Česko skončilo za pětileté období 2019/20 – 2023/24, které je rozhodující pro nasazení do pohárů v ročníku 2025/26, na desátém místě. V domácí lize se tak po sedmi letech hrálo především o přímý postup do Ligy mistrů. V sezóně 2017/2018 přinesl tento bonus do ligy zajímavý souboj rozmařilých pražských "S", ze kterého se radovala nakonec Vrbova Plzeň.
Zatímco ve Spartě tehdy začínal a zároveň končil Andrea Stramaccioni, ve Slavii načínal svou první sezonu Jindřich Trpišovský. Ten se nyní dočkal nejen čtvrtého titulu, ale především Slavii podruhé dovedl do základní fáze Ligy mistrů. O tu bude v předkolech usilovat i Plzeň.
O Evropskou ligu zabojují týmy z východní poloviny republiky. Sigma i Baník vstoupí do bojů s nízkým klubovým koeficientem jako nenasazení. V lize čtvrtá Sparta, která letos dala vzpomenout na výše zmíněnou nelichotivou dobu temna (mimochodem tehdy byla v lize až pátá), půjde do předkol Konferenční ligy.
Slavia Praha: Ligová fáze Ligy mistrů
Třikrát Sparta (1999, 2001, 2005), jednou Plzeň (2018) a letos poprvé i Slavia. Česko teprve popáté zažívá přímý postup mistra do LM. Poprvé je to do ligové fáze, která se bude hrát druhým rokem.
Slavia díky silnému klubovému koeficientu bude ve třetím koši ze čtyř, na potenciální výběr soupeřů to ovšem nemá žádný vliv. Hlavní fázi LM hráli slávisté naposledy na podzim 2019. Poté se o ni třikrát marně pokoušeli v předkolech.
Viktoria Plzeň: 2. předkolo Ligy mistrů
Postup do LM z pozice vicemistra? Žádnému českému klubu se to dosud nepovedlo. Plzeň ve 2. předkole bude těžit ze slušného klubového koeficientu. Jako nasazená se vyhne Rangers či Salcburku a soupeřem jí bude Panathinaikos, Servette Ženeva či Brann Bergen.
V případném 3. předkole již nasazená nebude. Hrozit zde budou např. Benfica, Feyenoord či Bruggy. V tu chvíli by Plzeň měla jistou alespoň ligové fáze EL, protože týmy končící ve 3. či 4. předkole nemistrovské fáze LM jdou přímo do EL.
Prohra ve 2. předkole by byla mrzutá. Plzeň by šla do 3. předkola EL, a přebírala tak klubový koeficient svého soupeře, jenž bude při losu nenasazen. V osudí čekají např. Braga, Anderlecht, Legia či PAOK. K postupu do EL by musela přejít přes dva týmy, do KL alespoň přes jeden.
Sigma Olomouc: 4. předkolo Evropské ligy
Domácí pohár měl letos velké lákadlo v podobě jistoty evropských pohárů. Ovládla ho Sigma, která půjde přímo do 4. předkola EL. Zde bude nenasazená, a nastoupí tak pravděpodobně proti silnému soupeři. Pokud Sigma prohraje, jde přímo do hlavní fáze KL, kde se, jak loni ukázala i Mladá Boleslav, dá hrát prakticky s kýmkoliv.
Baník Ostrava: 2. předkolo Evropské ligy
Ze třetího místa v lize do 2. předkola EL. Na cestě do hlavní fáze EL tak musí Baník zdolat všechny tři soupeře. Protože bude kvůli nízkému klubovému koeficientu nenasazen, čeká ho ve 2. předkole silnější soupeř. Např. Braga, Anderlecht či Legia. Aby si Baník zahrál KL, musí přejít přes dva soupeře.
Dvě vyřazení znamenají konec v Evropě. O tom, zda bude v případném 3. předkole KL (po vypadnutí z EL) Baník mezi nasazenými, budou rozhodovat výsledky předchozích předkol. V případném 4. předkole KL již budou v osudí číhat i Fiorentina, Nottingham, Rayo Vallecano či Mohuč.
Sparta Praha: 2. předkolo Konferenční ligy
Tři týmy musí zdolat Sparta ve svém pokusu hrát alespoň ligovou fázi Konferenční ligy. Díky vysokému klubovému koeficientu má jistotu nasazení v každém ze tří předkol, začínat bude ve 2. předkole. Možným soupeřům by ze začátku kromě atraktivity měla chybět i kvalita, dá se dokonce říct, že Sparta bude patřit vůbec k nejzajímavějším jménům v předkolech EL.
Ovšem aby se přidala ke Slavii a Sigmě a zahrála si na podzim poháry, musí předvést i kvalitu. A ta jí ve velké části uplynulé sezóny chyběla. Ve 4. předkole už může narazit na kluby typu Raków Čenstochová, Trondheim či starý známý Viking Stavanger.