Pyro není zločin, „Jude“ ano! Za binec po derby je zodpovědný exministr Langer

Pyro není zločin, „Jude“ ano! Za binec po derby je zodpovědný exministr Langer

[hot]POLEMIKA[/hot] Podle vedení pražské Slavie může za to, že po sobotním derby vnikli fanoušci Sparty a poté i příznivci červenobílých na hrací plochu, letenský trenér Vítězslav Lavička, který svým fans přišel na hřiště pochvalně zatleskat. Kolega a kamarád Ondřej Škvor, vedoucí fotbalového oddělení deníku Sport, napsal, že Lavička je falešným hromosvodem, že za „binec na place“ může pořadatelská služba. V tom se ale podle mě poněkud mýlí. Jednak disciplinární komise UEFA, a po jejím vzoru v poslední době i FAČR, trestají za porušení pořádku na cizích hřištích hostujícími fandy i jejich kluby. Ale hlavně: čeští pořadatelé se svými chabými zákonnými možnostmi a omezeními těžko mohou tak mohutnému davu ve vstupu na trávník na moderním stadionu anglického typu, který je v Edenu, zabránit! Kdyby měli pravomoce policistů a kdyby v Česku platil britský zákon, kdy každý vstup diváka na hrací plochu, je zločinem, to by byla jiná. Za incidenty je tak hlavně odpovědný exministr vnitra Topolánkovy vlády Ivan Langer, dobrý známý (i obchodně), jiného olomouckého občana, majitele Viktorie Plzeň Tomáše Paclíka. Langer coby ministr totiž vykázal policisty za brány stadionů, takže pravidelně přicházejí zasáhnout až po žádosti pořadatelské služby, tedy s křížkem po funuse.

Slavia žádá o prominutí trestu pro Kisela a kritizuje Lavičku

A jen hasí, mnohdy navíc naopak ještě rozdmychávají, vzniklé problémy. Ironií osudu je, že s Langerem ve vládě sedával coby ministr dopravy současný majitel Slavie Aleš Řebíček. Marně tehdy opozice v poslanecké sněmovně namítala, že Langrovo nařízení je nesmyslné, že při rizikových zápasech typu derby či Baník – Sparta policisté musejí být přítomni přímo na stadionu.

Frajírci před těžkooděnci zdrhali jak Bolt


Kdyby v Edenu v sobotu Policie ČR preventivně hlídala, nikdo by se na plochu neodvážil vstoupit, to si pište! Viděli jste ten zbabělý únik frajírků z kotle, když se na ně těžkooděnci vrhli?! Ti „posrandírové“ byli najednou rychlejší než Usain Bolt ve své nejlepší formě. Vyděšeně zdrhali, tyhle vystrašené srábky bych chtěl vidět v pátek 17. listopadu 1989 při protirežimní demonstraci na Národní třídě, to by asi bylo náhlých případů v kalhotech... I když tihle „hrdinové“ by v daný revoluční den byli nejspíš zalezlí doma u maminky.
Exministr Langer argumentoval, že policie za peníze daňových poplatníků nemůže „spoluorganizovat“ soukromý podnik typu fotbalového zápasu. Jenže i tak nyní policisté stejně vartují za branami stadionu a přiběhnou, až když je pozdě. A daňové poplatníky to pak stojí, při různých následných škodách v ulicích, v celkovém součtu více peněz než by stála pouhá policjení prevence v ochozech...

[img id="20081"]

Naruby: Na hokeji policie vartuje, na fotbale ne!


Zajímavé ovšem je, že třeba v pražské hokejové O2 Areně policisté přítomni být mohou, sedí vždycky v hledišti, v horním patře. A čučí si na hokej. Nejspíš tu kontrolují kotlík neškodných slávistických školáků, nebo osmnáct mírumilovných příznivců v sektoru hostí, kteří přijeli do Prahy z Vítkovic či ze Zlína. Za naše peníze. Takže shrnuto: na fotbale při derby se Spartou na Slavii, kde je to nanejvýš nutné, policisté nehlídají, zato na hokeji na Slavii, kde to z devadesáti procent bývá úplně zbytečné, vartují? Tady nejspíš někdo porušuje Langerovu vyhlášku a předpisy, že? Co tomu asi říká policejní prezident?

Lavička ty urážky během derby neslyšel?


Ještě pár slov k tomu Lavičkovi. Mám toho ojedinělého gentlemana českého fotbalu rád a uznávám ho. Ale jeho „vstřícnost“, až podlézavost vůči tvrdému letenskému sparťanskému jádru fanoušků je nedůstojná trenéra Sparty.

Copak neslyšel vulgární skandování na adresu svého největšího pomocníka a oblíbence ze společného australského působení v FC Sydney, Karola Kisela? To neviděl, jak slávistického kapitánaještě před vyloučením trefovali při zahrávání rohu chuligáni hlásící se ke Spartě zapalovači a různými předměty? To neslyšel celozápasové posměšné antisemitské skandování „Jude, Slavie!“? Věřím, že nějaké přátelé židovského původu Lavička má a že jeho vysvětlení nějak velkoryse přijmou.

Pyrotechnika zločin není, házení světlic ano!


Rasistické a antisemitské projevy v hledištích fotbalových stadioů jsou totiž, hlavně v současné době plné různých „náckovských“ pochodů, mnohem větším problémem a průšvihem, než to, že pár fandů vtrhlo po zápase na hřiště. To ale sportovní novináři po hříchu až na kolegu Luďka Mádla z Aktuálně.cz moc neřeší. A neřeší to ani komise FAČR, přestože se představitelé svazu letos na kongresu FIFA zavázali a odhlasovali si směrnici, že podobné projevy se musejí tvrdě trestat, například bodovými odpočty v soutěžích! Ví to vůbec někdo na Strahově, je s tím závěrem kongresu FIFA seznámen nový šéf disciplinárky?

A Česká televize? Před časem bývalý šéf sportovní redakce ČT Otakar Černý varoval, že v takových případech na Kavčích horách vypnou zvuk či dokonce přeruší přenos. Dnes? Nic! Na plné kule z televizního příjmače slyšíte: „Jude, Jude!“

V tomto případě se musím ale naopak policie zastat, ve své zprávě uvádí, že někteří z 82 zadržených fandů, celkově třináct, je kromě výtržnictví podezřelých i z projevů podporujících fašismus. Co na to FAČR a jeho příslušné komise, poslechnou si alespoň zvukový záznam z utkání?

Autor vítězné sparťanské branky Lukáš Vácha obhajoval své poděkování fanoušků tím, že respektuje jejich názor a slogan: „Pyro není zločin!“. To já také! Bezpečná pyrotechnika jako součást chorea je nádherná a vytváří na stadionu skvělou atmosféru! Nikoli ovšem házení dělbuchů a světlic (včetně dalších předmětů) na hrací plochu! To už zločin je, stejně jako již zmíněné rasistické a antisemitské projevy.

[img id="42790"]

Většina pražských Židů fandila Spartě


Na závěr pak jedna malá historická lekce zadarmo, už jsem o tom jednou psal, takže pro jistotu ještě jednou. Jak píše i Karel Poláček v „Mužích v ofsjadu“, za první republiky valná většina Pražanů, hlásících se k židovské národnosti, fandila Spartě. Jedna z hlavních postav zmíněného románu, slávistický židovský obchodník Načeradec byl v tomto směru výjimkou.

Zde budiž důkaz, takhle to už před devíti lety popsal s pomocí „Mužů v ofsajdu“ publicista Vladimír Kučera:
„Začtěme se pečlivě do řádek 'Mužů v ofsajdu', slavné knihy o fotbalových fanoušcích starých časů - k panu Načeradci hovoří árijský Žižkovák pan Eman Habásko st.: 'Bez urážky, pane... Já vždycky slyším, že páni vod vaší víry drží se Spartou, kdežto křesťani sou víc nakloněni Slavii.' A pan Richard Načeradec: 'Chcete říct, že já, jakožto žid, měl bych bejt při Spartě? No, to zas dovolte. Já vím, že moc židů jde za Spartou, ale kompletně ne. Já vám něco řeknu. Kdyby celá náboženská obec i s vrchním rabínem vzývala Spartu, já zůstanu věrnej pěticípý hvězdě Slavie. Od toho neustoupím. Jak jsem koupil, tak prodám.' Tak to stojí na straně 73, sedmý řádek odzdola (Karel Poláček: Muži v ofsajdu, jedenácté vydání, Praha, Československý spisovatel 1978).

A je to. Hodnověrný pramen tedy udává, že pokud by sparťanské tvrdé jádro mělo na někoho relevantně pokřikovat: 'Jude!', pak samo na sebe a na svůj tým. Neboť z tradice - jak vidno - rudí z Letné jsou ten klub, jenž v časech, kdy skutečné fandovství se u nás formovalo, byl ve velké oblibě pražských Židů. A kořeny nikdy neusekneš... Podstatnější však je, že tato historka svědčí o hlubším: v jádru každé zlé pověry, a tou antisemitismus bezesporu je, najdeme zpravidla neznalost, neinformovanost a hloupost. Ty vedou do velmi temných časů. Letos v říjnu to bude šedesát let (nyní už tedy 69 let - pozn. aut.), co autor Mužů v ofsajdu Karel Poláček umřel v osvětimské plynové komoře. Dozajista kolem něho umíralo hodně židovských sparťanských fotbalových fanoušků. Držících se za ruce se slávistou Načeradcem.“

Tolik Vladimír Kučera. Takže ještě jednou, až bude sparaťanský kotel zase vyřvávat na slávisty „Jude, Slavie!“ či na baníkovce „Polský židi!“, měl by si být vědom skutečnosti, že především nechutně uráží předválečné tradice a fanoušky svého vlastního klubu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK