Posune se prodej Slavie? Řebíček údajně použil peníze za Petráka, aby uklidnil Sisáka

Posune se prodej Slavie? Řebíček údajně použil peníze za Petráka, aby uklidnil Sisáka

[hot]EXKLUZIVNĚ[/hot] V úterý 7. ledna 2014 prodala pražská Slavia do bundesligového Norimberka svého jednadvacetiletého defenzivního univerzálního záložníka Ondřeje Petráka, člena reprezentační jedenadvacítky, přibližně za jeden milion eur, tedy za necelých třicet milionů korun. Podle informovaného zdroje efotbalu.cz měl slávistický majitel Aleš Řebíček tyto prostředky obratem investovat do vyrovnání se s kontroverzním severočeským podnikatelem Petrem Sisákem. Tedy mužem, jenž se měl točit kolem zkrachovalé investiční společnosti Key Investments, spojené se stavbou stadionu v Edenu a mj. i problémovými dluhopisy městských částí Praha 6 a Praha 10.

Slavia přetlačila Žižkov, Bohemians pronikli do semifinále

Už v polovině roku 2013 psal totiž server ceskapozice.cz o tom, že se do Řebíčka podle všeho pustili i dodnes utajovaní majitelé Key Investments, kteří Slavii před Řebíčkem vlastnili. Sisákovo uklidnění, k němuž prý měla Řebíčkova lednová iniciativa přispět, by mohlo případně i urychlit vlekoucí se jednání s potenciálními ruskými investory. Slávistická veřejnost už začíná být v tomto směru skeptická a ptá se, zda vůbec k nějakému prodeji, alespoň poloviny fotbalové Slavie, dojde.

Nejprve se mluvilo o tom, že k tomu dojde již na valné hromadě klubu týden před Vánocemi, ale nedělo se prakticky nic.

Jak začal Řebíček jednat s ruskou „Dýmkou“


Zopakujme si tedy, co o chystané transakci koncem listopadu 2013 napsala MF DNES, která o „ruské“ věci informovala jako první: „V České republice se potichu rodí obchod, v němž se hraje o osud fotbalové Slavie. Skrytá jednání nejsou zajímavá jen z hlediska sportu. Tajemným Rusem, který jedná s majitelem Slavie, exministrem Alešem Řebíčkem, o spolupráci na ‚záchraně‘ tradičního klubu, je podle zjištění MF DNES Dmitrij Romaněnko - evropský zástupce ropného a plynárenského gigantu Lukoil. Romaněnko je velkým přítelem Martina Nejedlého, nejbližšího poradce prezidenta Miloše Zemana. Figurují spolu ve společnosti, která dodává palivo na letiště v Praze. Nejedlý, Romaněnko a Řebíček jsou dobří přátelé. ‚Nemohu vyloučit, že se pan Romaněnko rozhodl se Slavií spolupracovat,‘ naznačil Nejedlý. Kolem obchoduje však řada otazníků. Není třeba jasné, zda Romaněnko (v pozadí s Nejedlým) jedná za sebe, Lukoil, či jiné, skryté investory. Přezdívá se mu Dýmka. Třiačtyřicetiletý evropský zástupce ruského ropného gigantu Lukoil Dmitrij Romaněnko často pobývá v Česku. Léta tu podniká a má zde přátele na vysokých postech. MF DNES od jednoho z účastníků schůzek ohledně Slavie zjistila, že Romaněnko je tím záhadným Rusem, který má pomoci resuscitovat pražský klub.“

MF DNES 25. listopadu 2013 v této souvislosti uvedla, že Romaněnko v minulosti žil v Praze, dokonce se domluví česky. Už od 90. let tu působil ve firmách a v roce 2007 se stal jednatelem firmy LUKOIL Aviation Czech. Tu založil ruský kolos Lukoil spolu s Martinem Nejedlým. Společnost získala hned v roce 2008 mimořádnou zakázku - je největším dodavatelem paliva na ruzyňském letišti. Letiště tehdy spadalo pod ministra dopravy Aleše Řebíčka. Toho Řebíčka, který je dnes majitelem Slavie a s nímž Romaněnko (s Nejedlým v zádech) jedná o spolupráci při řízení fotbalového klubu.

Národní tým? Tohle téma teď pro mě není důležité, přiznal Necid

„Řebíček po odchodu z politiky a zázračném zbohatnutí své bývalé firmy Viamont koupil v létě 2011 Slavii. Zbídačený klub sice zachránil, ale mužstvo se i pod jeho vedením potácí na dně tabulky. Pro Řebíčka se stal klub černou dírou, v níž „utopil“ přes 300 milionů korun a už nechce více investovat. V účetním období 2012/2013 hospodařila Slavia se ztrátou 137 milionů korun. Řebíček proto hledá pomoc. Je to však obtížné. Slavii zatěžuje minulost, kdy se za éry tehdejších majitelů prováděly neprůhledné finanční operace či nejasné pohyby akcií z jedné zahraniční offshore společnosti na druhou. I Řebíček má akcie klubu raději schované v trezoru v zahraničí, aby o ně náhodou nepřišel. Třeba při řešení insolvence firmy Falkonida, do níž insolvenční správkyně zahrnula akcie Slavie,“ připomněla koncem minulého roku MF DNES.

Kromě Necida byl domluven i Rabušic, ten však do Edenu nechtěl


Aktuálně.cz i MF DNES tehdy psaly o tom, že by Rusové mohli získat 50 procent klubu. Koupili by hráče, nechali je v lize zhodnotit a pak by je prodali. Osmdesát procent výtěžku by šlo do jejich kapsy.

Jako sportovní ředitel by měl Slavii řídit někdejší ruský fotbalista a reprezentant Igor Kornějev, někdejší hráč Spartaku Moskva. Spekulovalo se o tom, kdo by to platil. Tedy zda Romaněnko zastupuje Lukoil, sebe, či jen zprostředkovává kontakt na tajemného investora. Podle listopadových informací MF DNES se však ve Slavii nepočítalo přímo se vstupem Lukoilu. „Pak je otázka, odkud by do klubu peníze tekly. Tedy zda by nepokračovala éra tajemných majitelů a transakcí,“ ptali se kolegové i z MF DNES.

„V každém případě do Slavie už nějaké peníze nejspíš doputovaly. Minimálně na zajištění klidného průběhu jarní části soutěže,“ konstatoval zdroj efotbalu.cz. A do Edenu konečně začaly i přicházet posily. Tou hlavní je v roli hosta z CSKA Moskva bývalý slávistický ostrostřelec a český reprezentant Tomáš Necid.

Na Letné loni hospodařili se ztrátou 190 milionů korun

A to byl na spadnutí i příchod libereckého kanonýra Michaela Rabušice, o němž jako první již v prosinci informoval server Hattrick.cz. „Všechno už bylo dohodnuté, kluby i všechny zainteresované strany již byly na Rabušicově příchodu do Slavie v podstatě domluvené. Jenže samotný hráč do Edenu v současné době přijít nechtěl. Než o záchranu v Gambrinus lize se chce raději poprat o postup v Evropské lize a o boj o třetí místo, zaručující Slovanu Liberec pohárovou účast v Evropě i v sezoně 2014/2015,“ sdělil efotbalu.cz informovaný zdroj.

Nejen Eden to může mrzet, kanonýrská dvojka Necid – Rabušic by patřila jistě k atrakcím nejen ve Slavii, ale v celé Gambrinus lize.

V nejbližších týdnech se pak uvidí, zda naopak téměř třicetimilionový Petrákův odchod do Norimberka ve své konečné podobě přispěje k faktickému posílení vnitřní struktury Slavie. Uvidíme, ale vleče se to už opravdu dost dlouho.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="35619"]