Blažek postrčil Žižkov na hranu sestupu

Hráči Viktorie Žižkov se přiblížili na samou hranu sestupu z první ligy. V dnešním zápase 27. ligového kola totiž podlehli v Liberci 1:2, i když od 50. minuty gólem Naumova vedli. Pak se ale zjevil na hřišti střídající útočník Blažek, který dvěma góly velmi pohledný zápas otočil.

Aktuální kolo a tabulka Gambrinus ligy

V Liberci zavládl na začátku května vpravdě letní a trochu dusný den, který jakoby předznamenal i odpolední zápas. Liberec potřeboval udržet krok s konkurenty v boji o pohárové příčky, Žižkovu už docházel v záchranářských bojích čas. Na stadion U Nisy ale dorazila nejprve jen letní pohoda a pěkný fotbal. Nejvíc to bylo patrné na hře liberecké zálohy - směrem dopředu hravá, do defenzivy velmi neochotná.

Už po minutě hry toho mohl využít žižkovský kanonýr Naumov, který se zjevil zapomenutý za obranou a svou střelu protlačil i přes brankáře Zlámala a obránce Vulin musel hodně pospíchat, aby míč vyhlavičkoval z prázdné branky. Liberec měl od začátku zdánlivou převahu a jeho záložníci se tlačili dopředu, Viktoriáni ovšem byli mnohem nebezpečnější. I když vyráželi k brejkům obvykle jen ve třech, lehko se dostávali přes střed hřiště a neustále hrozili.

Výmluvně to dokumentovala 18. minuta. Stracený našel kolmým pasem zabíhajícího Straku a po jeho střele zachránilo Liberec jen ukázkové vyběhnutí Zlámala. Žižkovská snaha o kombinaci v plné rychlosti a naopak liberecká nátlaková hra se spoustou centrů dávaly prvnímu poločasu rytmus i fotbalovou krásu, góly ovšem nepřicházely. Nic na tom nezměnila ani parádní dalekonosná rána Dočkala a dorážka Košťála - s obojím si poradil brankář Bartalský.

Pět minut po přestávce už bylo všechno jinak. Koukal si zaběhl na pravé straně na další kolmý pas a skrz vybíhajícího Zlámala ho propasíroval až na malé vápno k Naumovovi, který v pohodě zavěsil.

Liberečtí jakoby strnuli a nechali hosty i poté procházet až do šestnáctky, a tak se za dalších pět minut prohnal po levé straně Naumov a napálil vybíhajícího Zlámala. To byl zřejmě zlom, protože hned vzápětí se centr libereckého Janů snesl až na malé vápno k Blažkovi, který po pár minutách na hřišti hlavou vyrovnal.

Pořadatelé jakoby nechtěli pěkný fotbal kazit ligovými starostmi, a tak za celý zápas neohlásili výsledek s předstihem hraného zápasu Příbrami s Olomoucí, který oba týmy eminentně zajímal. Přesto si nervozita na stadion stejně cestu našla. Žižkov sice potřeboval také vyhrát, ale přesto se zatáhl a začal zdržovat. A domácí se tlačili za výhrou, zasypali vápno hostů salvou centrů, jenže v koncovce jim scházel klid a přesnost.

Změnila to až první minuta nastavení a opět u toho byl Blažek, který po svém příchodu rozhýbal domácí útok. Na pravé straně šestnáctky si zpracoval pas, položil si dva obránce a nad padajícím Bartalským zavěsil. Žižkov už na zvrat síly nenašel.

Liberec se i díky prohře Olomouce v Příbrami pasoval na favorita v boji o pohárové příčky, když se bodově dotáhl na druhou Spartu a před Olomoucí má čtyřbodový náskok. Žižkov ztrácí na záchranu šest bodů.

FC Slovan Liberec - Viktoria Žižkov 2:1 (0:1)

Branky: 57. a 90.+1 Blažek - 50. Naumov.
Rozhodčí: Kovařík - Wilczek, Jiřík.
ŽK: Liška, Dejmek - Straka, Procházka, Xavier.
Diváci: 4260.

Liberec: Zlámal - Janů, Košťál, Dejmek, Vulin - Dočkal, Holeňák, Papoušek, Liška (52. Blažek) - Nezmar (71. Smetana), Kerič (90+2. Gebre Selassie). Trenér: Škorpil.

Žižkov: Bartalský - Palát, Hruška, Besta, Pilař - Stracený (46. Xavier), Sabou, Procházka, Koukal (59. Kalod) - Straka (82. Vaculík), Naumov. Trenér: Kočí.

[ 9. 5. 2009 - ČTK | Foto: Frontpage ]