O tom, že je celá tématika velkým problémem současného fotbalu, svědčí několik případů z posledního roku. Už loni měly kvůli majitelům u UEFA problémy Manchester City a Girona nebo například Manchester United a Nice.
Tam to ještě k tak razantním krokům nevedlo, ovšem Crystal Palace nebo třeba Dunajská Streda na tom byly během tohoto léta mnohem hůř. Anglický celek byl z Evropské ligy přeřazen do té Konferenční a aktuálně se čeká na rozhodnutí Mezinárodní sportovní arbitráže, slovenský DAC byl z evropských pohárů dokonce vyloučen úplně. Od roku 2015 do roku 2023 vzrostl počet takto vlastněných evropských klubů z 60 na 301.
"Podle mě tohle číslo už ale narůstat moc nebude, protože události z poslední dvou let ukazují, že UEFA to chce řešit, a pro ty majitele klubů je zkrátka otravné, aby řešili, jestli tam nějaký střet zájmů je nebo není, případně to převáděli někam jinam. Myslím si, že cesta toho evropského multiclub ownershipu bude, že to bude více rozeseté po světě, po různých kontinentech. Nedivila bych se, kdyby ve fotbale bylo v budoucnu víc holdingových skupin jako je třeba City Football Group," říká Straková.
V dnešní epizodě podcastu Livesport Daily jsme také řešili:
Nejznámější fotbalové vlastnické skupiny.
Případ Crystal Palace.
Podíly Daniela Křetínského ve Spartě a West Hamu.
Nový díl Livesport Daily najdete na oblíbených podcastových platformách – Spotify a Apple Podcasts.