Odklad v Plzni? „Viktorka zkoumala řády FAČR,“ říká lékař z hygienické stanice

Odklad v Plzni? „Viktorka zkoumala řády FAČR,“ říká lékař z hygienické stanice

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Středeční odklad sobotního televizního šlágru 19. kola SYNOT ligy mezi Viktorií Plzeň a pražskou Slavií vyvolal velké diskuse a obří ohlas mezi fanoušky. Zatímco příznivci Západočechů se zlobili, že někdo vůbec může onemocnění asi deseti viktoriánů zpochybňovat, fandové pražských klubů – Slavie, ale i Sparty – si mysleli své. A neviděli důvod, proč by některé nemocné hráče nemohli nahradit zdraví kolegové z týmu (na středečním tréninku jich údajně bylo osm), případně z juniorky či dorosteneckého celku. Jak známo, nový ředitel oddělení profesionálního fotbalu FAČR Tomáš Bárta (bývalý sekretář jabloneckého klubu a pravá ruka předsedy FAČR Miroslava Pelty) rozhodl na základě zprávy z Krajské hygienické stanice (KHS) v Plzni. Zatímco deník Blesk píše o „záhadné infekci, provázené vysokými teplotami, úporným kašlem a zvracením, která kosí plzeňské hráče, z nichž někteří dokonce leželi v nemocnici na kapačkách“, ve čtvrtek ráno jsme se od pracovníků KHS v Plzni dozvěděli, že nejspíš jde o chřipkovou epidemii. Tedy o běžnou chřipku, kterou začátkem roku 2015 onemocněla řada z nás, včetně autora těchto řádek a jeho rodiny.

Deset hráčů Plzně leží, klub netrénuje, hit se Slavií se odkládá

„Viktoria Plzeň žádost o odložení nepodávala, jelikož rozhodnutí padlo z hygieny. Obecně totiž platí, že virová onemocnění nejsou důvodem k odkládání fotbalových zápasů, pokud nezasáhne vyšší autorita,“ uvedla ve středu idnes.cz.

Jak se tedy věci mají? „Zápas jsme odložili kvůli infekčnímu onemocnění hráčů Plzně. Je to na základě přímého nařízení krajské hygienické stanice, aby se zamezilo šíření infekce,“ prohlásil šéf oddělení profesionálního fotbalu FAČR Tomáš Bárta.

„Soupiska má 27 hráčů, na zápas je jich potřeba 11+3. Pokud není nemocných 14 a více hráčů, což není, nevidím důvod k obstrukcím. Krajský hygienik je snad teď v Plzni součástí realizačního týmu?“ ptal se ironicky po tomto vysvětlení Martin Brauner, jeden z fotbalových fanoušků, v internetové diskusi.

Silní jedinci odolávali chřipce déle



„Chřipková epidemie v Plzni? Zatím nemáme k dispozici přesná čísla,“ sdělila ve čtvrtek ráno po sedmé hodině ranní zástupci HATTRICKU a EFOTBALU Mgr. Jitka Skálová z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Plzni. „Případ odložení zápasu Plzeň – Slavia? Tak to vám předám pana profesora Pazdioru,“ předala sluchátko kolegovi Skálová.

„V Plzni nám kulminovala chřipková epidemie. Silní jedinci, což fotbalisté nepochybně jsou, dlouho odolávali a přišli zřejmě na řadu později,“ vysvětlil prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc. „Jak už bylo napsáno, jisté příznaky nemoci se u nich projevily už v nedělním utkání v Hradci Králové,“ dodal profesor Pazdiora z KHS v Plzni.

„Zástupci Viktorie hledali v řádech fotbalové asociace řešení, jak za dané situace své příští utkání odložit. Ostatně už tady před léty bylo odložení zápasu Teplic s Plzní kvůli prasečí chřipce, předtím se odkládala utkání kvůli střevní epidemii, příušnicím a podobně. I hokejistům Hradce Králové byla nedávna z podobných důvodů odložena hned dvě extraligová utkání,“ popsal lékař z plzeňské KHS.

Tato informace potvrzuje i zprávy od zdrojů HATTRICKU, že iniciativa logicky vzešla od zástupců plzeňského klubu. Nebylo to tak - jak by se snad z některých dramatických mediálních výstupů mohlo zdát - že pracovníci KHS do plzeňského klubu „vlítli“ a všechno tam okamžitě nekompromisně zavřeli.

„Ovšem konstatovali jsme, že situace je natolik závažná, abychom vydali výše zmíněné stanovisko,“ dodal MUDr. Petr Pazdiora.

Juniorka, jež s hráči áčka porazila v pondělí Duklu, hrát může


V plzeňském klubu ovšem působí i další celky, mládežnické týmy, hlavně potom juniorka, která ještě v pondělí 2. března absolvovala svůj domácí mistrovský zápas Juniorské ligy proti pražské Dukle. Vyhrála ho 3:0 a co je zajímavé, její řady posílili hned tři hráči ligového áčka – Chramosta, Baranek a Kovařík. Zřejmě to ještě nebylo tak žhavé.

„Naše opatření se týkají pouze plzeňského A-týmu,“ upřesnil profesor Pazdiora s tím, že junioři a další plzeňské týmy se mohou normálně připravovat a absolvovat svá utkání.

Kdyby Viktoria Plzeň hrála v této době Evropskou ligu jako loni, měla by nejspíš smůlu a musela by nastoupit. Tak jako se to stalo Spartě ve stejné soutěži v roce 2007, kdy z podobných důvodů marně žádala Evropskou fotbalovou unii (UEFA) o odklad svého duelu s FC Curych (1:2). Zajímavé v této souvislosti je, že v tomto utkání tenkrát ve sparťanském dresu vedle Horvátha s Kolářem, kteří hrát nemohli, nastoupili další dnešní fotbalisté Viktorie Plzeň – Limberský a Petržela.

Šádek se mohl inspirovat v Teplicích v roce 2009



Ačkoli si jakkoli nedovoluji zpochybňovat odborná stanoviska expertů z Krajské hygienické stanice v Plzni, soudím, že praxe, kdy o fotbalových záležitostech mají rozhodovat regionální instituce, není z hlediska důvěry fotbalových příznivců v SYNOT ligu nejvhodnější (viz výše zmíněný ironický názor fanouška Martina Braunera).

Nemusím připomínat kauzy, kdy o hráči a kauze Sigmy Olomouc rozhodoval olomoucký soudce, či případ příbramského kontroverzního činovníka Rogoze soudil soudce z Příbrami, jehož syn navíc v tomto klubu chytal.

Pokud jde o současný odklad, zažil plzeňský ředitel Adolf Šádek v listopadu 2009 obdobnou situaci, ovšem v opačném gardu. Tehdy oddělení profesionálního fotbalu, vedené ještě Ivo Lubasem, totiž kvůli viru prasečí chřipky odložilo ligové utkání Teplic s Plzní. Loni zesnulý teplický šéf František Hrdlička už měl tenkrát v rukou rovněž potvrzení od Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.

Když ovšem o kolo dříve ze stejných důvodů žádal o odložení zápasu s Olomoucí (2:6), měl smůlu, protože mu v ruce ještě chyběl příslušný „papír“ z KHS.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick

[img id="46990"]