eFotbal

Teplický stadion čeká proměna. Modernizace vyjde skoro na miliardu, hotovo má být do čtyř let

David Zlomek
Teplický stadion čeká proměna. Modernizace vyjde skoro na miliardu, hotovo má být do čtyř let
Teplický stadion čeká proměna. Modernizace vyjde skoro na miliardu, hotovo má být do čtyř letProfimedia
Moderní stadion, špičkové tréninkové zázemí, a to i pro akademii. Plány zní jako z prezentace ambiciózního velkoklubu, jenže tohle všechno se chystá ve městě, kde se zatím hraje na stárnoucím stadionu z 70. let. Teplice se pod vedením nového majitele Milana Kratiny rozhodly začít od základů a místo přestupů za desítky milionů chce nejdřív položit pevné kameny budoucnosti. A to doslova.
Reklama
Reklama

Zázemí pro hráče není moderní, VIP prostory mají k standardům také daleko. A právě to klub limituje, alespoň to řekl v pořadu Kudy běží zajíc Kratina. "Velkým společnostem, které by měly o klub zájem a kterých je v kraji hodně, nemůžeme nabídnout odpovídající vipko. To naše je archaické," kroutil hlavou.

Teplice už dnes vědí, že pokud by se jim náhodou podařilo probojovat do evropských pohárů, musely by domácí zápasy odehrát jinde. Stadion nesplňuje kritéria UEFA. "Kdybychom hráli v pohárové Evropě, byl by náš stadion pro pořádání zápasů nevyhovující. Nemáme třeba VIP boxy," doplnil Kratina.

I to je jeden z důvodů, proč klub místo krátkodobých sportovních cílů řeší dlouhodobou vizi. Rekonstrukce má být etapová, bez přerušení provozu. Začne se severní tribunou, pak přijde na řadu hlavní a postupně i zbylé dvě. Cílem je kapacita lehce přes 14 tisíc míst a dvacet moderních VIP boxů.

Zatím ale není jisté, kdo to všechno zaplatí. Klub jedná s městem i Ústeckým krajem o spolufinancování, podobně jako se to povedlo v Ostravě při výstavbě stadionu Baníku. "I my se chceme poprat o to, aby v projektu figurovalo město a kraj. Pokud tohle klapne, měli bychom mít na konci roku 2026 stavební povolení. Hotovo by mohlo být v roce 2029," uvedl.

A pak jsou tu Modlany. Místo, kde má vyrůst tréninkové centrum. Hřiště, rehabilitace, zázemí pro mládež i dospělé. Nejde o paralelní projekt, ale součást jediné strategie: nejdřív infrastruktura, až potom výsledky. "Nemá smysl dávat do posil 200 milionů korun s cílem hrát poháry, když je nemáme kde hrát. Nejde jen o boxy, ale i o zázemí pro hráče. To čítá například kvalitní rehabilitaci. Rozvojové projekty typu tréninkového centra a akademie jsou teď důležitější než sportovní cíle," přidal Kratina.