Liberec Eden nedobyl a mistr byl korunován

Mistři ze Slavie Praha remizovali v sobotním duelu 30. kola Gambrinus ligy s Libercem 2:2 a zůstali na domácím hřišti v celé sezoně neporaženi.

Hned v úvodu protáhl domácího brankáře Vaniaka z úhlu Kerič. Vzápětí na druhé straně pálil Milan Černý těsně nad a Ivana o chvíli později přehodil sice Zlámala, ovšem míč doputoval vedle hostující branky. Po deseti minutách zajel Liška nešetrně do Vaniaka, který však mohl pokračovat ve hře.

Domácí převaha vyvrcholila kolem dvacáté minuty. Nejdříve nedosáhl na střílený centr Milana Černého jen těsně Švento, ovšem zanedlouho už se Slavia radovala. Při standardní situaci posunul Jaroslav Černý míč Grajciarovi, který z pětadvaceti metrů trefil přesně pravý horní roh branky.

Červenobílý tým pokračoval neúnavně v útoku, ale Volešák z dobré pozice přestřelil. Ve 32. minutě pak slávisté udeřili podruhé. Po krásném centru Fořta za obranu se zblízka trefil Ivana. V další jasné šanci o pár minut později neuspěli po přetaženém centru Švento a následně ani Fořt. Chvíli před přestávkou však snížil po přihrávce Lišky útočník Kerič. Vzápětí navíc odcentroval Dočkal a Gebre Selassie orazítkoval zblízka břevno.

Hned po změně stran byl Kerič blízko vyrovnání. Dostal míč za obranu, obešel brankáře Vaniaka, ale než stihl zakončit, ukopl mu balon Brabec. Na opačné straně Fořt protáhl Zlámala a pak slávistického útočníka nechtěně trefil spoluhráč Brabec svou tvrdou střelou. Třetí gól jakoby domácím nebyl přán, rána Jandy totiž skončila jen na břevně. Dvacet minut před koncem zase proletěl přímý volný kop Jarolíma jen těsně nad.

Také hosté měli náznaky slibných možností a vyrovnat se jim podařilo až v devadesáté minutě, kdy se opět trefil po krásném sólu Kerič. Slavia ale i tak zůstala v domácím prostředí v celé sezoně neporažena.

Kapitán Slavie Brabec: Je to krásné, ale pohár jsme měli dostat už před dvěma týdny

Slavia sice v posledním ligovém kole jen remizovala s Libercem 2:2, ale mistrovské oslavy jim tato ztráta nenarušila. "Určitě jsem si ten zápas ve skvělé atmosféře vychutnal, jen je škoda, že jsme nevyhráli," uvedl útočník Slavie Pavel Fořt.

Ten si ale uvědomuje, že nyní už oslavy nebudou tak spontánní, jako když si slávisté titul zajistili. To se jim povedlo už před dvěma týdny na Žižkově. "Samozřejmě už to nebude takové, ale užijeme si to i tak. Pro mě to byl poslední zápas ve Slavii," uvedl Fořt.

Kapitán Slavie Erich Brabec převzal mistrovský pohár, ale na adresu Českomoravského fotbalového svazu si neodpustil poznámku. "Ten pohár jsme měli dostat už před dvěma týdny. Bylo by to lepší. Takhle jsme už čtrnáct dní mistři. Stálo by to za uvážení, aby se příští rok dával už ve chvíli, kdy je mistr známý," prohlásil Brabec.

Oslavy pokazili jen malým prohřeškem fanoušci, kteří po zápase i přes výzvu pořadatelů vstoupili na hrací plochu. Nakonec se ale vrátili do ochozů. Navíc byly v sektoru domácích také menší násilnosti. "Byla to malá kaňka, ale šlo spíše o jedince. Jinak musím fanouškům poděkovat," komentoval situaci Brabec.

Zkušený brankář Martin Vaniak měl z obhajoby titulu velkou radost. "Myslím, že jsme ukázali všem, že Slavia jde dobrou cestou. Chtěli jsme dneska vyhrát, ale bohužel jsme dostali branku v devadesáté minutě. Každopádně to byl zápas vyšperkován titulem a vzpomínky budou nádherné."

Titul slaví slávisté nejdříve před stadionem s fanoušky. "Pak se všichni přesuneme do Žlutých Lázní, kde máme společnou akci. Já tu mám rodinu, takže moc dlouho to protahovat nebudu. Moc vína asi dneska nevypiju," dodal Vaniak s úsměvem.

30. kolo první ligy:

Slavia Praha - Slovan Liberec 2:2 (2:1)
Branky: 21. Grajciar, 32. Ivana - 44. a 90. Kerič. Rozhodčí: Drábek - Zlámal, Novák. ŽK: Grajciar - Liška, Kerič, Frejlach, Blažek. Diváci: 17.569.

Slavia: Vaniak - Grajciar, Brabec, Hubáček, Švento - M. Černý, Janda (80. Belaid), Volešák, J. Černý - Ivana (63. M. Jarolím), Fořt (87. Pekhart). Trenér: K. Jarolím.

Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Vulin (75. Nezmar) - Dočkal, Gecov, Dort (61. Frejlach), Liška - Kerič, Blažek. Trenér: Škorpil.

[ 30. 5. 2009 - MediaFax | Foto: ČTK ]