První senzace turnaje: mistry Evropy skolili Švýcaři

[hot]OBSAHUJE ON LINE[/hot] Úřadující mistři Evropy ze Španělska senzačně prohráli ve svém zahajovacím duelu na světovém šampionátu se Švýcarskem 0:1 a zkomplikovali si situaci ve skupině H. Překvapivé tři body zajistil svěřencům Ottmara Hitzfelda v 52. minutě Fernandes. Švýcaři připravili největšímu favoritovi turnaje v Jižní Africe první porážku v 19 vzájemných soubojích a zároveň udrželi v pátém utkání za sebou na mistrovství světa čisté konto, čímž vyrovnali rekord Itálie.

Hraví mistři Evropy Španělé platí za nejofenzivnější tým planety, v generálce na turnaj v Africe rozdrtili Polsko 6:0, ale proti Švýcarům se vůbec nemohli prosadit. Přitom v 18 předešlých vzájemných duelech patnáctkrát vyhráli a soupeři navíc chyběl kapitán a nejlepší střelec historie Frei.

Švýcaři se však nečekaně semkli a výkonem na hranici možností drželi favorita na uzdě. Od úvodních chvil vsadili na defenzivu a vystavěli před brankou několikastupňovou obrannou hráz. Španělé sice drželi míč 70 procent hracího času, ale jejich snahu brzdily příliš zdlouhavé kombinace, které Švýcaři stíhali díky pružnému defenzivnímu bloku zachytávat.

Klíč k soupeřově obraně našli evropští šampioni až po 24 minutách. Iniesta vysunul Piquého, ale jeho stahovačku přečetl gólman Benaglio, který střelci zmenšil úhel a míč vyrazil.

KOMPLETNÍ STATISTIKY ZÁPASU

Španělé pochopili, že receptem na švýcarskou defenzivu by mohly být kolmé přihrávky. Po jedné z nich utíkal k brance Iniesta, ale v posledním momentu ho zbrzdil Grichting.

Na konci poločasu postupoval z úhlu na Benaglia Villa, pověst nejlepšího střelce Eura však nepotvrdil a dloubáček poslal mimo tyče. Španělé vyšli v prvním poločase gólově naprázdno poprvé od loňského duelu na Poháru FIFA proti Jihoafrické republice.

Pomalá a profesorská hra se svěřencům Vicenteho Del Bosqueho vymstila v 52. minutě. Středem obrany se protáhl Derdiyok, se štěstím v pádu procpal míč až do malého pokutového území, kde oslavil dorážkou svou životní trefu Fernandes.

ZÁPAS JSME SLEDOVALI ON LINE

Španělský kouč reagoval nasazením uzdraveného kanonýra Torrese a favorit přece jen trochu zrychlil hru. Mezi tyče se však netrefil v 63. minutě zpoza vápna Iniesta ani o pět minut později Torres. O chvíli později měli Španělé i smůlu, když Xabi Alonso napálil břevno.

Branková konstrukce zazvonila i na opačné straně. Derdiyok se neohroženě pustil mezi soupeřovy beky, několika kličkami se dostal do výhodné pozice a pak jen zklamaně vydechl, když jeho pokus zastavila tyč. Příliš smutnit ale nemusel.

Jeho celek už senzační výsledek díky obětavé hře ubránil a připravil Španělům první prohru po 12 vítězných duelech. Navíc Švýcaři popáté za sebou na světovém šampionátu nedostali gól a k překonání absolutního rekordu v neprůstřelnosti jim schází 66 minut.