Sedm „klik“, které poslaly český tým na Euro 2016 do Francie

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Už v pondělí jsem konstatoval, že český postup na ME 2016 se současným kádrem národního týmu je vskutku úspěch. Odmítl jsem ovšem přívlastek VELKÝ nebo OHROMNÝ, protože na EURO od roku 1996 postoupil dosud každý trenér národního týmu samostatného Česka a protože na tenhle šampionát poprvé v historii postupuje rekordní počet 23 evropských celků. „Tím postupem si vybrali Češi štěstí na dvacet let dopředu, “ konstatoval poněkud jízlivě v internetové diskusi na idnes.cz fanoušek jménem Jakub Mareček. Má ovšem dosti velký kus pravdy, těch šťastných momentů, doslova „klik jak od blázince,“ zažili Vrba a spol. v téhle kvalifikaci opravdu požehnaně. Vybrali jsme pro vás šťastných TOP 7.

Půjde Slavia do Letňan? Tam už měly hrát Sparta i národní tým…

1. ÚTERÝ 9. ZÁŘÍ 2014

Praha – Letná: Česko – Nizozemsko 2:1 (Janmaaatův kiks a Pilařův vítězný gól v 91. minutě)

Když už se zdá, že si oba celky v premiérovém zápase kvalifikace ME 2016 spravedlivě rozdělí body, udělá obří chybu nizozemský obránce Janmaat. Místo jisté malé domů brankáři nesmyslně trefuje tyč a náhradník Pilař z dorážky pohodně dorazí volný míč do prázdné brány a rozhoduje.

2. PÁTEK 10. ŘÍJNA 2014

Istanbul – stadion Fenerbahce: Turecko – Česko 1:2 (Neodpískaná penalta za Váchův faul na Ardu Turana, podivné turecké ofsajdy)

Běží 37. minuta, Turecko má převahu, Vácha zastavuje Turanův útočný výpad evidentním faulem, Turci se zběsile a právem dožadují penalty, jenže marně. Švédský sudí Eriksson to neviděl... Po pauze jeho kolega na pomezí zastavuje hodně spornými ofsajdy turecké šance jako asistent Pelikán slávisty letos v září ve druhé půli derby se Spartou.

[break]
Vsaďte si na fotbal bez rizika prohry!

3. NEDĚLE 16. LISTOPADU 2014

Plzeň: Česko – Island 2:1 (Hodně šťastný vlastní gól Islanďanů za stavu 1:1)

Hodina hry je pryč a stav utkání je stále 1:1. Krejčí vysunuje po straně Plašila, který od zadní čáry dává zpětnou přihrávku. Jenže Islanďan Bödvarsson si míč hodně nešťastně sráží na přední tyč, kterou si zoufale bezmocný brankář Seveřanů již nestihne pohlídat, je totiž v pohybu a Česko tak dosahuje velmi snadného vítězného gólu.

4. SOBOTA 28. BŘEZNA 2015

Praha – Eden: Česko – Lotyšsko 1:1 (Neproměněná Šabalova šance v závěru utkání za stavu 0:1)

Běží už 87. minuta utkání a vysoce favorizovaní Češi v touze alespoň vyrovnat výsledek velmi nepovedeného zápasu zcela otevírají zadní vrátka. Lotyš Šabala, dobře známý ze svého jabloneckého působení, sám před českou brankou přehazuje brankáře Čecha, který si už jen rezignovaně jde vyndat balon ze své sítě. Najednou se ale rychle rozbíhá, když vidí, že Šabalův lob jen o centimetry míjí jeho bránu.

[break]
Sázka zdarma až do 1 500 Kč

5. SOBOTA 28. BŘEZNA 2015

Praha – Eden: Česko – Lotyšsko 1:1 (Vyrovnávací gól náhradníka Pilaře v poslední minutě)

Běží už poslední minuta utkání, když se k odraženému míči před lotyšskou bránou probojuje náhradník Pilař, který na hřiště přišel až ve druhé půli místo Plašila, a srovnává alespoň na 1:1.

6. ČTVRTEK 3. ZÁŘÍ 2015

Plzeň: Česko – Kazachstán 2:1 (Dva góly náhradníky Škody v závěru utkání)

Do konce zápasu s největším outsiderem skupiny už zbývá jen něco málo přes čtvrthodinu a bezradní Češi stále ostudně prohrávají 0:1 a nevědí si s houževnatým soupeřem rady. Až v 74. minutě se hlavou prosazuje náhradník Škoda, jehož trenér Vrba poslal na trávník až ve druhé půle místo Skaláka. A když už to vypadá, že Kazachstánci senzačně připraví Čechy o dva cenné body, prosadí se čtyři minuty před koncem řádné hrací doby opět hlavou spasitel Milan Škoda a ve svém teprve druhém mezistátním utkání tak zachrání už hodně zoufalou Vrbovou družinu.

7. ČTVRTEK 3. ZÁŘÍ 2015

Konya – Torku Arena: Turecko – Lotyšsko 1:1 (Vyrovnávací gól Lotyše Šabaly v první minutě nastavení)

Jak napsali kolegové na eufotbal.cz, Turci znají jméno svého kata - je jím Valerijs Šabala. Lotyšský „talisman“ se prosadil už ve třetím vzájemném zápase v řadě, a potřetí z toho byla remíza. V září 2015 byl důsledek jasný, Turci ztratili v boji o druhé místo další cenné dva body. Šabala se tentokrát dostává na hřiště až coby náhradník pět minut před koncem, svoji úlohu specialisty na tým od Bosporu však naplňuje. Turci už v nastaveném čase nepochybují o své „povinné“ výhře, ale Šabala si za vápnem hrudí zpracuje odražený balon a nekompromisní přízemní ránou šokuje celé Turecko a srovnává skóre na konečných 1:1!