér Ščasný a útočník Švancara, kteří tak svému týmu dnes poprvé chyběli.

Mnohem lepší kopaná byla k vidění ve druhém poločase. Domácí do něj nastoupili s novým hráčem na hřišti Petrem Gabrielem a okamžitě si vytvořili územní převahu, ze které pramenily i šance. Jednu takovou měl v 53. minutě Richard Kalod, ale brankář Kučera jeho střelu z deseti metrů vyrazil na roh. Ještě předtím volali domácí po penaltě za zákrok na Risteho Naumova, ale píšťalka rozhodčího zůstala němá.

Co nedokázali žižkovští střelci, dokázal po hodině hry českobudějovický obránce Žižka. Domácí kopali ze dvaceti metrů přímý kop a Straceného střelu tečoval do protipohybu brankáře Kučery právě obránce Dynama – 2 : 1!

Žižkov měl sice nadále převahu, ale mnohem více starostí jí dělal českobudějovický Hudson, který motal domácím zadákům hlavu celé utkání. Právě za zákrok na něj kopali hosté v 70. minutě pokutový kop, ale nabídnutou možností pohrdl střelou do tyče Petr Benát.

Obraz hry se rázem změnil, hosté útočili a domácí spoléhali na rychlé brejky a standardní situace. Několikrát se dostával do šance domácí kapitán Stracený, ale brankář Kučera vždy dokázal zachránit. V 77. minutě mu také pomohla při Procházkově hlavičce tyč.

V závěru už se hrálo jen na jednu bránu, hosté semkli Žižkov v pevný zámek, ale gólově se proti nadšeně bojujícím domácím neprosadili.

26. kolo první ligy:

Viktoria Žižkov - Dynamo České Budějovice 2:1 (1:1)
Branky: 22. Koukal, 59. vlastní Žižka - 18. Benát. Rozhodčí: Drábek - Ubias, Pospíšil. ŽK: Procházka, Pilař, Gabriel - Homoláč, Jasanský. Diváci: 2815.

Žižkov: Bartalský - Hruška, Procházka, Pilař (46. Gabriel) - Palát, Sabou, Hušbauer (90. Besta), Koukal - Stracený, Kalod (89. Straka) - Naumov. Trenér: Kočí.

Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš, Žižka, Leština (79. Svátek) - Hudson, Benát, Homoláč, Mezlík (86. Jasanský) - Sedláček, Stráský (36. Šíma). Trenér: Tobiáš.

[ 3. 5. 2009 - Petr Hovorka | Foto: fkvz.cz ]