Real nikdo z LM nevyloučí! Ještě že existuje „béčková“ Evropská liga…

Real nikdo z LM nevyloučí! Ještě že existuje „béčková“ Evropská liga…

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] „A vám se ten fotbal a ty výsledky, pane Platini, v Lize mistrů jako líbily,“ zeptal by se český odposlechnutý klasik. Posuďte sami, první osmifinálové rezultáty LM: Schalke – Real 1:6, Leverkusen – PSG 0:4, Petrohrad – Dortmund 2:4, Manchestery City – FC Barcelona 0:2, Arsenal – Bayern 0:2, AC Milán – Atlético Madrid 0:1. Tady všude je nejspíš o čtvrtfinalistech Champions League rozhodnuto už před březnovými odvetami, z kterých se hlavně v případě první tří vyjmenovaných duelů stávají vyložené formality. Ale nejspíš i vítězové dalších tří zápasů na cizí půdě to už doma nepustí. Zbývají tak jen dva anglické otazníky: zda Chelsea po remíze na hřišti Galatasaray Istanbul (1:1) zvládne na Stamford Bridge uhrát alespoň bezbrankovou postupovou remízu (nejspíš ano) a zda zdecimovaný Manchester United (po 0:2 v Aténách) ještě zvládne na Old Trafford otočit duel s řeckým Olympiakos Pireus (těžko říci). Takže můžeme čekat jen jednu, maximálně dvě, dramatické odvety. Jinak nuda v Brně. Pardon v Nyonu.

10 nejlepších střelců Premier League za jeden klub

Marektingově to má UEFA s Ligou mistrů vymyšlené báječně, osmifinále je po dvou úterních a středečních zápasech televizně roztažené do měsíce – od 18. února do 19. března 2014. Jen blok přípravných mezistátních zápasů ve středu 5. března tohle schéma na týden přerušuje.

Jenže marketing míní a sportovní stránka věci mění. Nebýt Huntelaarovy čestné parádní trefy v závěru utkání Schalke – Real (1:6), přejmenovali by Cristiano Ronaldo, Benzema a Bale hrdý klub z Gelsenkrichenu ze Schalke 04 na Schalke 06…

Až příliš se rozevírají nůžky mezi nejsilnějšími nejbohatšími kluby (Real Madrid, FC Barcelona, Bayern Mnichov, Paris Saint Germain) a těmi ostatními, mezi něž, bohužel, po propadu britské libry už před pár lety zamířily i anglické slavné týmy. Ty ještě v roce 2008 před hospodářskou krizí zabraly hned tři místa v semifinále Ligy mistrů a dvě pak v samotném finále (vítězný Manchester United, finalista FC Chelsea, FC Liverpool). Nečekané mnichovské ubráněné vítězství Chelsea z roku 2012 budiž v této souvislosti spíše výjimkou z pravidel. Ostatně hned v následující sezoně 2012/2013 se nedostal Čechův tým do play off Champions League ze základní skupiny a vyhrál alespoň soutěž útěchy v podobě „béčkové“ Evropské ligy. Do té se ale tehdejší anglický mistr Manchester City vůbec nedostal, protože skončil ve své základní skupině koncem roku 2012 úplně poslední!

Ústup ze své nedávné slávy ohlásily z ekonomicky-sportovních důvodů i italské kluby, které v šestnáctičlenné play off současné LM zastupuje i v Serii A jen momentálně průměrný AC Milán. Ten navíc po domácí prohře s Atlétikem Madrid i s rychlokvašným Seedorfem na trenérské lavičce nejspíš v elitní soutěži také skončí.
Takže kromě uměle vyživovaného a přepláceného týmu šejků z Ibrova PSG tvoří dnes vrchol evropského fotbalu špička španělského fotbalu (Real Madrid, FC Barcelona a staronově i Atlético Madrid), kde si s obřími dluhy nikdy moc starostí nedělali a nedělají a vždy je nějak s pomocí svých radnic a podivných machinací zaplácnou. A pak gigant německého fotbalu v čele se skutečně vzorově profesionálně vedeným a ekonomicky zdravým Bayernem Mnichov.

No, jo, ale jak z toho ven, aby Champions League nenudila, aby se o něco hrálo i do čtvrtfinále, kde už na sebe narazí i dosud suverénní giganti?

Zachrání to Finanční Fair Play?


Už v roce 2009 přišla UEFA s tzv. Finanční Fair Play, která měla podle předsedy UEFA Michela Platiniho přivést fotbal do lepší budoucnosti. Princip nového systému je jednoduchý. Kluby nesmějí utratit více, než vydělají.

V roce 2009 evropské kluby podle slov generálního sekretáře UEFA Gianniho Infantina vydělaly celkem 11,7 miliard eur. Jenže utratily 12,9 miliard eur, z toho necelých sedm jen na platy hráčů. Z toho vyplývá, že deficit činil 1,2 miliardy eur, což bylo pro UEFA vysoké číslo. „Chceme finančně zdravý fotbal. Není možné, aby někdo vyhrával tituly na dluh,“ prohlašoval tehdy Infantino.

Systém FFP, který už začal mezitím platit, má za úkol, aby kluby začaly šetřit a přestaly vydávat obrovské částky za přestupy a platy hráčů. Aby se nešlo o nárazovou akci a kluby měly čas přizpůsobit se novým pravidlům, připravila UEFA vícestupňový dlouholetý plán, jak požadovaných výsledků dosáhnout. Od roku 2013 začaly kontroly klubových financí a od příští sezony 2014/2015 už se mohou za porušování pravidel udělovat sankce.

5 budoucích a překvapivých hvězd Mistrovství světa 2014?

Od roku 2012 do 2014 směl deficit činit maximálně 45 milionů eur. Ve druhé části, od roku 2014 do roku 2017, to je už „jen“ 30 miliónů eur a od roku 2017 by měly být bilance vyrovnané. Přičemž bilancovat se bude vždy na konci třetího roku, kluby tak smějí dva roky utrácet, ale v dalším roce už musejí o to víc vydělat. Jak připomínal fotbalportal.cz: „Nemělo by se stát, že se Roman Abramovič rozhodne Chelsea půjčit klubu několik desítek milionů, které bude chtít později zpět. Bude je moci klubu darovat formou oficiálního sponzorského daru.“

Za kontrolu je zodpovědný tzv. UEFA-Controll-Panel (oficiálně „Club Financial Control Panel“). Ten je složen z osmi odborníků na finance a právo. Tresty jsou finanční, mohou se odebírat body a coby nejvážnější trest hrozí vyloučení z evropských pohárů.

Kritici: Systém poškodí malé, Real nikdo z Ligy mistrů nevyloučí!


Mnozí experti tento systém ale už od roku 2009 průběžně kritizují, protože se (možná vcelku oprávněně) domnívají, že poškodí malé kluby (zatím už třeba z evropských soutěží vyřazené zadlužené Málagy) a velkých se ani nedotkne.

To však Platini vždy rezolutně odmítal. „Přesně ten samý názor byl ve Francii, a když se zavedly důkladnější kontroly, skončily kluby, jako Marseille nebo Bordeaux, ve druhé lize. Je naprosto jasné, že by se časem měly snížit částky za přestupy, stejně jako by měly skončit závody, kdo komu nabídne vyšší plat. Nechceme kluby poškodit nebo limitovat, ale nechceme se řítit do finanční propasti,“ tvrdil Platini.

Bayern předčil Barcu! Kdo vládne přihrávkám a kdo nejvíc střílí?

No, nevím, co se mohlo trestat v Platiniho Francii, ve velké Evropě asi neprojde. Osobně si nedovoluji představit, že by si UEFA dovolila kvůli nedodržování pravidel Finanční Fair Play vyloučit Real Madrid, FC Barcelona či Chelsea z Ligy mistrů. To by byl konec fotbalového světa i celé slavné Champions League. A vytvořila by se samostatná soutěž velkoklubů, které ostatně takovým projektem s přestávkami straší UEFA už dobrých dvacet let. A vůbec, pokud by něco takového skutečně hrozilo, určitě by se našly výjimky. Či ještě lépe, nejhoršímu by předešly účetnické čachry s čísly. Neexistují přece statistiky, které nelze zfalšovat.

Ale, jak to udělat, aby alespoň v play off - když už to nejde v základní skupině Ligy mistrů - kladli soupeři Realu Madrid či PSG alespoň nějaký odpor? Toť otázka, monsier Platini.

Ještě že existuje „béčková“ Evropská liga…


Ještě, že tu máme tu čtvrteční „béčkovou“ Evropskou ligu. V té se sice neprohánějí největší hvězdy světového fotbalu typu Messiho, Cristiana Ronalda, Ibrahimoviče či Ribéryho, ale aspoň člověk předem neví, jak to dopadne a baví se tak u obrazovek i nepředvídatelným výsledkem.

A kdyby alespoň jeden z tuzemských účastníků Evropské ligy (Slovan Liberec či Viktoria Plzeň v Alkmaaru či v Doněcku) senzačně proklouzl mezi šestnáctku nejlepších, byla by to v březnovém osmifinále z českého pohledu ještě zajímavější soutěž než již téměř rozhodnuté osmifinálové boje v Lize mistrů, není-liž pravda.

Ale jestli vás baví vraždění neviňátek v přímém přenosu se spoustou gólů, pak se za svůj kritický názor předem omlouvám. I když mě zápasy jako Arsenal – Slavia 7:0 či Bayern – Plzeň 5:0 už k takovému „štěstí“ stačily.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK