LM: Německo a Anglie po 4, Španělsko 3, Češi vzpomínají na Spartu za Hřebíka a Haška

LM: Německo a Anglie po 4, Španělsko 3, Češi vzpomínají na Spartu za Hřebíka a Haška

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Takhle vypadá evropská elita po skončení základních skupin Ligy mistrů: do šestnáctičlenného osmifinále postoupily čtyři týmy z Německa (obhájce trofeje Bayern Mnichov, poslední finalista Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen a Schalke 04), stejně tak čtyři celky z Anglii (Manchester United, Manchester City, FC Arsenal a, FC Chelsea) a tři mužstva ze Španělska (FC Barcelona, Real Madrid a Atlético Madrid). A pak už jen pět zástupců pěti dalších zemí: AC Milán (Itálie), Paris Saint Germain (Francie), Galatasaray Istanbul (Turecko), Olympiakos Pireus (Řecko) a Zenit Petrohrad (Rusko). Tedy ve hře je jen osm států. Česko může jen vzpomínat na osmifinálové účasti Hřebíkovy a předtím Haškovy Sparty na začátku 21. století.

Uhrin se už prý Viktorii upsal, na „jedničku“ Zemana neměli v Plzni peníze

Neuspělo ani Portugalsko, jehož bývalí vítězové Ligy mistrů, resp. Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ), Benfica Lisabon a FC Porto zůstali jen těsně za branami Ligy mistrů a musejí se smířit s účastí v „béčkové“ Evropské lize. Na jejich úkor nakonec postoupily Olympiakos Pireus a Zenit Petrohrad (ten s rekordně nízkým bodovým ziskem v podobě šesti bodíků).

Ústup z nedávné slávy potvrdila i Itálie. Ta má v jarním play off už jen AC Milán a i ten se doma na San Siru musel do poslední vteřiny v deseti lidech strachovat, zda mu Ajax Amsterdam nevstřelí gól. Nakonec Italové bezbrankovou remízu uhájili a postoupili. To se už ale nepovedlo slavnému Juventusu Turín, který v dohrávaném utkání ve středu na rozbahněném terénu prohrál 0:1 na půdě Galatasaray Istanbul.
Tureckému celku zajistil postup pět minut před koncem nizozemský reprezentant Sneijder. A Neapoli nestačila ani výhra 2:0 nad Arsenalem. Jelikož Dortmund vyhrál s odřenými zády v Marseille (2:1), musely by nad Rosického týmem vyhrát 3:0 ...

Dortmund i chybující sudí měli namále


Borussia však byla ještě čtyři minuty před koncem utkání v Marseille mimo hru, resp. v Evropské lize. Kdyby nepostoupila, byl by to obrovský skandál. Gól Olympique totiž padl z ofsajdu a pak sudí odpustili domácím jasnou penaltu za faul domácího gólmana na Lewandowského. Grosskreutzova branka v 87. minutě tedy sudí i pověst Ligu mistrů zachránila.

Ovšem ne tak docela, jiný německý tým, Schalke 04 totiž v postupovém duelu s Basilejí (2:0) naopak těžil z nespravedlivé přízně italských rozhodčích. Nejprve přišlo dosti sporné vyloučení po basilejském faulu/nefaulu a pak druhý gól z jasného ofsajdu.

2 místa v Lize mistrů? Plzeň a Liberec hrají i o budoucnost

Nikdo nechce arbitry vinit z úmyslu, ovšem v současném zrychleném fotbale nestíhají. A překážející tajtrlíci za brankou, kteří si říkají brankoví rozhodčí, jim nepomohou. Ale když pánové Blatter, Platini a Collina stále trvají na tom, že video do fotbalu nepatří, tak to takhle bude vypadat stále. Dokud ti, co do fotbalu dávají neskutečné prostředky, tedy velké firmy a televizní společnosti, nezasáhnou, že takový nekvalitní produkt nechtějí. Ale to je pořád dokola.

Jinak Němci potvrdili svou současnou bundesligovou dominanci, i když, jak už bylo řečeno, Schalke a Dortmund měly namále. Na výsluní se vrací i Anglie - zajímavé je, že v Lize mistrů si spravují chuť i celky, jež jsou doma v Premier League v krizi, jako třeba Manchester United.

Vzorem by měly být úspěchy Sparty a Slavie


A Češi? Jásají jak pominutí, když se jim znovu v podobě Viktorie Plzeň podařilo s třemi body za jedno vítězství (a pět proher) proklouznout do Evropské ligy. Pěkné, ale člověk nemusí být ani příliš velký pamětník, aby si vzpomněl, kdy Sparta z Jaroslava Hřebíka (2002) či Ivana Haška (2000) postupovala do osmifinálové části Ligy mistrů. A to nemluvím o nultém ročníku Champions League v roce 1992, kdy porazila pozdějšího vítěze FC Barcelonu a skončila celkově třetí. Dušan Uhrin starší by o tom mohl svému synovi, novému trenérovi Viktorie Plzeň, něco povyprávět.

A Slavia Praha? Ta ve stejné době (1996, 2000) postupovala i přes silné italské celky AS Řím či Udine až do semifinále, resp. čtvrtfinále Poháru UEFA (dnes Evropské ligy). To se ostatně povedlo v roce 2002 i Slovanu Liberec (čtvrtfinále Poháru UEFA). Do osmifinále Ligy mistrů postoupila tehdy Kotrbova Sparty ještě v sezoně 2003/2004! Tedy přesně před deseti lety, kdy Kinclovou brankou v poslední minutě zdolala na Letné Lazio Řím.

Ancelotti: Inzaghi nebude šťastný, že přišel o svůj rekord

Letos na jaře byla blízko těmto metám v osmifinále Evropské ligy Viktoria Plzeň, ale nezvládla duel s Fenerbahce Istanbul. Upovídaný příbramský útočník Petr Švancara v televizi tenkrát tvrdil, že Plzeň postoupí až do semifinále EL.

Nepovedlo se, ale takhle smělé cíle by si české kluby mohly a měly dávat. Nejen se spokojit s přežitím zimy a pak říkat, že si to „užijeme“ a uvidíme.

Samozřejmě hodně záleží na losu, který se za asistence televizních kamer Eurosportu uskuteční ve Švýcarsku už v pondělí 16. prosince – play off Evropské ligy se losuje od 12 hodin, osmifinále juniorské Ligy mistrů, v níž Viktoria Plzeň, bohužel, nezískala ani bod, od 12.30 hodin , a osmifinále Ligy mistrů od 13 hodin.

Opravdu jen ty úspěchy Hřebíkovy Sparty na začátku 21. století by měly být pro současné kluby vzorem a ne skutečnost, že někdo někdy vyřadil třeba dánského mistra.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="22207"]