Manchester United slaví titul, Fulham zvítězil

Třetí titul v řadě získal Manchester United po remíze s Arsenalem 0:0 na Old Trafford. Newcastle si velmi zkomplikoval boj o záchranu, protože prohrál na domácí půdě s Fulhamem 0:1. V souboji o Evropskou ligu Tottenham porazil Manchester City 2:1.

Tabulka Premier League

Hull má před posledním kolem situaci ve svých rukách

Nováček Hull City využil zaváhání Newcastlu a Middlesbrough a svým soupeřům v boji o záchranu opět o kousek utekl. Bod ze zápasu z Boltonu znamená, že „tygři“ si mohou setrvání v Premier League uhrát v posledním kole sami, čeká je však mistrovský Manchester United.

Hosté sice přestáli úvodní nápor domácích, ale inkasovali z rychlého protiútoku, na které naopak sami spoléhali. První střelu Matta Taylora ještě brankář Boaz Myhill vyrazil, ale na dorážku Gretara Steinssona už byl krátký, přestože si na míč ještě sáhl.

Hull mohl vzápětí vyrovnat, ovšem Angolan Manucho v ideální příležitosti napálil míč pouze mezi diváky. Přestože míč tečovaný nebyl, hosté dostali šanci zahrávat rohový kop, po kterém hlavičkoval vedle Nick Barmby.

Ze stejné situace mohli udeřit podruhé i domácí, po hlavičce Garyho Cahilla zachránil hosty pouze včasný zásah Craiga Fagana na brankové čáře.

Fagan nejenže uchránil své spoluhráče od další inkasované branky, ale sám byl autorem vyrovnávacího gólu. Po rychlé rozehrávce brankáře Myhilla jej svojí přihrávkou našel Richard Garcia a chybující Danny Shittu umožnil hostujícímu útočníkovi skórovat.

Fagan se poté opět ukázal také jako zdatný brankář, protože po nešťastném zákroku spoluhráče Manucha opět vykopával míč z brankové čáry.

Závěr zápasu už zcela ovládli hosté, kteří by si případnou výhrou velmi pomohli. Proti byl však brankář Jussi Jääskeläinen, který vychytal gólové hlavičky Fagana a Daniela Cousina.

Bolton Wanderers – Hull City 1:1 (1:0)
Branky: Steinsson (26.) – Fagan (47.)

Goodison Park zažil vítězné loučení

Louis Saha skóroval v každém poločase jednou a výraznou měrou se tak přičinil o vítězství Evertonu nad West Hamem United v posledním zápase Toffees na domácí půdě v letošní sezóně.

Domácí bojují ještě o pátou příčku s Aston Villou, ale spíše se budou už soustředit na finále FA Cupu. Hosté měli ještě šanci na sedmé místo a pohárovou Evropu, dnešní prohra jim ale všechny naděje vzala.

I přes nepříznivou bilanci z posledních kol začali domácí hodně aktivně. Steven Pienaar trefil svým dalekonosným pokusem dokonce břevno. Následně Leon Osman trestuhodně zahodil šanci, která volala po gólu.

West Ham se zmohl pouze na bránění a případné dlouhé míče dopředu. Jedna taková přihrávka našla Diega Tristana, který pálil těsně vedle. Ve 24. minutě se hosté dokonce dostali do vedení, to když ze třiceti metrů vypálil Radoslav Kováč a jeho střela si našla cestu za záda Tima Howarda.

Ve 38. minutě však bylo srovnáno. Po akci Louise Sahy se v pokutovém území dostal k míči Tim Cahill, kterého dokázal obránce James Tomkins zastavit jen faulem. Rozhodčí Phil Dowd nařídil pokutový kop a Tomkinse vyloučil. Z penalty pak srovnal na 1:1 Saha.

Kováč se po vyloučení Tomkinse musel přesunout do obrany a domácí mohli pokračovat v tlaku. Po přestávce sice trenér Hammers provedl dvě změny, ale domácí se prosadili hned po třech minutách hry. Po dobře zahraném rohu se na vzdálenější tyči dostal k míči Joseph Yobo. Hráč Evertonu pak propálil vše, co mu stálo v cestě a domácí šli do vedení.

West Ham se ovšem nevzdával a mohl dokonce srovnat, kdyby rozhodčí odpískal pokutový kop, když po Kováčově hlavičce zasáhl míč Cahillovu ruku. Hosté spoléhali na brejky, které byly poměrně nebezpečné.

V 76. minutě učinil všem debatám o konečném výsledku přítrž Saha, který po povedené Pienaarově akci poslal domácí do dvougólového vedení. V závěru měl ještě Saha šanci dosáhnout na hattrick, se svojí šancí ale nenaložil dobře.

Everton – West Ham United 3:1 (1:1)
Branky: Saha (38. z pen. a 76.), Yobo (48.) – Kováč (24.)

Middlesbrough stojí na okraji propasti

Fotbalisté Middlesbrough ve svém posledním domácím utkání v této sezóně pouze remizovali s Aston Villou 1:1 a ani vítězství v posledním kole na půdě West Hamu jim nemusí stačit k záchraně v Premier League.

Boro se příští víkend musí spoléhat na zaváhání soupeřů. Stačí totiž, aby Hull urval proti Manchesteru United alespoň bod nebo Newcastle porazil Aston Villu a sestup svěřence Garetha Southgatea nemine.

Vědomi si své svízelné situace začali domácí fotbalisté náporem. Julio Arca hlavičkoval v první příležitosti přesně do rukavic brankář Brada Friedela, tečovaná střela Garyho O´Neilla mířila mimo tři tyče.

Přestože Villans se hra nedařila, z ojedinělé příležitosti se za záda gólmana Brada Jonese mohl trefit Gabriel Agbonlahor, ale v souboji jeden na jednoho selhal.

Domácí pokračovali v tlaku a odměnou jim byla zasloužená vedoucí branka. Po akci Arcy se Stewartem Downingem se parádní střelou přes hlavu prosadil Turek Tuncay Sanli. Již zanedlouho však domácí tým přišel o Downinga, který musel být po souboji se Stilianem Petrovem vystřídán.

Aston Villa ve zbytku poločasu sice měla míč více ve svém držení, ovšem šance si opět vytvářeli domácí, Friedel musel likvidovat zejména nebezpečnou hlavičku Justina Hoyta.

Neproměňování šancí se domácím opět vymstilo, protože po přestávce Villans svoji hru zlepšili a výsledkem byl vyrovnávací gól Johna Carewa, který do sítě dorazil střelu Petrova.

Domácím nerozhodný stav pranic nevyhovoval, proto se opět bezhlavě pouštěli do útočení. Ve zbytku zápasu mohla vítězství na svoji stranu strhnout spíše Aston Villa, ale domácím do posledního kola zachránil naději brankář Jones.

Middlesbrough – Aston Villa 1:1 (1:0)
Branky: Tuncay Sanli (14.) – Carew (57.)

O záchranu musí Newcastle ještě bojovat

Newcastle United podlehl doma Fulhamu a o setrvání tradičního klubu v Premier League se tak rozhodne až v posledním ligovém kole.

Domácí šli do zápasu s tím, že vítězství jim prakticky zajistí záchranu. Ovšem jejich výkon v první půli o tom zdaleka nesvědčil. Na klidu by Magpies přidal gól, který měl po čtvrthodině hry na kopačkách Obafemi Martins. Ten ale svoji šanci z pěti metrů zazdil.

Fulham se nechal trochu ukolébat klidným tempem zápasu, ale když měl míč na kopačkách vypadal mnohem nebezpečněji než Newcastle. Cottagers navíc hrají o sedmou příčku a účast v pohárové Evropě.

Ve 41. minutě se uprostřed hřiště uvolnil Clint Dempsey. Míč se po ose Danny Murphy – Erik Nevland dostal až k Diomansy Kamarovi, který už neměl problém dopravit míč do sítě. Newcastle se tak dostal do obtížné pozice. Neproduktivní útok teď měl skórovat minimálně dvakrát proti celou sezónu výborně hrající obraně Fulhamu.

Newcastle se přesto dostával do šancí. Nejdříve šikovně tečoval míč Kevin Nolan, ale na brankové čáře dobře zasáhl Dickson Etuhu. O chvíli později hlavičkoval Mark Viduka dokonce do sítě Fulhamu, ale rozhodčí gól neuznal kvůli údajnému faulu Nolana na brankáře Marka Schwarzera.

V 60. minutě fauloval Sebastiane Bassong unikajícího Kamaru a protože by hráč Fulhamu postupoval sám na branku, uviděl Bassong za svůj zákrok červenou kartu. Trenér domácích Alan Shearer poslal na hřiště čerstvé síly, ale v deseti se Newcastle prosadit nedokázal.

V závěru měl ještě vynikající příležitost Nicky Butt, ale jeho hlavičku Schwarzer fantasticky vyrazil. Newcastle tak bude o udržení v soutěži bojovat až do posledního kola.

Newcastle – Fulham 0:1 (0:1)
Branky: Kamara (41.)

Stoke senzačně útočí na elitní desítku

Nováček Stoke City se s domácími diváky rozloučil přesvědčivým vítězstvím 2:0 nad Wiganem a není vyloučeno, že sezónu zakončí jako obrovské překvapení v horní polovině tabulky.

Utkání dvou sousedů v tabulce nabídlo spíše průměrnou podívanou, která jen potvrdila pohodu domácích a naopak velké trápení hostujících Latics v útočné fázi.

Zřejmě nejkrásnější moment přinesla 69. minuta utkání a úvodní branka domácích Potters. Nejlepší střelec týmu Ricardo Fuller protančil mezi trojicí hostujících zadáků a nedal šanci ani brankáři Richardu Kingsonovi.

Jen o chvilku později přidal druhý gól James Beattie, který si na zadní tyči naskočil na centr Matthewa Etheringtona a poslal hosty domů bez bodu.

Přestože si Latics vypracovali během zápasu několik dobrých příležitostí, nedokázali ani jedinou proměnit. V zakončení selhali Charles N´Zogbia, Lee Cattermole i střídající Mido.

Stoke City – Wigan 2:0 (0:0)
Branky: Fuller (69.), Beattie (76.)

Penalta uchovala naději na Evropu

Keanova penalta v závěru utkání přinesla vítězství Tottenhamu nad hostujícím Manchesterem City, který byl z tribuny podporován i Liamem Gallagherem, zpěvákem skupiny Oasis.

Oba kluby byly před utkáním v pozici klubů bojujících o sedmou příčku, která zajišťuje účast v pohárové Evropě. Proto také Harry Redknapp postavil do základní jedenáctky hned tři útočníky. Dvojici Roman Pavljučenko a Jermain Defoe ještě kryl záda Robbie Keane.

A útočná vozba domácích o sobě dávala hodně vědět. Zejména Defoe se neustále nabízel a dokonce poslal svůj tým do vedení. Bohužel pro Spurs to bylo z postavení mimo hru. Následovaly další dvě Defoeovy střely a také pokus Pavljučenka. Se všemi šancemi si však poradil brankář City Shay Given.

Ve 29. minutě už ho ovšem Defoe překonal. Jermaine Jenas vysunul Toma Huddlestona, ten po zemi odcentroval před branku a Defoe poslal patičkou míč do sítě, domácí vedli 1:0. Jedinou příležitost v první půli měli hosté díky Felipu Caceidovi, jeho slabý pokus ovšem Heurelho Gomes s přehledem zlikvidoval.

Do konce první půle si dvě nadějné pozice připravil Robbie Keane, ale ani z jedné se mu Givena překonat nepodařilo. Na začátku druhé půle úřadovali stále domácí. Potom ovšem Mark Hughes provedl dvojí střídání, a to mělo okamžitý efekt.

V 65. minutě si vyměnili míč dva střídající hráči, Benjani Mwaruwari a Valerij Božinov. Druhý jmenovaný hráč po pěkné akci vyrovnal na 1:1 a vstřelil svůj první gól v Premier League vůbec. Tottenham vyrovnávací branka zaskočila, ale Manchester toho nedokázal využít.

Naopak v 86. minutě fauloval v pokutovém území Micah Richards Fraziera Campbella a Keane se z penalty nemýlil. V závěru mohl ještě Benjani za hosty srovnat, ale z pěti metrů hlavičkoval nad. A když se na druhé straně netrefil ani Defoe, brali všechny tři body domácí.

Tottenham – Manchester City 2:1 (1:0)

Branky: Defoe (29.), Keane (86. z pen.) – Božinov (65.)

Bezgólová remíza přinesla Manchesteru titul

Manchester United získal svůj jedenáctý titul v Premier League a osmnáctý ligový titul celkově a vyrovnal tak historický rekord Liverpoolu. K tomuto úspěchu mu dnes stačila bezgólová remíza s Arsenalem.

Zápas, kterému přihlížel i sprinterský šampion Usain Bolt, příliš krásy nepobral. Domácí hráli většinu času opatrně s vědomím, že k titulu jim stačí jediný bod. Navíc se jim až na výjimky nedařilo v útočné fázi. Arsenal podal sympatický výkon, nakonec ale byl jen sparingpartnerem u oslav ligového prvenství Manchesteru.

Jako první si vytvořil šanci Arsenal a jen nepřesná koncovka ho obrala o gól. Bylo to po akci ruského křídelníka Andreje Aršavina, který svým centrem přesně našel nekrytého Robina van Persieho, ten ale poslal hlavou míč trestuhodně nad branku. Domácí odpověděli o chvíli později, ale ani Wayne Rooney na druhé straně nemířil přesně.

United museli překvapivě více bojovat o své místo na slunci. Problémy jim dělal zejména rychlonohý Aršavin, který v nedávném semifinále Ligy mistrů nemohl nastoupit. Ve druhém poločase zápas pokračoval ve stejném rytmu. Domácí se bránili a podnikali rychlé protiútoky, zatímco Arsenal se nedokázal gólově prosadit.

Deset minut po přestávce hráči Gunners přitvrdili, když třikrát za sebou tvrdě faulovali Patrice Evru. Všechny fauly byly oceněny žlutou kartou a hra se následně trochu přiostřila. Jako by Gunners chtěli Evru potrestat za jeho nedávná prohlášení o tom, že tým z Londýna je tvořen převážně chlapci, na rozdíl od mužů v dresu United.

Po hodině hry se v nadějné pozici ocitl Carlos Tévez, ale příliš dlouho otálel se zakončením. Argentinec byl v 67. minutě vystřídán a je možné, že to byl jeho poslední zápas na Old Trafford v dresu domácích.

Každopádně se hráči dostalo velkých ovací od diváků a Sir Alex Ferguson jistě slyšel skandování, kdy ho diváci vyzývali, ať Argentince získá do svých řad na stálo.

Ke konci utkání ještě trefil tyč Cesc Fabregas, ale to bylo z obou stran vše. Po nepříliš záživném zápase se tak mohou hráči United radovat z mistrovského titulu.

Manchester United - Arsenal 0:0 (0:0)

[ 17. 5. 2009 - premiership.cz | Foto: uefa.com ]