Lídr ukázal svůj potenciál a znemožnil Ústí

[hot]AKTUALIZOVÁNO[/hot] Druhou letošní výhru získali hráči Bohemians 1905, kteří dnes v osmém ligovém kole zdolali Příbram 1:0. Tříbodový zisk Pražanům v Edenu zajistili jedinou brankou v utkání ve 35. minutě záložník Jan Štohanzl. Bohemians opustili čtrnácté místo a mají devět bodů, stejně jako jejich dnešní soupeř, který dnes pošesté v sezoně nedokázal skórovat.

Aktuální tabulka Gambrinus ligy

"Klokani" před soubojem klesli k sestupovým vodám a zápas s Příbramí brali jako jedinečnou šanci k průniku do vyšších pater tabulky. Příbram totiž venkovní zápasy proti Bohemians nemiluje, ještě při zápasech v "Ďolíčku" ze šesti výjezdů uhrála jediný bod a pouze v jediném případě také skórovala.

Ani dnes Příbram v ofenzivě nijak neoslnila, byť ji mohlo povzbudit, že v minulém kole po 492 minutách ukončila svůj střelecký půst. Jako první se hosté museli také bránit, když po nudném úvodu v patnácté minutě namířil Kaufman svůj přízemní trestný kop jen do brankáře Hrušky. Hosté jinak na začátku v obraně obstáli, i když se museli obejít bez distancovaného lídra defenzivy Jakuba Štochla.

V prvním poločase se hosté občas osmělili i v ofenzivě, především akce Borka a jeho následný centr na Ibeho, kterému scházel ke gólovému zakončení krok, málem Příbrami zajistily vedení. Také trestný kop Klesy pro expříbramského brankáře Pražanů Sňozíka nebyl jednoduchý.

Když se zdálo, že hra Bohemians upadá do krize, spasilo jí obléhání příbramské brány, několik střeleckých pokusů a odražený míč, který skončil na kopačkách Štohanzla. Záložník zelenobílých pak ve 35. minutě přízemní ranou překonal Hrušku a dočkal se první trefy v sezoně. Štohanzla domácí fanoušci málem velebili i za šest minut, ale hbitý středopolař svůj dravý průnik přes dva obránce zakončil nepřesnou střelou.

Bohemians se i po poločase nutili do častějšího zakončení, druhým gólem si chtěli výhru nad Příbramí rychle pojistit. Střídající útočník Škoda sehrál dvakrát důležitou roli, když nejprve hlavičkoval těsně mimo a pak po rychlé akci dobře přistavil míč Kaufmanovi, jehož střela nenabrala kurs mezi tři tyče.

Příbram se naopak k finální fázi propracovávala stěží, ovšem když v 74. minutě ze 30 metrů napřáhl záložník Tarczal a jeho rána narazila do břevna, domácí fandové jen úlevně vydechli. A tři minuty před koncem hosté smutnili znovu, když stoper Ricka při výletě před soupeřovu branku ve skvělé pozici také nemířil přesně.

Když vzápětí v solidní šanci zaváhal i Jurdík, nikomu možná nepřišlo náhodné, že Příbram letos už v šestém zápase z osmi vyšla střelecky naprázdno. Bohemians si naopak užívali druhou výhru v sezoně a s nadhledem přešli i to, že Kaufman v nastavení v čisté příležitosti selhal a odmítl gólovou pojistku.

KOMPLETNÍ STATISTIKY UTKÁNÍ BOHEMIANS 1905 - PŘÍBRAM

Brno dalo v Teplicích dva kuriózní góly a uteklo ze dna

Brno opustilo poslední příčku v tabulce a přenechalo jí ostravskému Baníku. V 8. ligovém kole jim k tomu pomohla výhra 2:1 v Teplicích, kterou orámovaly dva kuriózní góly v síti domácích. První dal už ve 2. minutě Střeštík, druhý po pauze Tomáš Došek. Teplicím nebyla nic platná ani herní převaha, ani desetiminutová přesilovka v závěru utkání, kterou jim daroval zbytečným vyloučením Polách.

Brno letos nemělo v klíčových momentech zápasů příliš štěstí, ale úvod dnešního duelu byl z docela jiného soudku. Už ve 2. minutě si postavil míč daleko před teplickým vápnem k přímému kopu brněnský Střeštík a točeným centrem spíš hledal některého ze spoluhráčů, a i když se mu úmysl nepovedl, míč stejně zapadl do sítě. Brankář Grigar zůstal jen překvapeně zírat.

Brzké vedení hostů zápasu překvapivě neublížilo, i když se Zbrojovka přece jen zatáhla a často jen čekala na akce Teplic. V 16. minutě byly blízko gólovému úspěchu nůžky teplického Libora Doška, hned vzápětí zase prošel z levé strany napříč malým vápnem Mahmutovič a v pádu těsně minul. Tou dobou se hrál pěkný a běhavý fotbal, v němž měly mírně navrch Teplice, ale hrozit dokázalo i Brno. Ve 33. minutě mělo dokonce asi největší šanci; Polách využil Smejkalova chybného vystoupení z řady a prostrčil na Tomáše Doška, ten ale ve výborné pozici přestřelil. Brňany to mohlo mrzet dvojnásob, protože se ve 39. minutě Teplice dočkaly vyrovnání. Po levé straně prošel Mareš a přízemním pasem našel Kalivodu, který měl v prostoru penalty dost místa na přesnou střelu.

Po pauze tempo zápasu nakrátko opadlo, ale Teplice opět dostaly kuriózní gól. V 54. minutě chtěl dezorientovaný Rosa uklidit centr nad vlastní branku, jenže trefil jen břevno, od nějž se míč odrazil přímo na hlavu dobíhajícího Tomáše Doška, který nezaváhal a doklepl.

Druhý úder rozdýchávali Tepličtí mnohem hůře. Začali kazit a zároveň otvírali Brnu prostor k rychlým brejkům, které hrozily dalšími góly. V 62. minutě prošel křížný pas z pravé strany přes celou branku až k Dostálkovi, který si ale na míč ve skluzu jen sedl, tři minuty nato byla blízko gólu i teč Tomáše Doška. Teplice ale vše ustály a v posledních dvaceti minutách soupeře zase zmáčkly.

Brňané pod tlakem začali hodně faulovat a po jednom ze skluzů zezadu přišli v 76. minutě o vyloučeného Polácha, jenže ani to Teplice potrestat nedokázaly. Řadu ošemetných situací vyřešil precizní brankář Lejsal a o zbytek se postarala teplická impotence. Výmluvně jí ilustroval Rosa, který v 88. minutě na zadní tyči ve skluzu vysoko přestřelil.

KOMPLETNÍ STATISTIKY DUELU TEPLICE - BRNO

Plzeňští uštědřili nováčkovi z Ústí sedmigólový debakl

Plzeňská Viktoria v osmém ligovém kole rozstřílela Ústí nad Labem 7:0 a postarala se tak o nejvyšší ligové vítězství od května 2003, kdy stejným výsledek porazila Slavia Ostravu. Vyprodaný Městský stadion sledoval gólový koncert lídra ligy, který už v první půli vstřelil čtyři góly. Po přestávce ústecký debakl dokonali svěřenci Pavla Vrby dalšími třemi góly a v novém ročníku tak stále drží neporazitelnost.

Davy diváků proudících na stadion ve Štruncových sadech se ještě nestihly pohodlně usadit a jejich oblíbenci se radovali z vedoucí branky. Po pravé straně zatáhl ve 4. minutě balon rychlý Petržela, předal ho mezi statujícími obránci Ústí Bakošovi, po jehož vybídnutí nebyl pro Koláře problém zaznamenat svůj pátý letošní gól. Ani nepříznivý stav nedonutil hosty ke změně taktiky a na jejich dobře organizovaný defenzivní blok na vlastní polovině hledala Plzeň dalších deset minut recept.

Našel ho kapitán Horváth, když poslal dlouhý a přesný pas na rozběhnutého Petrželu, který ale zblízka vypálil v jasné pozici těsně vedle. Hosté mohli z nenápadné akce vyrovnat ve 20. minutě, kdy na levé straně propadl míč k veteránovi Janů a jeho střelecký pokus jen o metr minul levou tyč Pavlíkovy branky. Jasnou herní převahu měli dobře kombinující domácí, což dokumentoval Petržela kolmicí na Bakoše. Slovenský útočník si obhodil Zachariáše a kolem vybíhajícího brankáře Nováka zvýšil na 2:0.

Dvoubrankové manko s Ústečany viditelně otřáslo a jejich defenziva už nepůsobila vůbec jistým dojmem. Toho využil Bakoš v 34. minutě k přihrávce na Petrželu, který nikým neatakován prošel po pravé straně do vápna a prostřelil bezmocného Nováka. O chvíli později hledal aktivní Bakoš centrem Rezka, který však před prázdnou brankou nedokázal zakončit přesněji. Tragický poločas hostů korunoval faulem na pronikajícího Koláře Valenta a z následné penalty přidal čtvrtou trefu Viktorie Horváth.

Po přestávce se hrálo už pouze z povinnosti, přesto domácí před zaplněnými tribunami nepolevovali v útočné aktivitě. Navíc ve 49. minutě vysunul Rada pasem z vlastní poloviny Rezka, ten přihrál do šestnáctky sprintujícímu Limberskému a jeho střela z ostrého úhlu překvapivě skončila v síti. Hosté poté propadali především ve středové řadě, kde nezvládali zachytávat rychlé domácí záložníky a na Nováka se valilo jedno nebezpečí za druhým.

V 58. minutě dalšího zaváhání hostů využil k centru z levé strany skvěle hrající Bakoš a Kolář hlavou pohodlně přidal další branku. Hráči prvoligového nováčka už by raději zmizeli v kabině, ale Západočeši neúnavně útočili do rozklížené obrany. Výsledkem byl sedmý gól, který zaznamenal stoper Navrátil po Horváthem precizně zahrané standardce. Od další pohromy uchránil hosty po střele Rezka hbitý Novák, poté pálil nejlepší plzeňský střelec nad a v samotném závěru netrefil branku Petržela.