Velké přestupy Chelsea z éry před nástupem Abramoviče

Velké přestupy Chelsea z éry před nástupem Abramoviče

Pomaličku se zapomíná na to, že Chelsea ještě donedávna nebyla takovým velkoklubem, jakým je po koupení ropného magnáta Romana Abramoviče. Ruský boháč zachránil zadlužený londýnský klub a dovedl ho k mnoha úspěchům. Velké peníze za hráče na tehdejší poměry ale Chelsea platila odjakživa. Zde je názorná pětice.

V Budějovicích nehrál, teď prodloužil smlouvu s Chelsea!

Gianfranco Zola, Itálie, 4,5 milionů liber

Útočník jako hrom působil v Londýně od roku 1996. Po dobu sedmi let se stal obrovskou hvězdou týmu, která Chelsea dovedla k druhému titulu v Poháru Vítězů pohárů a k trumfu FA Cupu.

Blues za něj vynaložili balík v podobě 4,5 milionů liber. Na dnešní kurz by se dalo hovořit tedy téměř o 10 milionech liber. Parma tak na odchovanci z Corrasi Oliena těžila přímo zlaté mince.

Zola stále ve fotbal funguje, a to jako trenér. Naposledy vedl Watford, který dovedl skoro do Premier League v čele s úžasným Matějem Vydrou.

[break]
Rozhodnuto! Belgičan Lukaku se vrací zpět na místo činu

Marcel Desailly, Francie, 4.6 milionů liber

Jeden z nejlepších stoperů francouzské školy zářil už jako mladý v Nantes. Přes Marseille a AC Milán nakonec zakotvil na dlouhých šest let v Chelsea.

Ghanský rodák dokazuje svou neotřesitelnou pozici stopera ve své době 116 zápasy reprezentace Francie. S tou se samozřejmě účastnil i MS 1998 a EURO 2000. Na obou turnajích Francie vyhrála. A s Marcelovou cenou to hýblo ještě o sto tisíc víc, než-li za Zolu.

[break]
Video: Costa s Fábregasem zařídili další výhru Chelsea v přípravě

Frank Lampard, Anglie, 11 milionů liber

Legenda Chelsea rozhodně není odchovancem klubu. Do týmu přišel až v roce 2001, tedy po šesti letech strávených u konkurenčního londýnského celku West Ham United. A ten věděl o koho se jedná, vždyť Frank byl u toho, jak skončil pátý v Premier League, což je druhý nejlepší výsledek historie klubu.

648 zápasů a 211 gólů, takovou službu Lampi vykonal na Stamford Bridge. Claudia Ranieriho vůbec jedenáct milionů nemuselo štvát, jelikož se Frank od samotného příchodu stal jasným pilířem zálohy a ihned nastupoval v základní sestavě.

[break]
5 prozatímních nejlepších nákupů v Premier League

Emmanuel Petit, Francie, 7.5 milionů liber

Monacký kníže se do světa vydal na zkušenou ve svých sedmadvaceti letech. Po devíti letech v malém státečku na jihu Francie odešel do Arsenalu. Tam se mu také dařilo a nakonec po Mistrovi světa a Evropy sáhla všemocná Barcelona.

Tam ale tvrdě narazil a jen po roce se už balil směr Anglie. Měl na výběr, zájem měl Manchester United, Tottenham nebo Chelsea. A Modrásci zvítězili.

Do Chelsea tak přišel ruku v ruce s Lampardem. Jenže, Frank uspěl, na rozdíl od Petita, jenž po třech letech vysedávání na lavičce raději ukončil kariéru. K tomu mu napomohly i problémy s kolenem, které řešil operací v roce 2005. Zpět k vrcholnému fotbalu už nepřičichl.

[break]
Fotbalové myšlení - podle Van Gaala hodně náročný proces

Jimmy Floyd Hasselbaink, Nizozemsko, 15 milionů liber

Gólová mašina jakou Chelsea nutně potřebovala také pořádně stála. Společně se Zolou tvořil geniální pár, stříleli branky co to jde a Chelsea táhli kupředu ještě společně s islandským guru Eidurem Gudhjonhnsenem.

Jimmy v Chelsea skončil štaci rok po příchodu Abramoviče, který o dvaatřicetiletého hráče zájem, tak ho nechal zdarma odejít do Middlesbrough.. Přitom Chelsea za něj v roce 2000 zaplatila velký obnos peněz, Atletiko nizozemského šutéra původem ze Surinamu pustila za neuvěřitelných 15 milionů liber.