Spartu trápila ofenziva, z Kodaně jede bez bodů

[b]Aktualizováno[/b]. Hráči pražské Sparty prohráli ve svém druhém vystoupení v základní skupině Evropské ligy v Dánsku s tamním klubem FC Kodaň 0:1. Jedinou branku zápasu vstřelil v 25. minutě senegalský útočník N’Doye.

Trenér Sparty Jozef Chovanec nasadil do základní jedenáctky uzdravené duo Žofčák, Pamič, v útoku dostal poněkud překvapivě přednost místo Wilfrieda ruský mladík Prudnikov. Holenda si ale s talentovaným Rusem od úvodního hvizdu poměrně rozuměl a už ve dvanácté minutě aktivní Sparta rychle zahrozila.

Holenda vyhrál hlavičkový souboj a posouval míč na Prudnikova, dánská obrana jeho přihrávku zablokovala, ale míč se znovu dostal k Holendovi, který jej levačkou napálil a gólman Wiland musel zasahovat. Za dalších sedm minut opět sparťané zahrozili, tentokrát ze standardní situace. Žofčákův centr ale proletěl nad hlavou Holendy a dobíhající Prudnikov hlavičkoval na zadní tyči mimo kodaňskou branku.

Sparta působila v první pětadvacetiminutovce sebejistě a také směrem dopředu byla nebezpečná. Jenže osudnou se jí stala v polovině prvního poločasu chyba v defenzivě, stoperské duo Řepka - Hubník se po odkopu příliš roztáhlo a toho využil senegalský útočník Kodaně N’Doye. Ten měl při zakončení dostatek prostoru a umístěnou střelou pod sparťanským gólmanem Blažkem poslal domácí tým do vedení. Kodaň po vedoucí brance ožila, naopak český tým zbytečně ztrácel míč a v útoku postrádal lepší kombinaci i více kreativity.

V poločase sáhl kouč Sparty Chovanec k jedné změně, nevýrazného Žofčáka nahradil na hřišti Střeštík. O deset minut později se dostal do hry i Wilfried, jenže hra Sparty postrádala tou dobou více klidu a množství nakopávaných míčů nemohlo proti domácí obraně uspět i přesto, že během první půle byly vidět v dánské defenzivě určité mezery. Kodaň si po změně stran poctivě hlídala jednogólový náskok a postupnými útoky se snažila svou výhru ještě pojistit.

Spartě se ve druhém poločase prakticky nedostala do zakončení, záložní řada českého týmu často lacině odevzdávala míče a tak se svěřenci trenéra Chovance v závěru nedostali ani k výraznějšímu tlaku, kterým by Kodaň zatlačili před pokutové území. Sparťanské trápení pokračovalo prakticky až do konce utkání, český tým si nevypracoval výraznější šanci, naopak minutu před koncem ještě mohl pojistit vedení domácích střídající Almeida, avšak v dobré pozici vystřelil vedle Blažkovy branky.

Ve čtvrté minutě nastavení se ještě po přihrávce Prudnikova dostal do obrovské šance Václav Kadlec, ale radost mu překazil gólman Kodaně Wiland, který rychlým vyběhnutím zmařil poslední akci zápasu. Sparta se tak vrací z Kodaně bez bodů.

Evropská liga, 2. zápas skupiny K:

FC Kodaň - AC Sparta Praha 1:0 (1:0)
Branka: 25. N’Doye. Rozhodčí: Kaasik - Leevand, Reinvald (všichni Estonsko). ŽK: Kušnír.

FC Kodaň: Wiland - Pospěch, Larsson, Antonsson, Wendt - Kvist, Hutchinson, Grönkjaer, Wingaard (86. Nörregaard) - Santin (67. Almeida), N‘Doye.

AC Sparta Praha: Blažek - Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák (46. Střeštík), Hušek (80. V. Kadlec), Vacek, Kalouda - Holenda (55. Wilfried), Prudnikov.