eFotbal

Ligové šlágry: mistr hraje v Plzni, Sparta chce zabrat s Teplicemi. Utne Slovácko bídu?

ČTK
Fotbalisté Slovácka se ukážou v Hradci poprvé po konci trenéra Jana Kameníka.
Fotbalisté Slovácka se ukážou v Hradci poprvé po konci trenéra Jana Kameníka.1. FC SLovácko

Šlágr mezi Plzní a obhájcem titulu Slavií uzavře v neděli program 15. kola první fotbalové ligy a také úvodní polovinu základní části. Pražané budou před reprezentační pauzou hájit vedení v tabulce a pozici jediného stále neporaženého celku v soutěži. Viktoria se pokusí neprohrát ani v sedmém zápase pod novým trenérem Martinem Hyským, kterého čeká prestižní souboj proti bývalému klubu. Druhý tým tabulky Sparta chce zastavit výsledkovou krizi doma proti Teplicím, třetí Jablonec se představí v Ostravě.

Reklama
Reklama

Slavia v lize patnáctkrát za sebou neprohrála, v minulém týdnu triumfovala po třech kolech, v nichž remizovala. Plzeň po příchodu trenéra Hyského ožila a zvítězila v pěti z šesti soutěžních zápasů. V lize třikrát za sebou vyhrála a ze čtvrtého místa ztrácí na první příčku už jen pět bodů.

Oba celky v týdnu absolvovaly zápas v pohárech. Zatímco Slavia v úterý v Lize mistrů utrpěla vysokou porážku 0:3 s Arsenalem, Plzeň ve čtvrtek remizovala bez branek s Fenerbahce Istanbul v Evropské lize. Pražané mají na regeneraci a přípravu o dva dny více než soupeř.

Poslední čtyři vzájemné ligové zápasy vyhrála Slavia a pokaždé v nich dala Plzni nejméně tři branky. "Čeká nás tým, který zvítězil na půdě AS Řím a má hráče, jaké má. Na druhou stranu tohle jako celý klub chceme, poměřovat se s těmi nejlepšími," řekl slávistický trenér Jindřich Trpišovský. "Hráli jsme v úterý, to je komfortní rozestup. Takže velký zápas, na který se těšíme. Věřím, že ze sebe dostaneme to nejlepší a předvedeme dobrý výkon," dodal.

Rajnoch čekal, že Plzeň popraví penalta. V ligovém šlágru vidí výhodu pro mistrovskou Slavii

Viktoria se v případě vítězství může přiblížit Slavii na rozdíl dvou bodů a zřejmě naplno se vrátit do boje o titul. Hyský s novým týmem vyzve svého bývalého dlouholetého zaměstnavatele, v Edenu hrával a působil i jako trenér rezervy a mládeže.

"Čeká nás další velký zápas. Musíme po čtvrtku co nejrychleji zregenerovat a co nejlépe se připravit. Očekávám vyrovnaný duel, my v něm určitě chceme před našimi fanoušky uspět. Zase musíme makat od první do poslední minuty, být odvážní a nechat na hřišti všechno stejně jako s Fenerbahce," řekl křídelník Viktorie Amar Memič.

Oba celky v poslední době postrádaly své kapitány. Slavii kvůli zranění scházeli Jan Bořil s Tomášem Holešem, Plzni pak Matěj Vydra. Hyský nevyloučil, že by se klíčový útočník do neděle již mohl stihnout dát dohromady.

Sparta ve čtvrtek v Konferenční lize jen remizovala doma s Čenstochovou bez branek a zvítězila v jediném z posledních šesti soutěžních duelů. V minulém ligovém kole Pražané utrpěli nečekanou porážku 1:2 v Karviné. Vrátit se zpět na vítěznou vlnu chtějí proti aktuálně třináctým Teplicím, s nimiž v nejvyšší soutěži již dvanáctkrát po sobě bodovali.

Nová éra Plzně. Úřady povolily Strnadovi koupi většinového podílu v klubu

"Nevyhráli jsme takový počet zápasů, jaký jsme chtěli. V pondělí po Karviné jsem byl na kluky drsný, ale to, co předvedli ve čtvrtek, mě hodně těší. Dodává mi to dobrý pocit do nadcházejících zápasů včetně toho s Teplicemi," řekl dánský trenér Sparty Brian Priske.

V minulém kole zaváhal také aktuálně třetí Jablonec, který ztrácí na pražské duo dva body. Severočeši se pokusí napravit nečekanou domácí porážku se Zlínem v Ostravě, která ve středu zvítězila v domácím poháru po prodloužení v Pardubicích a triumfovala poprvé po příchodu trenéra Tomáše Galáska.

Ze čtyř českých zástupců v evropských soutěžích v týdnu vyhrála jen Olomouc. Sigma v Konferenční lize nečekaně zvítězila v Jerevanu nad Noahem 2:1 a dobrou aktuální formu se pokusí potvrdit doma proti Pardubicím.

První utkání po trenérské změně čeká Slovácko. Poslední celek tabulky odvolal Jana Kameníka a mužstvo v Hradci Králové povede dočasný kouč a sportovní ředitel Veliče Šumulikoski.

V dalších sobotních zápasech Dukla přivítá Mladou Boleslav a nováček ze Zlína bude hostit Bohemians 1905. V neděli pak vedle duelů pohárových zástupců nastoupí Liberec doma proti Karviné, která ve čtyřech soutěžních utkáních pod novým trenérem Markem Jarolímem ještě neprohrála.

Českým rozhodčím bude pomáhat španělský expert. Řídil El Clásico s Mourinhem a Guardiolou