Primera División: Real i Barcelona začali vítězně

Dva největší kandidáti na zisk ligového titulu Real i Barcelona vstoupili do nového ročníku španělské Primera División vítězně. Madridský celek přestřílel v úvodním utkání 1. kola v ofenzivním představení La Coruňu 3:2 a obhájce titulu z Katalánska bez větších problémů porazil na Nou Campu Gijón 3:0. Šlágr kola zvládla lépe Valencia, která na Mestalle přehrála Sevillu 2:0.

Autorem prvního gólu letošního ročníku se stal kapitán Realu Raúl, který poslal “Bílý balet“ proti La Coruňi do vedení poté, co ve 26. minutě dorazil míč do prázdné branky. Deportivu se sice trefou Rikiho podařilo vyrovnat, ovšem po půlhodině hry fauloval gólman Aranzubía Raúla a nabídnutou penaltou nepohrdla nejdražší posila Realu Cristiano Ronaldo.

Ofenzivní představení pokračovalo i po přestávce. Hned ve 46. minutě opět vyrovnal stav někdejší španělský reprezentant Juan Carlos Valerón. Z další řady šancí se poté ujala jen přesná střela Lassany Diarry, na jehož pokus ze 22 metrů byl gólman Deportiva krátký. Francouzský záložník tak rozhodl o těsném vítězství Realu 3:2.

Tři body si do ligové tabulky připsala po úvodním kole také Barcelona. Katalánci, kteří nastoupili v základní sestavě i největší posilou Zlatanem Ibrahimovičem, bez problémů přehráli Gijón 3:0. O soudu utkání rozhodla už první půle, ve které se gólově prosadili Bojan Krkič a Seydou Keita. Skóre uzavřel v 82. minutě prvním ligovým gólem v dresu Barcelony právě Ibrahimovič.

Správnou nohou vstoupila do nového ročníku také finančními problémy svázaná Valencia. Ta před vlastním publikem zdolala Sevillu. Výrazně do utkání promluvil krátce před koncem prvního poločasu hostující kanonýr Frédéric Kanouté, který byl rozhodčím Pérezem vyloučen. Přesilovou hru využil hned ve 47. minutě Mata a deset minut před konečným hvizdem také Pablo Hérnandez.

Jedno z velkých překvapení uplynulé sezóny Málaga potvrdila, že i v tomto roce se chce poprat o příčky zaručující start v evropských pohárech. Tým kouče Muňize s přehledem porazil 3:0 Atlético, v jehož základní sestavě nechyběl český obránce Tomáš Ujfaluši. Gólmana Asenja pokořili postupně Baha, Xavi Torres a Manu.

Nevyhrál ani další pohárový aspirant Villarreal. "Žlutá ponorka" jen remizovala na hřišti Osasuny 1:1. Na trefu Santiaga Cazorly z 32. minuty po pěti minutách odpověděl kanonýr pamplonského celku Walter Pandiani.
Hvězdou prvního kola Primera División se stal Roberto Soldado z Getafe. Talentovaný španělský útočník zařídil svému mužstvu vítězství 4:1 na hřišti Santanderu třemi brankami. Soldado rozhodl utkání již v prvním poločase, kdy vstřelil dvě branky. Potřetí překonal gólmana Toňa v 56. minutě. Hattrick zaznamenal během necelých třiceti minut.

V duelu nováčků byla úspěšnější Zaragoza, která na svém hřišti zdolala Tenerife 1:0. Převahu domácího celku gólově vyjádřil až v 74. minutě Javier Arizmendi. Na svůj historicky první prvoligový bod si bude muset minimálně do dalšího kola počkat Jerez. Deportivo vzdorovalo na Mollrce až do 57. miniuty, kdy se prosadil Aritz Aduriz, o tři minuty později skóroval i Tuni. Nováček dohrával utkání jen v devíti hráčích po vyloučení Leandra Giody a Carlose Calva.

Svůj tým výrazně oslabil i Nivaldo z Valladolidu, který byl vyloučen už po třinácti minutách hry. Ovšem Almería, kterou opustil přes léto kanonýr Álvaro Negredo, dlouho přesilovku nevyužila a s Valladolidem remizovala bez branek. Jediná přesná trefa ke třem bodům stačila Bilbau. Athletic porazil gólem Gaiky Toquera ze 78. minuty barcelonský Espaňol.