Češi v Bundeslize? Žádná hitparáda

Češi v Bundeslize? Žádná hitparáda

Když trenér Vrba podepisoval smlouvu na místo hlavního kouče české reprezentace, pronesl větičku o tom, že bude nominovat ty nejlepší. Je tedy jasné, že jeho oči často spočinou na Bundeslize. Nejvyšší soutěž našich západních sousedů nabízí po Slovensku největší počet legionářů, avšak je otázka, zda bude po konci letní sezóny vůbec z koho vybírat.

100? Pro Špita zřejmě zakleté číslo

Když v létě do Bundesligy zamířili hned dva velcí talenti českého fotbalu, Vladimír Darida a Václav Kadlec, většina fotbalových odborníků jejich kroky do menších klubů kvitovala, avšak po patnácti kolech už může být názor o poznání jiný.

Frankfurt ani Freiburg v lize nezáří, oba balancují na hraně sestupu a navíc se jim týmy mimo pásmo ohrožení vzdalují. V případě Kadlece je alespoň výhodou, že se stal forwardem číslo jedna a zároveň nejlepším střelcem týmu. To Darida po přesunu z Plzně strádá. Zranění střídá zranění a reprezentační záložník nedostal možnost pořádně ukázat, co v něm dřímá. Vedle něj navíc v malém klubu působí ještě dvojice Krmaš, Pilař, kdy zejména druhý jmenovaný bude pro Vrbu exkluzivním zbožím.

Drobný poprvé a na Bayern...

Jestli na tom jsou špatně Freiburg a Frankfurt, tak pro vyjádření postavení Norimberku snad ani není ten správný ekvivalent. Norimberk na předposledním místě na výhru čeká, z patnácti zápasů má devět remíz a vytvořil tím nový negativní rekord Bundesligy. Zřejmě každý ví, že zde má český fotbal dvě esa. Zatímco Hloušek hraje pravidelně, Pekhart se do sestavy prosazuje jen velmi těžko a střelecký prach nejspíš někde zapomněl.

V dolní polovině tabulky najdeme další tři týmy s českými tvářemi. Třinácté a čtrnácté místo okupují tradiční kluby Hamburger SV a Werder Brémy. O fous lepší Hamburg má ve svém středu Petra Jiráčka a Jaroslava Drobného, avšak ani jeden není součástí elitní jedenáctky. Starší z dvojice Drobný plní jen roli brankářské dvojky. Jiráček sice občas naskočí, ale jde spíše o role epizodní, neboť má v notísku zapsaných jen 236 bundesligových minut.

V Brémách působí Gebre Selassie. Pravý reprezentační bek hraje celkem pravidelně, avšak nikoliv na tradičním kraji obrany, ale v záložní řadě a nezáří. Stejně jako klub z hanzovního města se brodí v šedém podprůměru, jenž jen podtrhl poslední debakl 0:7 na domácí půdě s Bayernem.

Gebre Selassie doufá v obrat

Kdysi si v naší kotlině hodně slibovali od Morávka, a když se šikovný záložník vydal bojovat v dresu Schalke, malovali se všichni, že české repre roste nový Rosický. Avšak zatímco „Malý Mozart“ kdysi po přestupu do Dortmundu ihned uhranul Bundesligu, Morávek nikoliv. Nepodařilo se mu dokonce prosadit ani Gelsenkirchenu a zavděk tak vzal Augsburgem. Když je zdravý, což je ale v případě odchovance Bohemians vždy velkým otazníkem, patří do základu. Deváté místo, které momentálně jeho zaměstnavateli náleží, už vylepšit nepomůže, dokonce roku ho totiž na marodku poslal zraněný sval.

Paradoxně nejvýše z týmu, ve kterých působí naši legionáři, je Wolfsburg a Mainz. Jenže dvojice Jan Polák – Zdeněk Pospěch už reprezentační kariéru ukončila, a tak pro trenéra Vrbu nepřichází v úvahu.

Český fotbal má nadále v Bundeslize slušnou stopu, avšak nikdo z legionářů nezanechává pořádnou šlápotu. Pryč jsou doby, kdy Rosický s Kollerem tlačili Dortmund k úspěchům, Miroslav Kadlec pomohl Kaiserslauternu k titulu a jeho syn Michal piloval neúnavně levou lajnu v dresu Leverkusenu. Bohužel to nevypadá na to, že se v brzké době situace otočila. Dá se spíše předpokládat, že některý z klubů, ve kterém bojují Češi, elitní soutěž opustí. Můžeme se jen modlit, aby to byl maximálně jeden celek.

LM: Německo a Anglie po 4, Španělsko 3, Češi vzpomínají na Spartu za Hřebíka a Haška


[img id="43309"]