Plzeň zesměšnila Baník čtyřmi góly na jeho hřišti

Viktoria Plzeň ukončila po deseti letech čekání na výhru v Ostravě impozantním způsobem. Tým někdejšího ostravského kouče Pavla Vrby smetl díky třem gólům z druhého poločasu Baník na Bazalech 4:1. Domácím nepomohlo ani třináct tisíc diváků, kteří měli po nevýrazných výkonech v posledních zápasech vstup zdarma. Domácí naopak navázali na fiasko z Příbrami.

Ani výborná návštěva nevrátila Baníku kvalitu v ofenzivní činnosti. Sebevíce se domácí snažili, jejich ofenzivní aktivity končily na hranici velkého čtverce. Plzeň nastoupila s jediným klasickým hrotem, ale celá pětičlenná záloha se tlačila dopředu. Limberský už v páté minutě střelou z šestnácti metrů vystrašil Vaška, který míč přikryl až nadvakrát.

Gólmanovi Daňkovi na druhé straně zatopil Hájovský, který tak dlouho otálel s rozehrávkou, až mu málem sebral míč Střihavka, ale plzeňský brankář nakonec po zmatku v pokutovém území míč přikryl.

Pak ale Západočeši poprvé ukázali, že rychlé brejky budou jejich hlavní zbraní. Domácím se v 17. minutě nepodařilo přerušit jejich akci na soupeřově polovině, Varadi vysunul Limberského a Kolář po jeho zadovce z patnácti metrů trefil přesně šibenici.

Baník byl ve finální fázi chvílemi až zoufalý, drtivá většina přihrávek do pokutového území nenašla adresáta. Potýkal se s tím i nejnebezpečnější ostravský hráč Rajtoral, který nejvíce zaměstnával plzeňskou obranu. Když jeho nepřesné centry nevedly k ničemu, odhodlal se ve 25. minutě k individuálnímu průniku a z osmnácti metrů jen těsně minul pravou tyč.

Na vyrovnání domácím ve druhém poločase stačila rovná půlminuta. Zařídil ho nový muž na hřišti Zeher, který si zpracoval Rajtoralův centr a pravačkou neomylně zavěsil. Špatný úvod druhého poločasu však tým kouče Vrby v jízdě za třemi body nezastavil. Brzy kontroval aktivní Kolář, jehož dělovku Vašek s problémy vytáhl. Vedení Plzně po jedenácti minutách obnovil Horváth, když proměnil penaltu za to, že Tchuř přidržel rukou za dres Petrželu.

V 65. minutě spálil stoprocentní možnost vyrovnat nepřesnou střelou Zeher a vzápětí uštědřil domácím další úder Hájovský, který využil nejistého vyběhnutí gólmana Vaška a hlavou poslal Horváthův centr potřetí do sítě. Hra Baníku se zbortila a přímočaré výpady Plzně na chybující defenzívu platily. Bývalý ostravský hráč Varadi korunoval výborný výkon únikem v 73. minutě a Kolář udělal svým druhým zásahem z výsledku debakl.

22. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 1:4 (0:1)

Branky: 46. Zeher - 17. a 73. Kolář, 57. Horváth z pen., 69. Hájovský. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Štěrba. ŽK: Vašek - Lecjaks, Ševinský. Diváci: 13.068.

Ostrava: Vašek - Zawada (57. Vácha), Pavlík, Bolf, Tchuř - Rajtoral, Marek, Otepka (79. Lukeš), Mičola (46. Zeher) - Střihavka, Lička. Trenér: Večeřa.
Plzeň: Daněk - Ševinský, Hájovský, Halama, Lecjaks - Limberský (79. Jiráček), Krbeček (87. Rada), Horváth, Kolář, Petržela - Varadi (84. Mlika). Trenér: Vrba.