Sparta smázla Slavii a opět se přiblížila titulu

Hráči Sparty ovládli 281. pražské derby se Slavií a před vyprodanou Letnou vyhráli díky brankám Davida Lafaty, Josefa Hušbauera a Bořka Dočkala 3:0. V čele prvoligové tabulky mají díky vítězství jedenáctibodový náskok před druhou Plzní, která má však k dobru nedělní zápas 24. kola s Jihlavou. Slavia už je naopak jen bod od sestupového pásma.

Vedoucí Spartu před zápasem dělilo od čtrnácté Slavie rekordních 38 bodů a rozdílné postavení bylo vidět i na hřišti. Letenští v prvním poločase soupeře prakticky nepustili za polovinu, sami se ale nemohli dostat do výrazné šance a dlouho jen stříleli z dálky.

Domácí převahu zužitkovali po půlhodině hry. Krejčí poslal před branku přízemní centr a Lafata si ve skluzu připsal třináctý gól v sezoně. Nejlepší střelec v historii samostatné české ligy se v derby trefil poprvé, čekání ukončil ve třetím zápase.

Krátce poté poprvé zahrozila i Slavie. Exsparťan Juhar, který nastoupil v útoku místo Necida, tvrdě vypálil z přímého kopu, brankář Sparty Vaclík míč jen vyrazil, ale Nitrianský z dorážky mířil mimo.

Ze strany hostů šlo o jedinou nebezpečnou akci v první půli, naopak Sparta mohla těsně před přestávkou vedení zvýšit. Krejčí dostal přihrávku za obranu a šel sám na Černého, obloučkem přes vybíhajícího brankáře však nemířil přesně.

Druhý poločas začal tam, kde první skončil. Krejčí šel z úhlu sám na Černého, jenže i tentokrát branku netrefil. O sedm minut později už se domácí dočkali - po rohu dostal míč na vápně zcela osamocený Hušbauer a jeho střelu tečoval do branky Neves. Sparťanský záložník si tak v tabulce střelců udržel jednobrankový odstup od vedoucího Lafaty.

Když v 77. minutě přidal třetí branku Dočkal, nadšení domácí fanoušci začali skandovat "druhá liga taky liga". Nemuseli být daleko od pravdy, protože zatímco Sparta vyhrála třetí derby za sebou a osmé z posledních deseti, Slavii dělí šest kol před koncem od předposledních Bohemians 1905 jediný bod. Poslední Baník ztrácí čtyři a má zápas k dobru.

24. kolo první ligy:

Sparta Praha - Slavia Praha 3:0 (1:0)

Branky: 29. Lafata, 53. Hušbauer, 77. Dočkal. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Kotík. ŽK: Matějovský - Boudjemaa, Čonka. Diváci: 19.089.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Vácha, Matějovský (72. Mareček) - Dočkal, Hušbauer, Krejčí (81. Přikryl) - Lafata (87. Juliš). Trenér: Lavička.
Slavia: Černý - Dostál, Škoda, Gecov, Neves - Hrubý, Zmrhal - Nitrianský (80. Eschemann), Boudjemaa (80. Smejkal), Čonka (46. Necid) - Juhar. Trenér: Pastoor.