Čechův tým přetlačil Everton a vybojoval FA Cup

Gólman Petr Čech po dvou letech opět vyhrál Anglický pohár. Chelsea s českým reprezentantem v brance v dnešním finále ve Wembley porazila 2:1 Everton a zopakovala triumf v nejstarší soutěži světa z roku 2007.

Oba celky nastoupily do utkání s obrovskou motivací, Everton chtěl po skvělém pátém místě v právě skončeném ročníku Premier League navázat na úspěšnou sezonu, Chelsea si po bronzové příčce v lize a neúspěchu v Lize mistrů chtěla ziskem trofeje spravit chuť. Hned v úvodu utkání se přepisovala historie, když se francouzský útočník Evertonu Louis Saha v první minutě postaral o první branku zápasu. Francouz překonal českého gólmana v barvách Chelsea po pouhých pětadvaceti vteřinách hry a vstřelil tak nejrychlejší gól v historii poháru.

Londýňané pod vedením odstupujícího trenéra Guuse Hiddinka byli rychlou brankou zaskočeni, nicméně s případnou prohrou se nechtěli smířit. Do konce prvního poločasu se Chelsea podařilo skóre zkorigovat. Ve 21. minutě vyrovnal na 1:1 kanonýr Didier Drogba a pomohl tak svému týmu k návratu do hry. Ve druhé půli neponechali Blues nic náhodě a směřovali k výhře. O rozhodující vítěznou branku londýnského celku se devatenáct minut před koncem postaral Frank Lampard. Třicetiletý středopolař tak zajistil Chelsea jedinou trofej v aktuální sezoně a trenérovi Hiddinkovi připravil skvělé rozloučení s anglickým celkem.

Chelsea si za finálovou výhru kromě trofeje a titulu odnese od pořádající společnosti E.On odměnu ve výši dvou milionů liber, poražený Everton dostane přesnou polovinu.

Londýnský klub svým triumfem získal první významnější trofej právě od posledního triumfu v FA Cupu v roce 2007, kdy ve finále porazil Manchester United 1:0 po prodloužení. Celkově si tak Chelsea připsala pátý titul v soutěži. Stejný počet triumfů má na svém kontě i poražený Everton, ten ale naposledy zvítězil v roce 1995. Ve finále poháru se Blues objevili celkem devětkrát, čtyřikrát ale zůstali poražena.

Smutný rekord si sobotní prohrou připsal právě liverpoolský tým, který jako jediný v historii prohrál v osmi posledních finále, v nichž nastoupil.