Sparta v derby kralovala a je opět druhá

[hot]REPORT Z UTKÁNÍ[/hot] Pražská Sparta měla před utkání s Bohemians 1905 jasnou povinnost, a to zvítězit. Nic jiného si snad fanoušci ani samotní aktéři malého pražského derby nedokázali představit. Poté, co si v páteční předehrávce zastřílela Plzeň, něco podobného se očekávalo i od Letenských. Gólový koncert jako v Plzni se sice nekonal, nakonec si ale Sparta tři body za výhru 1:0 zaslouženě připsala.

Domácí na svého soupeře vyrukovali s očekávanou sestavou. Velké překvapení se ale odehrálo v základní sestavě na straně druhé. Kvůli nemoci se jen na lavičce náhradníků objevil Bony Wilfried, a tak se na jeho místo postavil hned od začátku další africký útočník Sparty Leonard Kweuke.

A byl to právě kamerunský forvard, který se dostal k míči dobrých pětatřicet metrů od Sňozíkovy branky a gólmana Bohemky dokonale překvapil. I z takto veliké vzdálenosti Kweuke napálil balón směrem na branku zelenobílých a Sňozík mohl jen děkovat brankové konstrukci, že jeho tým už od sedmé minuty neprohrával.

Veselo mohlo být i na druhé straně, o ohrožení Blažkovy svatyně se ale nepostaral nikdo z borců v zelenobílých dresech. Po centru z levé strany se do míče opřel levý bek Sparty Manuel Pamič a svou ránu poslal těsně pod břevno. Vydařený Pamičův pokus naštěstí pro hosty skvělým reflexivním zákrokem vyrazil Jaromír Blažek.

Vedení mohl strhnout na stranu hostů Václav Kadlec. Jeho pěkná rána zpoza vápna mířila ale jen několik málo decimetrů vedle pravé tyče branky Bohemky. A když se ani z další šance Sparty trefil jen do břevna Kweuke, byl po třiceti minutách hry stále nerozhodný stav. Po souboji s jedním ze sparťanů se musel odporoučet ze hřiště Jan Štohanzl. Se zlomeným nosem se místo na sparťanskou branku vydal do nemocnice.

Pět minut před koncem první půle se do obrovské šance po špatném odkopu Řepky dostal Lukáš Hartig, výborně proti němu ale vyběhl Blažek, a tak pro útočníka Bohemians 1905 nezbylo moc místa, kudy dostat míč do sítě. Na samotném odchodu do šatny si ještě zanadával Řepka, za což dostl žlutou kartu, to už ale bylo z prvního poločasu vše.

Hned zkraje druhého poločasu se do šance řítil Leo Kweuke, po vběhnutí do pokutového území se zřítil k zemi, rozhodčí Zelinka ale situaci zhodnotil jako nezaviněný pád, a tak se pokračovalo bez penalty. Sparta se v končící 55. minutě nakonec přeci jen z obrovského tlaku dostala do vedení. Na přesný centr Podaného si šikovně naskočil Leo Kweuke a bez zaváhání poslal míč za Sňozíkovy záda.

I nadále se Sparta tlačila dopředu, útočnou snahu ale předváděli i hráči Bohemky, a tak se mohli diváci kochat živelným fotbalem s častými útočnými výpady na obou stranách, ovšem bez gólové tečky. S přibývajícím časem rostla i nervozita na hřišti. Místy bylo místo kombinačního fotbalu k vidění spíše zápasení o každý balón často oceňované žlutými kartami.

S přibývajícím časem rostla i nervozita na hřišti. Místy bylo místo kombinačního fotbalu k vidění spíše zápasení o každý balón často oceňované žlutými kartami. Poslední desetiminutovku hráči Sparty jasně kontrolovali. Přestože na několik minut poslal kouč Hoftych do hry i Cissého, na žádný zvrat v utkání to nestačilo. Sparta si tak do tabulky Gambrinus ligy naprosto zaslouženě připsala důležité tři body.