Staňkova premiéra, Ogbu na lavičce. Defenzivně naladěná Slavia uhlídala sparťanskou pýchu. Co ukázalo derby?

DERBY PRAŽSKÝCH "S"

Jako den a noc. Pohárové derby Slavie se Spartou nabídlo pět branek a parádní ofenzivní partii navrch. Ligové měření sil na Letné bylo pravým opakem. Sešívaní přijeli na půdu mistra s defenzivním pojetím hry a slavili úspěch v podobě bezbrankové remízy. I vyhlášené letenské ofenzivní trio Birmančevič (25), Kuchta (27) a Haraslín (27) gólově mlčelo. Šancí i střel na branku bylo jako šafránu. Co dalšího tedy nedělní šlágr pražských "S" ukázal?

Staňkův návrat

Jedno z překvapení zápasu. Oproti pohárovému utkání v Edenu, které odchytal Aleš Mandous, se na Letné do branky postavil Jindřich Staněk. Více než ruce ale muset zapojovat nohy při rozehrávce a sparťankém presinku. A za celý zápas si připsal pouze jeden zásah proti střele domácího mužstva. Úzko mu bylo v 59. minutě, kdy se do šance řítil Haraslín, ale za Staňka pohotově zaskočil obránce Tomáš Holeš.

© SK Slavia Praha

Ogbu na lavičce

Bylo to jedno z předzápasových témat – přeskupí Slavia do ligového derby řady? A stalo se. Trenér Jindřich Trpišovský se rozhodl pro návrat ke kořenům a na Letné vyslal do hry čtyřčlennou obranu ve vložení Vlček, Holeš, Zima a Bořil, na což doplatil Igoh Ogbu, který zůstal jen na lavičce. Taktika se Slavii vyplatila. Sparťanská ofenziva byla eliminována.

Slavia v bloku

Slavia změnou formace získala o muže navíc ve středu pole, což Spartě znemožňovalo její nacvičené kombinace. Často ale hosté zůstávali v bloku na vlastní polovině a nechávali sparťanské stopery dobývat jejich území. Letenští tak sice měli držení míče 60 procent, ale také jen jednu střelu na branku. Obzvlášť v druhém poločase se to ale Trpišovskému nelíbilo a často apeloval, aby se krajní hráči vytlačovali více nahoru a doráželi na rozehrávající sparťany.

Zdroj: Opta by Stats Perform

Kuchta dolů už v poločase

Oproti poháru si Jan Kuchta a Victor Olatunji prohodili role. První jemenovaný začal a druhý šel do hry jako střídající hráč. Ovšem možná dřív, než by si kdo myslel. Trenér Brian Priske se rozhodl Kuchtu stáhnout už při poločasové pauze. Nigerijský hrdina středečního večera daleko víc rozproudil tlak na slávistickou obranu, ale do vyložené střelecké příležitosti se nedostal.

Trojzubec poprvé od října na nule

Kuchta nic, Haraslín nic a Birmančevič také. Sparťanský trojzubec zůstal v ligovém utkání bez produktivity. Naposledy se tak stalo v říjnu v Mladé Boleslavi, kde rudí prohráli 1:3 a jedinou branku vstřelil Jakub Pešek. V derby byl nejblíže vstřelení branky Haraslín, ale ani jeden z jeho pokusů nemířil do slávistické branky.