Mladíci zdolali Severní Iry a i nadále vévodí skupině

Čeští hráči porazili v pátečním utkání 5. kvalifikační skupiny o postup na ME 2011 hráčů do 21 let tým Severního Irska 2:0. Obě branky padly až po přestávce, nejprve zacílil přesně Gecov a po něm přidal pojistku Dočkal.

V úvodu zápasu hýřili střeleckou aktivitou v Jablonci nad Nisou hosté. V 6. minutě vyděsila jedovka Weira gólmana Vaclíka, který ale zasahovat nemusel. Proti povedené ráně Garretta o chvíli později už však předvedl své dovednosti naplno. V 11. minutě se poprvé osmělil také domácí výběr. Valentovu krásnou ránu levačkou ovšem brankář Carson efektním zákrokem zneškodnil.

Český tým poté začal na trávníku úřadovat. Nebezpečí znamenaly pro protivníka především standardní situace. Nejdříve zakroutil Dočkal přímý volný kop na hlavu Vošahlíka, proti skórování byl ale gólman Carson. Stejný hráč neuspěl hlavou ani o pár minut později, kdy mu přesný centr naservíroval Hloušek, jenž odehrál velmi dobrý zápas.

Ve 20. minutě ale mohl zmrazit jabloneckou Chance Arenu Kee, ke kterému se k překvapení všech dostal dlouhý aut. Zaskočený útočník Severního Irska ovšem v čisté šanci netrefil branku. Poté začal zatápět obraně Severního Irska záložník pražské Slavie Hloušek.

Jeho rychlost a technika dělaly protivníkovi potíže. Ve 21. minutě nejprve bývalý jablonecký středopolař připravil příležitost Dočkalovi, ten se ale netrefil mezi tři tyče. Poté to zkusil sám a jeho pokus jen těsně minul pravou tyč a ve 36. minutě po jeho lahůdkovém pasu napálil Valenta balon pouze do břevna. Když ve 40. minutě zamířil Vošahlík těsně vedle branky, šly oba týmy do kabin za nerozhodného stavu 0:0.

Hned po přestávce přišel pro český tým šok. Po přímém volném kopu a souboji v pokutovém území českého týmu nařídil hlavní arbitr Vejlgaard z Dánska penaltu. K její exekuci se postavil Shane Duffy, jeho ránu ale k velké radosti domácích fanoušků vyrazil gólman Vaclík.

Svěřenci Jakuba Dovalila posléze začali pálit jednu tutovku za druhou. Ve velkých šancích selhali Dočkal, Hloušek i Černý. Český národní tým se ale vedoucího gólu přece jen dočkal. Po chybné rozehrávce hostů rozvlnil síť přesnou ranou Marcel Gecov.

Český tým pak výsledek pojistil v 83. minutě, kdy se slabší levou nohou trefil Dočkal, jenž krátce předtím rozezvučel dělovkou břevno. Český národní tým tak porazil Severní Irsko 2:0 a je i nadále v čele kvalifikační skupiny bez ztráty bodu.

Kvalifikace na ME 2011 hráčů do 21 let:

Skupina 5:

Česká republika - Severní Irsko 2:0 (0:0)
Branky: 68. Gecov, 83. Dočkal. Rozhodčí: Vejlgaard - Bille, Vang Andersen (všichni Dán.). ŽK: Vošahlík, Lecjaks, Černý - Garrett. Diváci: 2723.

Česká republika: Vaclík - Lecjaks, Mazuch, Suchý, Čelůstka - Hloušek, Valenta (56. Vácha), Gecov, Dočkal (89. Zeman) - Vošahlík (73. Rabušic), Černý.

Severní Irsko: Carson - Casement (66. Lafferty), Duffy, Cathcart, Hodson - McQuoid, Garrett, Weir, Bryan (60. Donnelly) - Kee, Magennis.