Tresty pro Spartu a Slavii? Nesmysl! Povedou jen ke stavění klecí

Tresty pro Spartu a Slavii? Nesmysl! Povedou jen ke stavění klecí

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Jak známo, minulý čtvrtek Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) potrestala pražskou Slavii i Spartu shodnou pokutou 200 tisíc korun za řádění fanoušků při derby hraném 28. září v Edenu (0:2). Příznivci obou týmů (nejdříve sparťané, pak i slávisté) mj. po skončení zápasu vnikli na hrací plochu. Slavia kvůli tomu navíc dostala podmíněný trest odehrát jedno soutěžní utkání na domácím hřišti bez přítomnosti diváků, a to s odkladem na tři měsíce. Podobně jako předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) a místopředseda Sparty Dušan Svoboda s těmito tresty zásadně nesouhlasím! V době, kdy v Česku platí současná legislativa, kdy policisté podle nařízení exministra vnitra Ivana Langera nesmějí být při rizikových zápasech přítomni na stadionech, kdy člen bezpečnostní agentury nemá žádné speciální pravomoci a kdy neplatí britský zákon, že každý vstup na hrací plochu je zločinem, nemají čeští pořadatalé rizikových fotbalových střetnutí účinné možnosti, jak projevům početných hord chuligánů zabránit. I kdyby kluby dostávaly milionové pokuty!

Pyro není zločin, „Jude“ ano! Za binec po derby je zodpovědný exministr Langer

„Nejspíš jsme mohli před derby, Sparta i Slavia, udělat více, ale za daných podmínek pořadatelská služba nemá nárok dav fanoušků zastavit. Pokuty se sice stupňují, i když kluby dávají do bezpečnosti na stadionech nemalé prostředky. Příště nám disciplinárka nafaří půl milionu a co? Povede to jen k tomu, že kluby přestanou investovat do kamerových systémů, ale vrátí na stadiony vysoké ploty a klece,“ říká deset dní po zápase Dušan Svoboda, který se podle svých slov nemíní odvolávat a nechtěl bezprostředně po derby hrotit svým názorem už tak vyhrocenou situaci (Mj. oficiálním stanoviskem Slavie, která hnala k odpovědnosti sparťanského trenéra Vítězslava Lavičku, jenž šel po utkání poděkovat sparťanskému kotli.).

Musí pomoci ministerstvo vnitra i spravedlnosti


Svoboda má pravdu, pořadatelé těžko mohou sami zvládnout dav rozdivočelých fandů.
„Je otázkou, zda má být policie přítomna na stadionech, i když připouštím, že kdyby policisté v Edenu byli, nejspíš by fandové na plochu nevnikli. Věc však musíme řešit komplexně, do konce roku zevrubně analyzovat a vyhodnotit situaci. A vytvořit odbornou komisi, v níž by měli zasednout i zástupci ministra vnitra, ministra spravedlnosti a zástupci klubů. Tak, aby se problém řešil systémově, jen samotné kluby ho totiž vyřešit nemohou. Monitorovat pochody na stadiony či nepokoje v ulicích – na to už vůbec nemáme síly ani prostředky.“

Je to tak, házet vše alibisticky jen na kluby disciplinárka nemůže a nesmí. Ostatně pánům z komise asi nedošlo, že k největším nepokojům fanoušků dochází rok co rok při finále Poháru České pošty (dříve Ondrášovka Cupu, předtím Poháru ČMFS). A kdo je pořadatelem těchto finálových duelů? Samotná Fotbalová asociace ČR!!! Ostatně bývalá Goldova disciplinárka jednou svaz dokonce za absolutní nezvládnutí finále domácího poháru potrestala (či spíše doporučila potrestat) finanční pokutou, která byla věnována na charitativní účely.

Výtržníkům pomohla i amnestie


Když sám něco neumím zvládnoutm, těžko za to mohu trestat jiné. Klubům navíc budiž omluvou, že největší výtržníky, kteří měli soudně zakázáný vstup na fotbalové stadiony, pustil zpět do ochozů exprezident Václav Klaus, tedy jeho lednová amnestie...

Takže místo alibistických trestů a nesutálého zvyšování pokut klubům by disciplinárka mohla aktivně přispět do odborné diskuse, jak podobné excesy v blízké budoucnosti řešit. A okamžitě po říjnových mimořádných volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR by FAČR měla vyvolat jednání až na úrovni nových ministrů vnitra a spravedlnosti.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="42746"][img id="42790"]