Pět nejdramatičtějších finále mistrovství světa

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Rok 2015 je obdobím reprezentační pauzy, ve které se evropské národy nepředstavují krom kvalifikačních utkání na žádném velkém turnaji. Připomeňme si proto léta minulá, ve kterých se hrály tyto nervy drásající finále.

Jak vypadá nejhorší XI třetího kola Premier League?

Argentina - NDR, 1990

Velmi slavné finále se uskutečnilo v roce 1990, kdy se Argentina postavila proti Německu, které konečně jako sjednocená země získala zlato.

Rozhodl přitom jediný okamžik, penalta z kopačky Andrease Brehma v 85. minutě zápasu. Na celou situaci se můžete podívat ve videu.

[break]

Argentina - Nizozemsko, 1978

Finále Mistrovství světa 1978 se uskutečnilo v Argentině a domácí celek dokázal přejít až do finále, ve kterém deklasoval nizozemský výběr 3:1.

Rozhodovat ale muselo prodloužení. Hrdinou Argentiny se stal jednoznačně Kempes, který otevřel skóre zápasu a také vrátil klid na kopačky domácího celku v prodloužení.

[break]

Anglie - NDR, 1966

Legendární finále, ve kterém Anglie získala svůj jediný titul Mistrů světa má přitom velmi hořký nádech. V tomto zápase totiž fakticky rozhodovala branka, která neměla ani náhodou platit. Rozhodčí špatně vyhodnotili situaci a střelu, která skončila na břevně, vyhodnotili jako gól.

Vsítil jej Hurst, hráč, který dokázal v prodloužení zápasu, jelikož normální hrací doba nepoznala po remíze 2:2 vítěze, zkompletovat hattrick.

[break]

NDR - Maďarsko, 1954

Východní Německo svou parádní štaci na světových šampionátech započalo již v roce 1954, kdy si ve finále posvítilo na velmi silně Maďarsko.

Na to totiž narazilo již ve skupině a naprosto vyhořelo 3:8. Když se tedy oznámila finálová dvojice, bylo všem předem jasno. Ale Německo zabralo a dokázalo po přestřelce vyhrát 3:2.

Maďarsko přitom díky Puskásovi vedlo 1:0 už od šesté minuty. Jen o dvě minuty Czibor navýšil na 2:0 a debaklu Německa již nic nebránilo.

Jenže se dostavil neskutečný obrat. Taktéž o dvě minuty snížil Morlock. Do osmi minut vyrovnal Rahn a tentýž hráč dokonalý obrat zakončil v 84. minutě.

[break]

Brazílie - Uruguay, 1950

Na čtvrtém uskutečněném Mistrovství světa se proti sobě postavily tehdejší fotbalové velmoci Uruguay s Brazílií. Uruguay byla přeci jen mírnějším favoritem, jako první totiž v roce 1934 slavila titul na domácím šampionátu.

Následující dvě mistrovství vyhrála Itálie a Uruguay se opětovného titulu dočkala po šestnácti letech právě proti Brazílii, kterou přemohla 2:1. Kanárci přitom od 47. minuty vedli 1:0. Srovnání ovšem přišlo v 66. minutě z kopačky Schiaffina. Obrat o třináct minut dokonal Ghiggia a Uruquay naprosto zdecimovala 200 000 přítomných brazilských fanoušků.