Vrba nachází správný tým na druhý pokus, Procházka do repre asi nepatří

Vrba nachází správný tým na druhý pokus, Procházka do repre asi nepatří

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Český fotbalový národ v tom lítá ode zdi ke zdi. Zatímco v sobotu po zasloužené kvalifikační prohře s Tureckem (0:2) panovaly skepse a názor, že Vrbovu týmu pomohlo k postupu na EURO 2016 do Francie velké štěstí a že tam český celek nemá co pohledávat, po úterní amsterdamské výhře 3:2 nad Nizozemci, bronzovým mužstvem z MS 2014 v Brazílii, převládá naopak velká euforie. A smělé plány minimálně na postup do osmifinále. Brzděme, jak se neměla přeceňovat sobotní porážka, neměla by se přeceňovat ani úterní výhra.

Sedm „klik“, které poslaly český tým na Euro 2016 do Francie

Je třeba si přiznat, že po brazilském šampionátu totálně rozklížený nizozemský celek bez hvězdného Robbena v úterním večeru už nevěřil ani ve svůj postup do baráže, protože věděl, že Turci doma s Islandem nejspíš neprohrají (nakonec gólem v závěru utkání dokonce zvítězili 1:0 a postoupili jako jediný tým ze třetí příčky na ME 2016 přímo). A když Oranjes v první desetiminutovce neproměnili několik svých možností a naopak záhy inkasovali, předvedli v první půli hrůzný výkon. Češi naopak vynikající, nejlepší za Vrbova působení u národního mužstva. Ukázalo se znovu, že český kouč potřebuje jeden nevydařený zápas na to, aby v tom dalším postavil momentálně správnou sestavu.

Stalo se to totiž v kvalifikaci ME 2016 už potřetí. Pokud tedy odmítneme poněkud paranoidní konspirativní teorii, že Vrba v sobotu na Letné zvolil špatnou sestavu záměrně, aby pomohl k postupu Turkům, s jejichž pomocí chce předseda FAČR Miroslav Pelta v Praze – Letňanech postavit vysněný Národní stadion.

Když se vrátíme do loňského září, zjistíme, že po tragické generálce s USA (0:1) Pavel Vrba zcela rozprášil neúspěšnou sestavu, založenou tehdy hlavně na svých bývalých plzeňských svěřencích, a za šest dní v úvodním kvalifikačním duelu ME proti Nizozemsku (2:1) vsadil na sparťany.

Letos na jaře – před březnovým duelem s Lotyšskem (1:1) a červnovým střetnutím na Islandu (1:2) – žádnou možnost zkoušky neměl a Češi ze šesti kvalifikačních bodů přišli o pět cenných bodíků.

Začátkem září 2015 se Česko nejprve v Plzni utkalo se největším outsiderem skupiny Kazachstánem a ještě v 74. minutě s ním senzačně prohrávalo 0:1 a Vrbova sestava si nevěděla rady. Až náhradník Milan Škoda v závěru dvěma góly hlavou skóre otočil a zařídil tak povinné tři body. Za tři dny v Lotyšsku (2:1) už Vrba a spol. dospěli k výhře v jiném složení poměrně snadno.

A teď v říjnu to samé. Nejprve na Letné s Turky sázka na sparťany, kteří ovšem zopakovali svůj nedávný výkon s derby se Slavií. A pak v Amsterdamu úplně jiná sestava s triem Skalák – Necid – Šural, jež v prvním dějství v Nizozemsku koncertovalo.

Vyloučení Suchého, za něhož místo nabízejícího se Kalase přišel zase Procházka, pak dokázalo skutečnost, o níž jsem tu psal již několikrát. Totiž, že tento dobrý ligový fotbalista nejspíš opravdu nemá na mezinárodní fotbal na nejvyšší úrovni. To je zcela jiný „level“ a „fičák“.

Dva nizozemské góly šly přes něj a kdyby slovinský sudí Skomina po jeho zákroku na Van Persieho nařídil za stavu 2:3 penaltu, nemohl by říci ani „ň“. Třígólový český náskok by tak „zlikvidoval“ Václav Procházka za pár minut prakticky sám.

Zcela rozdílné kvalifikace MS 2014 a ME 2016


Jinak vyhrát na půdě Nizozemců je skvělý počin ať už hrají Oranjes v jakémkoli složení či rozpoložení. Bravo! Třikrát bravo!

Abychom však nejásali příliš, je třeba dodat, že totéž se letos povedlo v září i Islanďanům (1:0) a Turci v březnu v Nizozemsku ještě v poslední minutě také vedli, až v 90. vyrovnal Huntelaar na konečných 1:1. A to byli Nizozemci v reálné postupové hře, ne jako v úterý v Amsterdamu.

A ještě jedna věc. Zatímco z české kvalifikační skupiny na ME 2016 postoupilo jako jediný celek z třetího místa s největším bodům přímo na EURO bez baráže Turecko, z české kvalifikační skupiny MS 2014 nepostoupilo druhé Dánsko (v konkurenci s první Itálií, třetím Českem, čtvrtým Bulharskem, pátou Arménií a šestou Maltou) jako jediný tým s nejmenším bodovým ziskem ani do té baráže o loňskou účast v Brazílii.

To svědčí o (ne)vyrovnanosti těchto kvalifikačních skupin a rozdílné situaci.

Vydařené Vrbovy tahy se Skalákem, Pavelkou a Šuralem


Pavel Vrba zaslouží uznání za nebojácnost a cit v zařazování ligových hráčů, jako jsou boleslavský Skalák či liberečtí Šural s Pavelkou.

V této souvislosti mě zaujal ve studiu České televize v úterý večer sedící trenéra pražské Sparty Zdeněk Ščasný. Mluvil o možném návratu Skaláka na Letnou, o jakémsi předkupním sparťanském právu.

Fanoušek Sparty musí jen kroutit hlavou nad přestupovou politikou svého oblíbeného klubu. Jiný reprezentant Frýdek přestoupil (stejně jako zmíněný Pavelka) do Liberce a nedávno ho Letenští kupovali za drahé peníze zpátky. Není to tak dlouho, když se experti podivovali hlavami nad tím, že si talentovaného a šikovného reprezentanta do 21let Skaláka Sparta jen tak pustí „natvrdo“ do Mladé Boleslavi.

Podle informací zdrojů efotbalu.cz to ovšem s tím sparťanským předkupním právem na Skaláka není tak jednoduché. Když o něj třeba Schalke projeví zájem a nabídne, dejme tomu, 50 milionů korun, bude mít Sparta sice přednost, ale jen když tuhle nabízenou částku uhradí sama.

Ščasný mluvil o zájmu o další boleslavské hráče, třeba o Zahustela. Jenže to by asi také nebylo jen tak. Pak by třeba Mladoboleslavští chtěli na oplátku změnit hostování nadějného sparťana Aleše Čermáka v přestup atd.

To už jsme se ale dostali zase do Synot ligy. Zpět k reprezentaci. Je dobře, že Pavel Vrba nakonec vždy najde tu správnou sestavu, byť na druhý pokus. Před francouzským EURO 2016 (10. června až 10. července 2016) bude mít těch zkušebních pokusů hned několik. To zkoušení začne ještě letos v listopadu v přátelských utkáních se Srbskem v Ostravě-Vítkovicích (v pátek 13. 11.) a v Polsku, jež na ME do Francie rovněž postoupilo už před baráží (v úterý 17. 11. ve Vratislavi).

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick

[img id="48951"]