Dukla převálcovala Vlašim, Příbram v souboji trápících se týmů podlehla Zbrojovce

Zbrojovka slaví první výhru v druholigovém utkání od chvíle, co se jejím vlastníkem stal Libor Zábranský. Brno vyhrálo ve 26. kole na půdě Příbrami 2:0. O tříbodovém zisku rozhodli hosté dvěma zásahy ve druhém poločase. Přesně se trefili Alijagič a Potočný. Příbram na jaře na domácí půdě dosud nevyhrála a její trenér Roman Bednář po utkání do televizních kamer přiznal, že Příbram hraje o záchranu. Opava remizovala s Chrudimí 0:0. Bez vítěze skončil po výsledku 3:3 i duel Jihlavy s Varnsdorfem.

Zbrojovka dopadla v posledních týdnech na úplné výkonnostní dno, na čemž nic nezměnil ani příchod nového majitele Libora Zábranského. V pozadí totiž nadále zůstával hlavní hybnou silou Václav Bartoněk, proti němuž brněnští fanoušci protestovali již takřka rok v kuse. Mizerná nálada panovala i v Příbrami, která po posunutí Bednáře do pozice hlavního kouče inkasovala v pěti zápasech 14 branek.

Trefit se pro změnu do soupeřovy sítě mohl zhruba po čtvrthodině příbramský Ngagne Fall, jenže po centru Michala Hoška hlavičkoval jen do připraveného Dominika Sváčka. Několik minut nato přišla první velká šance také na druhé straně, ani kanonýr Jakub Řezníček ale nedokázal poslat balon mezi tři tyče. Po necelé půlhodině hry se do míče opřel z úctyhodné vzdálenosti Fall, i tentokrát však jeho pokus zneškodnil Sváček. Následoval hrozivě vyhlížející moment, když se právě senegalský útočník srazil s brněnským Šuralem, jehož musel kvůli krvavému zranění nahradit Štepanovský. Dlouholetá opora Zbrojovky svůj krátký pobyt na trávníku málem proměnila v gól, když se na malém vápně opřela hlavou do míče, jemuž v cestě do sítě zamezil až fantastický reflexivní zákrok Martina Melichara.

Brankář Středočechů musel znovu zasahovat i po změně stran. Krátce před hodinou hry prodloužil povedený centr hlavou za sebe Roman Potočný a Melichar jen konečky prstů udržel nerozhodný stav. V 67. minutě už však domácí odchovanec pohromě nezabránil. Štepanovský na hranici vápna posunul míč nabíhajícímu Denisovi Alijagičovi, jenž obstřelem z bezprostřední blízkosti skóroval. O 10 minut později Štepanovský znovu přesně našel svého spoluhráče ve vápně a adresát přihrávky Potočný ranou k bližší tyči zdvojnásobil hostující náskok.

"S ohledem na tabulku se dá říct, že hrajeme o záchranu. Hlavně neděláme body, musíme začít u sebe. Příležitost máme hned ve středu, kdy hrajeme s Prostějovem, tam musíme bodovat," konstatoval po utkání do kamer ČT sport trenér poražených Roman Bednář.

Slezským ostřelováním zaskočená Chrudim se štěstím uhájila bod v Opavě

Lepší vstup do utkání zaznamenali žlutomodří, kdy po pár minutách hry předvedl odhodlaný průnik Ondráček. Jeho rána z hranice vápna ovšem prosvištěla těsně nad břevnem. Letní posila z Varnsdorfu hýřila v první půli velkou aktivitou. Její další pokus z dálky mířený k pravé tyči vytěsnil na roh Jiří Floder. Napotřetí již Ondráček uspěl, když se mu podařilo usměrnit míč do brány hlavou. Radost mu nicméně překazil sudí, který si všiml ofsajdového postavení. Hosté své útočné choutky ukázali až ke konci poločasu, avšak cestu k úspěšnému zakončení nenalezli.

Po přestávce útočila opět Opava. V 54. minutě přiletěl do vápna centr, který si našel volný Patrik Haitl, nicméně svou hlavičkou rozvlnil jen boční síť. Po hodině hry se fanouškům povedeným uvolněním předvedl Miloš Kopečný. Jeho následná rána však proletěla pouze kolem levé tyče. I s blížícím se koncem duelu Východočeši přenechávali balon svému soupeři. Žlutomodří ukazovali velkou touhu po vítězství, rozhodující branku se jim však vstřelit nepodařilo. Nakonec šťastnou trefu mohl zaznamenat v samém závěru hostující Václav Míka, jenže Adam Richter pohotově zareagoval.

Vojtova gólová metoda rozpohybovala ofenzivu Varnsdorfu při přestřelce s Jihlavou

To, že by mohli diváci vidět další gólové hody, brzy naznačil Justin Araujo-Wilson. Jihlavský útočník si připravil míč ke střele na hraně vápna a poslal jej přesně k tyči. Po výborné akci spoluhráčů mohl na rozdíl dvou branek zvýšit Tomáš Franěk, než si ale srovnal balon k zakončení, dobíhající obrana jej o šanci připravila. Ve 32. minutě si už 21letý odchovanec Vysočiny vedl v zakončení lépe, prudkou ránu na bližší tyč ale vyrazil Martin Vaňák. Jako blesk z čistého nebe tak přišlo vyrovnání. Vojtěch Stránský s míčem na kopačce přesprintoval půlku hřiště a přesným pasem skrze vápno vyzval ke skórování do prázdné brány Vojtu.

Po odehrané hodině utekl po pravém kraji svým strážcům Denny Samko a poslal balon před bránu, který nakonec obdržel Pavlo Rudnyckyj. Dobře mířenou ránu dlouholeté opory Severočechů ale vyrazil Pavel Soukup. Podobně jako v první půli tak přišla nečekaná trefa na druhé straně. Skvěle sehraný brejk po asistenci Filipa Šancla zakončoval k pravé tyči Franěk. Do té doby aktivní Varnsdorf navíc zareagoval na obdrženou branku velkou chybou v rozehrávce. Vaňák výkopem našel jen domácího Miroslava Křehlíka, jenž pohotově přihrál v klidu zakončujícímu Šanclovi. Hotovo však zdaleka nebylo. Záhy totiž Samko obdržel od Vojty pas na pravý kraj malého vápna, odkud ranou pod břevno vystřelil týmu z Kotliny naději a v 81. minutě navíc docílili Severočeši vyrovnání. To se zrodilo po další spolupráci Samka s Vojtou, kdy druhý jmenovaný zakončil gólovou akci kličkou na bezmocného brankáře.

Dukla odpověděla na domácí debakl stejnou mincí, Vlašim nalomila netradiční jména

Dukla Praha přehrála ve 26. kole Fortuna národní ligy Vlašim jasně 5:1, a nejlepším možným způsobem tak zareagovala na týden starou vysokou porážku s B-týmem Olomouce. O úvodní dvě branky se na Julisce postarali přesnými hlavičkami sváteční střelci. Skóre totiž v páté minutě otevřel Tomáš Vondrášek, jenž si připsal premiérový zásah v novém angažmá po letním příchodu z Teplic, a po odehrané čtvrthodině se poprvé od sezony 2020/2021 trefil také jeho kolega z obrany Daniel Kozma.

Velká část fotbalových expertů již považovala Duklu za jasného postupujícího, jenže Pražané si v minulém kole vybrali slabší chvilku, když padli rozdílem třídy s rezervou Sigmy. Neklid do řad domácích fanoušků dodal také Vyškov, který se díky zlepšené formě dotáhl na čelo tabulky na rozdíl jediného bodu. Svěřenci distancovaného Petra Rady proto nezbytně potřebovali zvítězit nad nevyzpytatelnou Vlašimí, jež si v minulém kole zřejmě definitivně pojistila záchranu.

Pražané se již v páté minutě ujali vedení, když po rohovém kopu přesně hlavičkoval na přední tyči Vondrášek. Na konci úvodní čtvrthodiny se fanoušci na Julisce mohli radovat podruhé. Na dlouhý centr do pokutového území nejvýš vyskočil Kozma, jenž nedal brankáři Matyáši Vágnerovi šanci. Ve 29. minutě se mezi střelce zapsal Lukáš Matějka, kterého našel přízemním centrem ve vápně David Kozel. Útočníkovi hostujícímu z Plzně stačil jeden dotyk k tomu, aby navýšil vedení domácích už na tříbrankové. Vlašim dokázala zkorigovat skóre parádním obloučkem v podání Lukáše Musila. Třígólový náskok však dukelskému týmu záhy vrátil po zakončení zblízka Kozel. Poločas hrůzy pro Vlašim dokonal Matějka. Ten vystihl chybnou rozehrávku obrany Rytířů a po kličce gólmanovi dopravil míč do prázdné brány.

Po góly nabitém prvním poločase tak logicky přišel mnohem klidnější druhý. Držení míče bylo na straně Vlašimi, svěřencům trenéra Martina Hyského se ovšem nedařilo najít recept na obranu Dukly. Ani jeden celek se příliš nehrnul do útoku a spíše se soustředil na bránění. Pouze ojediněle se některý z týmů pokusil o zakončení. Za zmínku stály snad jen zablokovaná střela Musila nebo nepřesná rána Murise Mešanoviče.

Dukla tak odčinila debakl s mladíky Olomouce a upevnila si první pozici. Pražané v dalším kole zamíří už ve středu 8. května do Chrudimi, Vlašim se tentýž den utká právě se Sigmou.

Fanoušci Sparty dál obdivují posilu z Admiry. Šílený závěr na Hané vyústil v remízu

Rezerva pražské Sparty nedosáhla na první venkovní výhru od konce března, když ve 26. kole Fortuna národní ligy remizovala v Kroměříži 3:3. Zápas přitom měla fantasticky rozehraný poté, co se Radek Šiler svým osmým a devátým přesným zásahem v ročníku osamostatnil v čele tabulky klubových střelců, kde ho dosud doplňoval Tomáš Schánělec, jenž už nastupuje v prvoligovém Zlíně. Stále jen 19letý útočník přitom přišel z pražské Admiry teprve v zimní přestávce. Rudí nicméně hned nadvakrát nezvládli závěr utkání. Hanácká Slavia se nejprve vybičovala ke srovnání, a ačkoliv v sedmé minutě nastavení inkasovala z penalty ještě jednou, první bodový zisk po téměř měsíci jí vystřelil Petr Zavadil.

Ačkoliv vyrovnaný spodek tabulky sliboval napínavý boj o záchranu do závěrečných kol, manko jednoho z celků na setrvání v soutěži už přece jen narostlo na nepříjemnou cifru šesti bodů. Tímto nešťastníkem byla Kroměříž, kterou na poslední příčku ukotvila série čtyř porážek za sebou. Sparťanští mladíci si na druhé straně užívali jaro plnými doušky, když zvládli i fotbalový svátek v podobě utkání na hlavním stadionu na Letné, kde zdolali Žižkov.

Přestože byli od úvodu zápasu aktivnější fotbalisté pražské Sparty, do první větší šance se v 19. minutě dostali domácí. Hlavičku Jana Silného si ale bez větších problémů pohlídal Filip Nalezinek. Skóre se tak o několik minut později poprvé měnilo ve prospěch hostujícího celku. Na průnikovou přihrávku jednoho ze spoluhráčů si naběhl Šiler, jenž z hranice šestnáctky zamířil do pravého dolního rohu soupeřovy branky. Jen krátce nato mohl na rozdíl dvou gólů zvýšit Roman Mokrovics, dobrý zákrok však předvedl Jakub Dostál. Před odchodem do šaten se po standardní situaci ocitl v dobré pozici domácí obránce Tomáš Vincour, jenže hlavou mířil daleko od branky.

Hanáci byli blízko vyrovnání rovněž krátce po změně stran, Silný ovšem ve velké šanci minul míč. Po hodině hry si naopak druhý přesný zásah v utkání připsal Šiler, jenž v pokutovém území udělal kličku Dostálovi a s přehledem zakončil do odkryté sítě. Kroměříž však nic nevzdala a v 75. minutě se dočkala snížení. Centr od rohového praporku si v šestnáctce našel Marek Jaroň a po velkém důrazu dotlačil balon za brankovou čáru. Ještě veseleji bylo na Stadionu Jožky Silného na sklonku desetiminutového nastavení, když přízemní přihrávka Vojtěcha Waly našla před brankou osamoceného Silného, který zblízka nezaváhal. Ani to ovšem nebylo vše, protože se v 97. minutě kopala na druhé straně penalta. Tu si vzal na starost sám faulovaný Vojtěch Hranoš, jenž poslal míč do protipohybu Dostála. Jenže v úplném závěru nastavení se prosadil hlavou Zavadil a domácí vybojovali remízu.

Rezervní tým Sparty tak po dvou venkovních nezdarech za sebou získal na Hané bod. V příštím kole přivítá 8. května Líšeň, Kroměříž odehraje tentýž den klíčový duel ve Varnsdorfu.

Líšeň neupustila od defenzivního přístupu ani proti nejhorší obraně ligy

Fotbalisté Prostějova remizovali ve 26. kole Fortuna národní ligy na hřišti Líšně 0:0. Hanáci tak udrželi čisté konto ve druhém zápase po sobě, a to i přes statisticky nejpropustnější defenzivu celé soutěže. Pevnou obranou se naopak stejně jako v dosavadním průběhu sezony prezentoval brněnský celek, který ale pro změnu podruhé v řadě neskóroval. Hosté se po smírném výsledku přiblížili bezpečným příčkám na rozdíl jediného bodu. Pikantní byl duel pro odchovance Marvanů Martina Rolinka, jenž ještě na jaře oblékal dres týmu z Hané, kde strávil i celý minulý ročník.

Tři výhry z posledních pěti utkání vrátily Prostějov před moravským derby zpátky do boje o záchranu, která se v předchozím průběhu jarní části zdála být jen těžko dosažitelná. Proti Líšni museli spoléhat především na svou solidní ofenzivu v čele s Petrem Jaroněm a Tomášem Malcem. Směrem dozadu totiž se 47 inkasovanými góly platili za nejhůř bránící celek soutěže.

Od začátku utkání to vypadalo, jako by defenzivní problémy Prostějova skončily. Kreativnější hráče Líšně dokázali obránci Hanáků spolehlivě hlídat, a když přišlo na nejhorší, zakročil brankář Filip Mucha, jako například při hlavičce Rolinka. Problémy musela řešit hlavně obrana domácích. Nejprve však dokázali obránci Marvanů Jaroňův pokus zblokovat, následně závar v malém vápně vyřešil jablonecký odchovanec Tomáš Vajner.

Druhé dějství přineslo o něco více ofenzivní parády. Robert Bartolomeu v 50. minutě z dálky napřáhl a poprvé pořádně prověřil Vajnera, ten balon vyboxoval před sebe, kde už prostor kontrolovali jeho spoluhráči. Jen těsně vedle brány skončil pokus Adriána Čermáka, jenž pálil zpoza vápna po přihrávce Denise Dziuby. Po vystřídání ofenzivního dua Lukáš Raab a Ibrahim Aldin se útoku domácích dařilo o poznání lépe, stopku však vždy vystavil pozorný Mucha.

Vyrovnaný duel tedy skončil smírným výsledkem. Líšeň bude v příštím kole čekat výlet na hřiště sparťanské rezervy, kam zavítá 8. května. Ve stejný den přivítá Prostějov mužstvo Příbrami.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 26. kolo:

Příbram - Brno 0:2 (0:0)
Branky: 67. Alijagič, 77. Potočný. Rozhodčí: Orel - Mokrusch, Matoušek. ŽK: Hošek, Nečas - Hamza, Sváček.

Opava - Chrudim. 0:0
Rozhodčí: Nehasil - Hrabovský, Kotalík. ŽK: Janoščín - Kosek, Čolič. Diváci: 1522.

Jihlava - Varnsdorf 3:3 (1:1)
Branky: 11. Araujo-Wilson, 68. Franěk, 72. Šancl - 37. a 81. Vojta, 76. Samko. Rozhodčí: Volek - Líkař, Cichra. ŽK: Farka, Pešek, Vedral - Kříž, Kosař. Diváci: 483.

Dukla Praha - Vlašim 5:1 (5:1)
Branky: 30. a 44. Matějka, 6. Vondrášek, 15. Kozma, 38. Kozel - 35. Musil. Rozhodčí: Zaoral - Lakomý, Mojžíš. ŽK: Vondrášek - Planka, Pikul. Diváci: 1473.

Líšeň - Prostějov 0:0
Rozhodčí: Kvítek - Dobrovolný, Ježek. ŽK: Raab (Líšeň). Diváci: 537.

Kroměříž - Sparta Praha B 3:3 (0:1)
Branky: 75. vlastní Nalezinek, 90.+1 Silný, 90.+10 Zavadil - 24. a 63. Šiler, 90.+7 Hranoš z pen. Rozhodčí: Opočenský - Pfeifer, Novák. ŽK: Cupák, Silný, Matoušek - Nalezinek, Holoubek, Ševínský, Hranoš, Horák, Loučka (trenér). ČK: 90.+10 Matoušek - 90.+10 Večerka. Diváci: 1277.