Mistrovství světa? Ustrkovaná Evropa, protežovaná Francie!

Mistrovství světa? Ustrkovaná Evropa, protežovaná Francie!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Jakmile hraje Francie baráž o mistrovství světa, je na světě nějaký průšvih a zpochybnění její účasti na světovém šampionátu. V roce 2009 před MS 2010 v Jihoafrické republice v odvetě s Irskem si před rozhodujícím gólem zpracoval Thierry Henry míč evidentně rukou, v úterním odvetném utkání baráže o MS 2014 v Brazílii s Ukrajinou (3:0) vstřelil klíčovou druhou branku do ukrajinské sítě Benzema z jasného ofsajdu. I když to nebyl jediný sporný moment tohoto vypjatého dvojzápasu – krátce předtím neuznali pro postavení mimo hru Benzemovi jiný gól, který byl naopak regulérní. A už v prvním duelu se hodně diskutovalo o ukrajinské penaltě. Velekiks slovinských sudích v čele s videozáznamem postavil do hodně podivného světla jednoho z největších odpůrců zavedení videa ve fotbale, představitele komise rozhodčích UEFA, známého Itala Pierluigiho Collinu. Ten je totiž ještě navíc supervizorem ukrajinských rozhodčích. Jak Ukrajincům úterní blamáž svých podřízených asi tak vysvětlí?

Nejofenzivnějším týmem světové kvalifikace bylo Německo

Budou zase Collina a ostatní rozhodčí, hájící své osobní a účelové zájmy, blábolit nesmysly o tom, že video do fotbalu nepatří, protože fotbal je krásná hra i se svými chybami, a že z ní nemůžeme vylučovat lidský faktor?

Dovedete si představit, kdyby lékaři měli okamžitě k dispozici účinný lék proti rakovině nebo AIDS, ale jejich světová a evropská organizace by se jeho použití vehementně bránily. S vysvětlením, že příroda je přece krásná, i se svými chybami a omyly, a nemůžeme do ní zasahovat zvenčí. Nejspíš by tito lidé brzy skončili ve vězení s pouty na rukou nebo v blázinci ve svěrací kazajce.

Ibrahimovič: Turnaj beze mě není nic, co bych měl sledovat

Ne tak šéfové světového a evropského fotbalu, kteří maximálně povolí video pro brankovou čáru, což využijí sotva jednou do roka. Místo toho, aby využili videoslužeb pro penaltové a ofsajdové situace. Nic by se zavedením videorozhodčího nezdrželo, současnými planými hádkami na trávníku se promrhá mnohem více času. Ostatně už se několikrát i v zápasech evropských pohárů stalo, že se čtvrtí, náhradní sudí podívali tajně na video (či dostali včas od televize echo) a rychle sdělilo hlavnímu, jak to bylo.

Lidské chyby odkloňují stovky milionů


Jenže komise rozhodčích UEFA neustále prudí se svými, na trávníku jen překážejícími, brankovými sudími. Možná nám ještě nějací další arbitři časem přibudou, aby sudích bylo na hřišti víc než fotbalistů. Ostatně čekatelů na tučné diety z řad rozhodčích je stále ještě dost.

Ribéry a spol. se hned po postupu pochlubili novými dresy

Fotbaloví papaláši s oblibou tvrdí, že fotbal je byznys jako každý jiný. Že se v něm točí miliardy eur a dolarů. Dovedete si ale představit, kdyby v jakémkoli jiném byznyse byla objevena obří chyba, která „odkloní“ stamiliony na nesprávnou stranu, a nikdo by to už nemohl změnit a napravit? Ve fotbale díky ideozáznamu okamžitě víme, k jakému pochybení došlo, ale nedá se to změnit…

Kdyby sponzoři a televizní společnosti, platící za přenosová práva obří peníze, dali fotbalovým představitelům ultimatum, že jim zaplatí jen za spravedlivý a férový videoprodukt bez věčných přehmatů, bylo by video do fotbalu zavedeno IHNED. Ale to je zatím jen velká utopie.

Evropa je na MS ustrkována


Takhle si můžeme jen říct, že je škoda, že Ukrajina bude na MS 2014 chybět. Mezi 32 účastníky šampionátu by se ostatně vyjímalo i Švédsko s Ibrahimovičem, Rumunsko, Srbsko a klidně i Česko.

Video: Bylo těžké brát odvetu vážně, přiznali po postupu v Uruguayi

Jenže Evropu bude v Brazílii reprezentovat jen třináct zemí starého kontinentu. Tedy jen něco přes třetinu účastníků. Místo Ukrajiny, Švédska, Rumunska atd. uvidíme v akci týmy, jako jsou Írán, Kostarika, Honduras. To je výsledek politiky šéfa FIFA Seppa Blattera upřednostňující jiné kontinenty a menší svazy. Ostatně proto se konají světové šampionáty v takových zemích, jako je Jihoafrická republika (2010) nebo dokonce Katar (2022). Ovšem to je už zase jiné, rovněž velmi podezřelé téma.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="4939"]