Když si rezervní tým vyšlápne na áčko: Šokující případ Realu!

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Možná jste už nad tím v minulosti přemýšleli. Stalo se někdy, že by se ve finále národního poháru střetnul A tým se svým rezervním týmem? Jedná se opravdu o velmi raritní událost. Fotbalová historie si však jeden tento případ pamatuje. Odehrál se ve Španělsku v ročníku 1979/1980. Hlavními protagonisty byly dva týmy slavného Realu Madrid.

Spanilá cesta rezervního týmu za nehynoucí slávou

Copa del Rey, jak se nazývá španělský pohár, má dlouhou tradici, která se váže až do roku 1902. Historicky nejúspěšnějším týmem je Barcelona, jež má na kontě 26 vítězství. Druhým v pořadí je Athletic Bilbao s 23 prvenstvími. Slavný Bílý balet je třetí s 19 výhrami. Úřadujícím šampiónem je právě Real, jenž si ve finále poradil s Barcelonou.

Nejkurióznější finále s přehledem přinesl ročník 1979/1980. Před 34 lety se ve finále střetl Real Madrid se svým rezervním týmem Castilla CF! Schylovalo se ke klasickému souboji Davida s Goliášem. Nejprve si však představme legendární cestu castillského týmu do finále.

Na své spanilé jízdě si Castilla poradila celkem s čtyřmi prvoligovými týmy. Nejprve to odnesl Hércules, který doma sice vyhrál 4:1, ale v odvetě padl po prodloužení 4:0. Druhým vyřazeným prvoligistou bylo Bilbao. Prvnímu zápasu na Santiagu Bernabéu přihlíželo 47 500 diváků. Zápas skončil bezbrankovou remízou. Odvetné utkání ovládla rezerva Realu v poměru 2:1.

Následovalo čtvrtfinále, kde se Castilla střetla s Realem Sociedad, který se tehdy v lize umístil na druhém místě. V prvním duelu Sociedad na domácím hřišti zvítězil 2:1, když otočil stav utkání. Odvetu vyhrála Castilla 2:0 a v hledišti ji podporovalo neuvěřitelných 100 000 diváků! Už samotné semifinále bylo pro rezervní tým obrovským úspěchem.

Čtvrtým ligovým soupeřem byl Sporting Gijón, jenž se v lize umístil na třetím místě. První utkání se odehrálo na půdě Gijónu. Utkání pro domácí rozhodly dva nařízené pokutové kopy. Castilla se však nevzdala a na Santiagu Bernabéu rozpoutala peklo. Utkání skončilo vítězstvím domácích 4:1 a senzace byla na světě.

Finále Copa del Rey a Pohár vítězů pohárů

Finálový duel se odehrál 4. června 1980 na Santiagu Bernabéu, kde měly oba týmy domácí prostředí. Dnes už bude těžké zjistil, komu domácí příznivci přáli více. Na stadiónu se jich sešlo 65 000 tisíc. Utkání jasně vyznělo pro mnohem slavnější první tým Realu Madrid. A tým zvítězil 6:1. Jednu z branek tehdy vsítil dnes už slavný kouč Vicente del Bosque.

Dobrodružství však nebylo zdaleka u konce. Los Blanchos vyhráli mistrovský titul a Castilla tak měla jako poražený finalista nárok na start v Poháru vítězů pohárů. Dodnes je to jediný rezervní tým, který se kdy této soutěže zúčastnil. V prvním kole se Španělé střetli s těžkým anglickým soupeřem. Do Španělska odcestoval West Ham United. Castilla doma vyhrála 3:1 a pohádka pokračovala.

Odvetné utkání na Britských ostrovech se však Španělům hrubě nevydařilo. Po 39. minutách už prohrávali 3:0. Prodloužení vystřelil nádherným gólem Bernal. V prodloužení slavila úspěch anglická zarputilost. Kladiváři přidali dvě branky a postoupili do další fáze. Za domácí nastoupil v obraně otec Franka Lamparda - Frank Lampard senior. Vítězem poháru se tehdy stalo Dinamo Tbilisi.

Rezervní tým Realu Madrid tehdy zažíval zlaté časy. Byl rovnocenným soupeřem mnoha prvoligových celků. Finále španělského poháru a účast v Poháru vítězů pohárů bylo třešničkou na velmi sladkém dortu. Mezi nejslavnější hráče tehdejšího kádru se řadí Ricardo Gallego, jenž za první tým Realu odehrál 250 ligových zápasů. Rovněž byl členem španělské reprezentace, za kterou nastoupil ke 42 mezistátním duelům.