Dvě povedené akce a beton, Plzeň si postup vydřela

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Hráči Plzně v odvetě 2. kola Evropské ligy zvítězili 2:1 na hřišti Šachtaru Doněck a po výsledku 1:1 z prvního duelu postoupili do osmifinále. Vyrovnali tak své historické umístění z minulé sezony. Viktorii poslal do vedení Daniel Kolář, ještě do poločasu zvýšil Milan Petržela, soupeř snížil až v závěru. Příštím soupeřem Plzně bude aktuálně šestý tým francouzské ligy Lyon, který také vyřadil ukrajinský klub Oděsu.

Věk? Eto´o ukázal nadhled

Plzeň vyřazením 15. týmu Evropy a vítěze Poháru UEFA z roku 2009 potvrdila, že i pod novým trenérem Dušanem Uhrinem mladším neztratila nic ze své síly. Zároveň postupem znovu vylepšila český koeficient UEFA, který od sezony 2015/16 zajistí českým klubům dvě místa v Lize mistrů.

"Teď bychom chtěli postoupit ještě přes další kolo, urvat čtvrtfinále a znovu koeficient vylepšit," řekl po zápase novinářům autor první branky Daniel Kolář. "Postupu si cením asi stejně jako loni přes Neapol," dodal.

Uhrin dokázal své svěřence velmi dobře takticky připravit i zacelit mezery po absencích brankáře Kozáčika a reprezentanta Limberského. Jak obránce Hubník, tak především brankář Bolek odvedli velmi dobrou práci.

"Všichni hráči byli výborní, protože chtěli a dřeli. Hráli kolektivně, Bolek chytal výborně. Co víc si přát, než když mužstvo dělá vše pro to, aby vyhrálo, a brankář je podrží," chválil trenér Uhrin.

Naopak trenérovi Šachtaru Mirceovi Lucescovi změny v sestavě nevyšly. Chyběl především český reprezentant Hübschman, který zůstal jen mezi náhradníky. Střed sestavy Šachtaru nebyl tak pevný a Plzeň toho dokázala využít.

Šachtar měl sice od začátku převahu, ale nedokázal ji zužitkovat. Centry jen nebezpečně létaly vápnem, ale adresáta nenacházely. A když už ano, dobře zakročila obrana Plzně v čele s brankářem Bolkem.

Naopak Plzni vyšel první vážný útok. Tecl se snažil ve vápně kličkami zbavit obránců a v obležení o míč přišel. Dostal se k němu však Kolář a i díky teči jednoho z obránců pokořil brankáře Pjatova.

"Standa se srazil s protihráči a míč vyplaval přede mnou. Snažil jsem se trefit ránu k tyči. Stoper to tečoval doprostřed a Pjatov nedosáhl. Troška štěstí," popisoval Kolář.

Navíc o čtyři minuty později využil Petržela volný střed hřiště, navedl si míč na vápno a levačkou se trefil opět s tečí obránce k tyči.

V tu chvíli potřeboval Šachtar vstřelit k postupu tři góly. Jenže Teixeirovu patičku skvěle zneškodnil Bolek a Bernard s Douglasem Costou stříleli těsně vedle. Na druhé straně poslal Čišovský hlavičku po rohu o centimetry mimo.

Po změně stran vrhl Šachtar vše do útoku a vytvořil si velký tlak. Hráči Plzně však dobře zahušťovali prostor a všechny nebezpečné situace stačili zneškodnit. Šachtar navíc doplácel na vlastní nepřesnosti ve finální fázi.

Nejblíže gólu byl Šachtar v 83. minutě, kdy Stěpaněnko hlavičkoval do břevna a od něj se míč odrazil těsně před brankovou čáru. Doněck se dočkal dvě minuty před koncem, kdy střílený centr usměrnil do branky Luiz Adriano, ale Plzeň už postup ubránila.

"Byli jsme pod obrovským tlakem, ale hráči potvrdili zkušenost a ustáli to. Rozhodla první půle, kdy jsme hráli takticky velmi dobře, byli jsme vysoko, měli jsme šance," hodnotil Uhrin, který v kariéře neprohrál ani jeden ze čtyř zápasů se Šachtarem. "I proto jsem pevně věřil, že můžeme uhrát dobrý výsledek. Samozřejmě jsme měli štěstí, ale musíte být na něj připraveni," dodal.

Evropská liga - odveta 2. kola:

Šachtar Doněck - Viktoria Plzeň 1:2 (0:2)

Branky: 88. Luiz Adriano - 29. Kolář, 33. Petržela. Rozhodčí: Van Boekel - Goossens, Van Dongen (všichni Niz.). ŽK: Ilsinho, Krivcov - Petržela. Diváci: 36.729. První zápas 1:1, postoupila Plzeň.

Plzeň: Bolek - Řezník, Čišovský, Procházka, Hubník - Hořava, Horváth - Petržela (68. Bakoš), Kolář, Ďuriš (69. Kovařík) - Tecl (90. Hejda). Trenér: Uhrin ml.
Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Krivcov, Ševčuk - Stěpaněnko, Ilsinho (66. Ferreyra) - Douglas Costa, Teixeira, Bernard (66. Taison) - Luiz Adriano. Trenér: Lucescu.