Plzeň zostudila Liberec a stáhla náskok Sparty na pět bodů

Fotbalisté Plzně rozdrtili v utkání 22. kola Liberec 6:0 a dočkali se druhé nejvyšší výhry v samostatné ligové historii. Za rekordem 7:0 nad Ústím nad Labem z roku 2010 zaostali o jediný gól. Obhájce titulu v souboji posledních dvou mistrů a účastníků jarní fáze Evropské ligy zcela dominoval, čtyři branky dal v úvodních 32 minutách. První dva góly vstřelila Viktoria s přispěním tečí hostujících hráčů, pak se trefili Procházka, Hrošovský, podruhé v duelu Petržela a z penalty Ďuriš.

5 fotbalových bestií, které možná straší obránce i ve spaní

Viktoria doma porazila Liberec v lize po 13 letech a nejméně do neděle stáhla náskok vedoucí Sparty na pět bodů. Letenští mají k dobru zápas se Znojmem. Slovan naopak musel překousnout druhou nejvyšší prohru v samostatné ligové historii, větší debakl 1:7 utrpěl jen v roce 1995 na Spartě. Libereckému kouči Jaroslavu Šilhavému pořádně zhořkl souboj s Plzní, kde se narodil a v minulosti působil.

Plzeňský trenér Dušan Uhrin dal stejně jako s Lyonem přednost mladíkovi Hrošovskému před veteránem Horváthem, kapitán Viktorie tak v součtu s domácím pohárem nebyl v základní sestavě ve třech z posledních čtyř soutěžních utkání.

Západočeši na soupeře vlétli a hned v druhé minutě úvodní nápor korunovali. Výrazně jim k tomu ale pomohl hostující Rybalka, který změnil směr Kovaříkovy střely z přímého kopu a gólman Hroššo na to nedokázal zareagovat.

Brzy potkala Slovan další rána. Kapitán Kováč musel kvůli zranění už po dvanácti minutách střídat a na jeho post nastoupil Sackey. Liberecká defenziva se pak bez svého lídra rozpadla. Hned v následující minutě si Petržela položil Frýdka a jeho střelu tečoval do vlastní sítě nad padajícím Hroššem stoper Pimpara.

Liberečtí jako by na hřišti vůbec neexistovali a domácí si dělali, co chtěli. Ve 23. minutě Procházka z necelých třiceti metrů zakroutil přímý kop k tyči a radoval se z druhého gólu v této ligové sezoně.

Za devět minut zasadil zdecimovaným hostům čtvrtou ránu Hrošovský, který oklamal Obročníka a trefil se k tyči. Plzeňský mladík se dočkal první soutěžní branky v dresu Viktorie. Liberec čtyři góly za poločas naposledy inkasoval v srpnu 2009, kdy prohrál 1:4 v Mladé Boleslavi.

Po změně stran se utkání už jen dohrávalo. Domácí bavili zaplněné tribuny útočnými akcemi a v 66. minutě přidali pátý gól. Po Kolářově centru se z voleje prosadil Petržela. V 80. minutě pak Západočeši zlomili i své penaltové prokletí a po dvou zahozených pokutových kopech za sebou jej tentokrát proměnili. Střídající Ďuriš se nenechal rozhodit ani tím, že musel exekuci opakovat.

22. kolo první ligy:

Plzeň - Liberec 6:0 (4:0)

Branky: 13. a 66. Petržela, 2. Kovařík, 22. Procházka, 32. Hrošovský, 80. Ďuriš z pen.

Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Štěrba.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský (74. Hubník), Procházka, Limberský - Hrošovský, Hořava (69. Horváth) - Petržela, Kolář (77. Ďuriš), Kovařík - Tecl. Trenér: Uhrin.
Liberec: Hroššo - Coufal, Kováč (12. Sackey), Pimpara, Frýdek - Obročník - Šural (68. M. Jarolím), Pavelka, Rybalka, Kolár (80. Douglas) - Luckassen. Trenér: Šilhavý.