Kadlec si na přestup sám připlatil!

Kadlec si na přestup sám připlatil!

Jednadvacetiletý útočník Eintrachtu Frankfurt Václav Kadlec patří do kategorie fotbalistů, pro niž se v Německu užívá termín „Talent Schmiede“. Čili kovárna talentů. Toto označení se vžilo i v agentuře International Sport Management (ISM), v jejím čele stojí už 20 let lídr českých hráčských agentů Pavel Paska. Kadlec se postavil do řady úspěšných plejerů, s nimiž Paska začal spolupracovat mezi 14. a 17. rokem jejich věku, čili mezi Tomáše Rosického, Milana Baroše, Patrika Bergra, Jana Poláka a další.

Zelenka: Je jiná doba, něco mladým řeknete a oni se urazí

„Vašek Kadlec prostě není jen fotbalista. Je to od počátku pečlivě budovaný projekt, který už má svůj velký příběh,“ podotýká Pavel Paska. Na seznamu hráčů, které ISM zastupuje, je zhruba stovka jmen. Od patnáctiletých nadějí až po čtyřicátníka Jaromíra Blažka. Ti nejtalentovanější jsou však objevováni dříve.

„O Kadlecovi jsem věděl od jeho 11 let, od 13 jsem s ním byl ve styku. Zaujal mě tím, že byl zcela výjimečný a vždy hrál o dvě věkové kategorie výš,“ vzpomíná si Ivo Táborský, který v ISM vede už řadu let skauting.

Mladý útočník se po letní přestávce v roce 2012 dostal do výborné formy, zářil v Evropské lize, dal v ní čtyři góly, z toho tři Feyenoordu, ale 3. listopadu roku 2012 utrpěl po souboji s Martinem Nešporem z Mladé Boleslavi frakturu čelní kosti. Musel na další operaci. Bylo to zranění naprosto absurdní.

V únoru znovu hrál, dal na jaře devět branek a nabídky ze zahraničí se jen sypaly. Z Ruska, německých klubů, z anglického Newcastle. „Jednoznačně největší zájem měl Frankfurt a Vašek se sám rozhodl, že chce do německé bundesligy. Pan Křetínský však znovu odmítal. Jenže Frankfurt byl vytrvalý, trpělivě vyjednával. Viděl v Kadlecovi velký potenciál. Nakonec však rozhodl ten lidský aspekt, který se tvořil celých pět let.“

Šéf Sparty nakonec usoudil, že po sportovní stránce může Kadlecovi jen pomoci, ovšem v tu chvíli se z něj stal tvrdý obchodník. Řekl sumu, z níž nechtěl couvnout. „Nebylo to jednoduché. Eintracht dvakrát zvedl nabídku, ale měl limit. Nakonec mezi ním a požadavkem Daniela Křetínského stále zůstával rozdíl. Takže jsem Vencovi řekl – hele, co kdybychom to spolu dorovnali z vlastní kapsy? Dáš jednu třetinu té sumy ze svého, já dám dvě třetiny – souhlasíš? Přistoupil na to, tolik do Frankfurtu chtěl. A pak už to šlo rychle,“ prozradil Pavel Paska.

K podobnému kroku se odhodlala řada fotbalistů, například Fábregas, když chtěl z Arsenalu do Barcelony. „Když jsme dotahovali Kadlecův přestup, tak jsem si nemohl nevzpomenout na transfer Tomáše Rosického z Dortmundu do Arsenalu. Vznikla podobná situace. ´Rosa´ však strašně chtěl do Arsenalu a také jsme to spolu doplatili. Byla to jiná suma a jeli jsme v tom půl na půl. To je prostě jednání profesionálů, kteří mají jasný cíl,“ dodal Pavel Paska.

Sparta dostala za Václava Kadlece čtyři miliony eur plus nárok na bonusy. V roce 2006 dovršili Paska s Rosickým transferovou sumu pro Borussii Dortmund na 7,5 milionu liber.

EXKLUZIVNÍ INTERVIEW S VÁCLAVEM KADLECEM SI PŘEČTETE V NOVÉM PROSINCOVÉM HATTRICKU ČÍSLO 12, KTERÝ VYCHÁZÍ UŽ VE ČTVRTEK 12. PROSINCE 2013!