„Některé týmy v ČFL využívají naši službu, některé si nakoupily vlastní GPS a pracují s nimi samostatně. Každopádně se dá říct, že celkově je docela dost celků, které už nějak s daty pracují, to asi moc fanoušků neví,” popisuje Lisner a dodává: „My pomáháme čtyřem týmům ve třetí a ve čtvrté lize, ale čekám, že postupem času to půjde i níž. Ať už k mládeži nebo do nižších soutěží.”
Vysvětlení je jednoduché, na cestě za postupem chtějí na všech úrovních kluby maximálně využít každé maličkosti, která by mohla pomoci. „I v nižších soutěžích už jsou týmy, které se dostanou do stadia, kdy si řeknou, že do toho chtějí jít. Ve finále je to stejné jako v lize, kdo chce postoupit, dělá pro to víc než týmy u dna tabulky. Vždycky je to otázka ambic a touhy posouvat hráče. Pokud narazíte na trenéra, který si chce rozšířit know-how, pak to může fungovat,” říká.
A jaké výsledky práce s daty nese? „Nerad to takhle hodnotím, nechci si přivlastňovat úspěchy klubů. Ale pokud mám něco zmínit, tak by to byla Hostouň, kde jsme u veškerého vývoje v práci s daty od začátku, tam jsme si to všechno vyzkoušeli. Z týmu, který byl otloukánkem třetí ligy, měl starší hráče a vnitřní spory, je teď jeden z top týmů třetí ligy, byť teď jim nevyšel začátek sezony. Navíc se reálně posouvají i samotní hráči, to data jasně ukazují. Takže to prospívá všem,” je spokojený Lisner.
VŠECHNY EPIZODY LIVESPORT DAILYV úterní epizodě Livesport Daily jsme také řešili:
Na kolik peněz kluby v nižších soutěžích vyjde práce s daty?
Jak často si kluby z druhé ligy vyhlédnou hráče z nižších soutěží třeba i podle dat?
Který z TOP českých klubů pracuje s daty nejlépe?
Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách – Spotify a Apple Podcasts.