Slovenský komplex končí, Češi v derby padli!

Česká reprezentace si pořádně zkomplikovala cestu na světový šampionát, doma na Letné podlehla Slovensku 1:2. Góly stříleli jen Slováci. Skóre otevřel po dvaceti minutách Šesták, ale za sedm minut přinesl Čechům vyrovnání vlastní gól Škrťela. V druhém poločase si svěřenci Petra Rady vytvořili velký tlak, David Jarolím dokonce trefil tyč, ale sedm minut před koncem rozhodl Jendřišek.

První poločas příliš hezkého fotbalu nepřinesl. Řada nepřesností a mnoho faulů, tak vypadalo dění v prvním dějství. Hned v první minutě se třeba musel nechat ošetřit slovenský playmaker Marek Hamšík, který ale ve zbytku zápasu prokázal svou pověst a dával české defenzívě pořádně zabrat.

Přesto v úvodní pětačtyřicetiminutovce padly dva góly, které se vtěsnaly do sedmi minut. Ve 23. minutě nejprve skóroval po chybě Rozehnala slovenský forvard Šesták, který se trefil z jedenácti metrů přesně do protipohybu Petra Čecha – 0:1. Brance předcházela chyba Davida Rozehnala v hlavičkovém souboji.

Vyrovnat se podařilo českému výběru po standardní situaci. Plašilův roh namířil mezi tři tyče neobsazený Marek Jankulovski, míči za záda Jána Muchy mladšího pomohla ještě teč Martina Škrťela – 1:1.

Poločasová přestávka více pomohla českým fotbalistům. Ti si od prvních minut druhého poločasu vytvořili velkou územní převahu. Několikrát výborně napadal Tomáš Necid, ale žádný z jeho spoluhráčů jeho černou práci nevyužil. Zvláště střela Milana Baroše volala po gólu.

Ke skórování nevedla ani celá řada centrů z křídelních prostorů, ba ani několik standardních situací z poměrně dobrých pozic. Největší šance českého výběru přišly kolem 70. minuty. Nejprve po nakrátko rozehraném rohovém kopu pálil parádní ránou David Jarolím do tyče, minutu na to zase zamířil mimo tvrdou ranou Tomáš Necid.

A tak musel zákonitě přijít trest. S centrem Hamšíka a průnikem Hološka si česká obrana sice dokázala poradit, ale do dalších minut se nepoučila. V 83. minutě Slováci překvapili rychle zahraným přímým kopem z prostředku hřiště, když si na dlouhý balón naběhl za obranu Česka Erik Jendrišek a rozhodl o vítězství Slovenska. Proti jeho první střele z velkého vápna fantasticky zasáhl Petr Čech, ale s dorážkou už nic dělat nemohl - 1:2.

V nastaveném čase podpořil ještě český útok při standardní situaci Petr Čech, ale Čechům se už vyrovnat nepodařilo. Slováci se vítězstvím v Praze dostali na druhé místo 3. evropské kvalifikační skupiny hned za vedoucí Severní Irsko, Češi spadli na čtvrté místo.

Česká republika - Slovensko 1:2 (1:1)
Branky: 30. vl. Škrtel - 22. Šesták, 83. Jendrišek.
Rozhodčí: Undiano Mallenco - Martinez Ibaňez, Yuste Jimenez (všichni Španělsko).
ŽK: Škrtel, Štrba, Šesták (všichni Slovensko).
Diváci: 14 956.

Česká republika: Čech - Grygera, Kováč (71. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski - Sionko (86. Lafata), Polák, Jarolím, Plašil - Baroš, Necid (78. Fenin).
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Šesták (74. Stoch), Štrba, Karhan, Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) - Hološko.