Famózní jízda Zlína přinesla ovoce, tedy ocenění...

Fotbalová národní liga má za sebou po zimní přestávce první kompletní měsíc, který nabídl čtyři soutěžní kola a zkompletoval druhou třetinu aktuálního ročníku. Na Ligovou fotbalovou asociaci tak po čase opět čekala příjemná povinnost ocenit nejlepšího fotbalistu a kouče. Ocenění získali vůbec poprvé dva zástupci z jednoho klubu. Hráčem byl zvolen záložník Zlína Miloš Kopečný, trenérem pak Bohumil Páník.

Jak by vypadal hvězdný tým snů podle plzeňského Horvátha?

Hráč měsíce – Miloš Kopečný (FC Fastav Zlín)

Největším překvapením jara jsou výkony fotbalistů ze Zlína, kteří během čtyř odehraných utkání dosud neztratili ani bod a dostali se tak na dostřel postupovým příčkám. Klub, ve kterém došlo přes zimu k mnoha změnám na nejrůznějších postech, vstupoval do druhé poloviny sezony s heslem "ševci míří výš". A výše, tedy směrem k vysněné Synot lize, Zlínské táhne také jednadvacetiletý záložník Miloš Kopečný.

Ten si po zimní přestávce odbyl debut ve Fotbalové národní lize a vlétl do ni nevídaným způsobem, když se dokázal hned v prvních třech utkáních zapsat čtyřikrát do střeleckých statistik. Výraznou měrou tak pomohl svému týmu k úctyhodným výsledkům, kterými Zlínští na jaře udivují. Na podzim si přitom pod bývalým trenérem Pulpitem zahrál jen v poháru a dá se říci, že si s kontroverzním koučem příliš nesedli. Proto sám zažádal o to, aby mohl odejít zpět do třetiligového Hulína.

Proč Miloš Kopečný?

Miloš Kopečný má za sebou své vůbec první zápasy v rámci druhé nejvyšší soutěže. A jak se s nimi popasoval? Druholigovou premiéru zahájil vítěznou brankou na Žižkově, kde Zlín zvítězil 2:1. Důležité tři body následně Jihomoravany nakoply do dalších utkání.

V dalším kole si totiž Zlín doma poradil s přehledem s Pardubicemi, které zdolal poměrem 4:0. Kopečný se postaral o třetí branku utkání, když po střele Železníka pohotově dorážel. O týden později se zrodil překvapivý a mnoho probíraný debakl Varnsdorfu, který na zlínské Letné inkasoval šestigólový příděl! Kopečný v tomto utkání zaznamenal dvě trefy v rozmezí tří minut a svou letošní střeleckou statistiku navýšil na čtyři zásahy. Gólově naprázdno vyšel jen v posledním březnovém utkání, ve kterém Zlín i tak zvítězil na hřišti Sokolova 2:0.

Trenér měsíce – Bohumil Páník (FC Fastav Zlín)

Bohumil Páník převzal mužstvo Zlína z pozice sportovního ředitele během zimní přestávky a jarní výsledky ukazují, že se jedná o změnu veskrze pozitivní. Spolupráci s trenérem si pochvalují i samotní hráči a pohoda ve zlínské kabině se očividně odráží i na soutěžních výsledcích. Čtyři zápasy, čtyři výhry a skóre 14:1 asi mluví za vše.

Osmapadesátiletý Páník zastával pozici trenéra, případně manažera také v Baníku Ostrava, Sigmě Olomouc či v polských klubech Lech Poznaň a Pogon Štětín. Působil také u mládežnických reprezentací. Ve Zlíně trénoval už v minulosti, v postupové sezoně 2001/02 zahájil na jeho lavičce soutěžní ročník, poté ale odešel do Olomouce. Během hráčské kariéry se mu nejvíce dařilo ve Zlíně, dále v Bánské Bystrici nebo v Táboře. Ke konci aktivní kariéry hrával v Kroměříži, kde shodou náhod trénoval před tím, než přišel na post sportovního manažera do Zlína.

Proč Bohumil Páník?

Zlín měl zkraje jara velmi těžký los, pod Páníkovým vedením si s ním ale poradil na podtrženou jedničku s hvězdičkou. Vše začalo pod žižkovským televizním vysílačem, kde Zlínští zvítězili 2:1. Následovala domácí výhra 4:0 nad Pardubicemi. Ještě vyšší debakl schytal druhý celek soutěže z Varnsdorfu, který Zlínu podlehl vysoko 6:0. Druhou třetinu soutěžního ročníku zakončili ševci vítězstvím 2:0 v Sokolově. Pozorná obrana a taktika protiútoků se v utkání s dalším z kategorie těžších soupeřů osvědčila.

Dalším mistrovským tahem Bohumila Páníka je objev Kopečného, který na podzim ve Zlíně působil, avšak nedostával ve Fotbalové národní lize prostor a proto odešel do Hulína. Po změně trenérů si jej však Páník pozval na testy a následně ponechal pro druholigový kádr, přičemž hned v prvním mistrovském měření sil dostal Kopečný důvěru a nastoupil v základní sestavě. A rozhodně nezklamal, svými výkony si řekl o stabilní místo v elitní jedenáctce.

Barošova revoluce proti Dáše a Berbrovi? Na to jsou kluby moc zbabělé!