Śural a Kováč Liberci vystřelili první tři body v Evropské lize

Hráči Liberce využili v 2. kole skupiny Evropské ligy proti Estorilu dlouhou přesilovku a portugalský celek porazili 2:1. Slovan rychle vedl po Šuralově trefě. Pohárový nováček sice na konci poločasu, kdy už hrál bez vyloučeného Miguela, vyrovnal, ale po změně stran rozhodl kapitán Kováč. V 82. minutě dostal červenou kartu i domácí Sackey.

Rozpisy všech zápasů a tabulky skupin

Liberec udělal výhrou krok k postupu, ve skupině H je po dvou zápasech druhý za Sevilou a má náskok tří bodů na třetí Freiburg. V dalším duelu přivítá Slovan 24. října Sevillu.

Slovan proti pátému týmu uplynulé sezony portugalské ligy podle očekávání postrádal hned dvě opory. Potrestaného záložníka Rybalku zastoupil ve středu pole Frýdek a zraněného Kušníra nahradil na pravém kraji obrany Coufal.

Liberec před sedmi lety v jediném dosavadním měření sil s portugalským soupeřem prohrál v Braze vysoko 0:4, dnešní duel měl ale úplně jiný průběh. Severočeši začali aktivně, byť první vážnější možnost měl Estoril. Galvao ale libereckou chybu při rozehrávce nevyužil a pálil vedle.

Slovan hrozil rychlými kombinacemi po stranách, vedoucí gól mu ale přinesla akce ve středu pole. Pavelka v 15. minutě kolmicí vysunul Šurala a ten chladnokrevně obstřelil hostujícího brankáře. Odpovědět mohl Evandro, ale hlavičkoval jen do míst, kde stál Kovář.

Ve 24. minutě domácí podruhé dostali míč do sítě. Frýdek dorazil zblízka Rabušicovu střelu, ale pomezní odmával ofsajd a zhatil Slovanu radost. V dresu Estorilu dělal liberecké defenzivě problémy hlavně Galvao a ve 32. minutě se musel Kovář hodně činit, aby vyrazil jeho střelu na roh.

O šest minut později zajel na polovině hřiště do Frýdka Miguel a po druhé žluté kartě musel ze hřiště. Zdálo se, že Liberec v přesilovce v klidu dohraje poločas, jenže těsně před pauzou zaspal na pravé straně a následný závar ve vápně skončil vyrovnáním, o které se postaral Leal.

Čtyři minuty po návratu z kabin překonali Severočeši hostujícího brankáře Vagnera potřetí, ale znovu jim sudí odmával ofsajd. Tentokrát dorážel balon v nepovoleném postavení Rabušic.

Domácí se tlačili za druhým gólem. Dvakrát po sobě neuspěl Frýdek, v 62. minutě už ale Liberečtí slavili. Frýdek z přímého kopu nacentroval do vápna a odražený míč protlačil do sítě kapitán Kováč, třebaže si Vagner na jeho pokus k tyči sáhl.

Slovan pak nepouštěl soupeře k ohrožení své branky, přesto si nakonec závěr sám zdramatizoval. Druhou žlutou kartu dostal také Sackey a jeho tým se ještě o tři body strachoval. Výhru už ale udržel.

Evropská liga - 2. kolo:

Slovan Liberec - Estoril Praia 1:1 po poločase

Branky: 15. Šural - 45. Leal. Rozhodčí: Hansen - Bille, Rix (všichni Dán.). ČK: 38. Miguel (Estoril).

Liberec: Kovář - Coufal, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey - Šural, Frýdek, Pavelka, Delarge - Rabušic. Trenér: Šilhavý.
Estoril: Vagner - Luiz, Miguel, Fernandes, Mano - Goncalo, Filipe - Galvao, Evandro, Sebá - Leal. Trenér: Da Silva.