Ragby zavádí jestřábí oko! Prosadí exministr Chládek do fotbalu video?

Ragby zavádí jestřábí oko! Prosadí exministr Chládek do fotbalu video?

[hot]PSALI JINDE[/hot] Ve světě se říká, že: „Fotbal je sportem gentlemanů, jež hrají burani, zatímco ragby je sportem buranů, který hrají gentlemani.“ Je to docela trefné. Co se týče řízení těchto sportů, slušelo by se ještě dodat, že: „Fotbal často vedou zaostalí, občas i zkorumpovaní, burani, zatímco ragby řídí velmi progresivní a moudří gentlemani, kteří svému sportu neškodí, naopak jej posouvají kupředu ve prospěch samotné hry i svých fanoušků“. Lze to ostatně doložit i čerstvou zprávou o tom, že na blížícím se mistrovství světa v ragby v Anglii a ve Walesu (18. září až 31. října 2015) budou rozhodčí vedle videozáznamů moci poprvé využít i tzv. jestřábí oko. Systém, který je využíván například v tenise, budou mít k dispozici také týmoví lékaři kvůli možným zraněním hlavy.

„Technologie je důležitou součástí ragbyových soutěží a na šampionátu chceme udělat další krok ke zlepšení,“ citovala agentura Reuters prohlášení výkonného ředitele světové ragbyové federace Bretta Gospera. „Ze systému budou těžit nejen rozhodčí, ale také lékaři a fanoušci,“ dodal Gosper.

Pokud jde o videorozhodčího, toho využívá ragby už dlouhých čtrnáct let, od roku 2001.

Přitom fotbal stále váhá. I když jestřábí oko alespoň na brankovou čáru využívá Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) na svých světových šampionátech, používá se i v Anglii při Premier League a schválili jej i v Itálii pro Serii A a v Německu pro bundesligu.

V Nizozemsku, kde jsou v tomto směru nejdále, už úspěšně vyzkoušeli ve svých soutěžích video i pro ostatní sporné situace, nikoli jen brankové, při nichž se videozáznam využije jen jednou za dlouhý čas – sporných situací, zda míč překročil, či nepřekročil brankovou čáru, zas tak moc není. Na rozdíl od sporných momentů ofsajdových či penaltových, jichž se v každém utkání objeví hned několik.

Projekt se líbil Angličanům, pokud se rozšíří i na Britské ostrovy, snad jej už nic nezastaví.

Ale trvá to. I proto, že vlivná komise rozhodčích Evropské fotbalové unie (UEFA) stále otravuje fotbal se svými brankovými sudími, kteří ovšem na hrací ploše spíše překážejí, než pomáhají a vadí fotografům a kameramanům v práci a divákům ve výhledu. A když vyvstane nějaký problém, tak většinou stejně nevidí, co všichni diváci doma z videozáznamu na svých televizorech už dávno zjistili.

Proč bývalí sudí sedící v UEFA zůstávají ve fotbalovém středověku, lze vysvětlit snad jediným tím, že chtějí co největšímu počtu kolegů a kamarádů nechat vydělat na tučných dietách. Vždyť i se čtvrtým sudím tak na každý pohárový zápas dorazí početná skupina šesti arbitrů! To už je víc než polovina fotbalového mužstva...

...a co další témata v pravidelném úterním blogu Pavla Procházky? Například "Česko mohlo být první…" či "Kéž by exministr a exsenátor dodržel slib". Více se dočtete na serveru fotbal.hattrick.cz.