eFotbal

Jarolímův konec? Vyčerpání! Trenér pojmenoval největší český problém na mistrovství světa

Trenér David Jarolím čeká na novou trenérskou výzvu.
Trenér David Jarolím čeká na novou trenérskou výzvu.ČTK / imago sportfotodienst / Cathrin Mźller /M.i.S.

Nečekaný konec. Trenér David Jarolím zabalil angažmá v České Lípě, i když splnil cíl a postoupil s Arsenalem do druhé ligy. V rozhovoru pro eFotbal.cz vysvětluje, proč ukončil angažmá, na které čekal řadu měsíců. „Byl jsem vyčerpaný,“ přiznává. Jedním dechem ale zdůrazňuje, že smlouvu na další sezonu podepsanou neměl. „Byli jsme domluvení ústně,“ dodává s tím, že žádnou další nabídku na stole nemá. Řeč přišla i na právě probíhající mistrovství světa.

Reklama
Reklama

Když si vzpomenu na poslední rozhovor, neměl jsem dojem, že byste myslel na odchod z Arsenalu. Jak to tedy s koncem v České Lípě bylo?

"Byl jsem už ke konci sezony na osmdesát procent přesvědčený, že skončím. Fakt jsem byl extrémně vyčerpaný. Bylo tam hodně cestování, každý den tam, pak se jelo trénovat a pak zase zpátky, to byly hodiny denně v autě, fakt to bylo extrémně složité.“

Tlačili na vás doma?

"To vůbec ne. Žena je zvyklá. Cítil jsem to takhle sám. Ale chci říct, že byla jen ústní dohoda, podepsaného jsem nic neměl.“

Na tohle angažmá jste čekal dlouhé měsíce a teď se ho sám vzdáte. To leckomu může přijít divné…

"Čekal jsem na nabídku dlouho, to je pravda. Ale já jsem potřeboval vědět, že jdu někam, kde budou ambice postoupit, kde to bude mít smysl, kde se bude klub posouvat. A my jsme úkol posunout se výš splnili. Do České Lípy jsem šel s cílem postoupit, bylo to hodně psychicky náročné. Určitě nechci být negativní. Jen prostě potřebuji dávat práci sto procent energie, chci všechno dělat na maximum.“

Ale sám říkáte, že se tým posouval, postoupilo se.

"V klubu se odvedlo spousta dobré práce, dali jsme týmu tvář, cítil jsem, že se posouvá, to bylo moc důležité, řešila se spousta věcí. Fakt jsem do toho dal maximum a teď se cítím hodně vyčerpaný. Proto ten konec.“

Váš předchůdce Radim Nečas končil na prvním místě, vy s Arsenalem postoupíte a končíte. V České Lípě se mění trenéři, i když vedou tabulku. To zní celkem zvláštně, ne?

"To je fotbal. Trenéři končí z různých důvodů a oba tyhle konce měly své důvody. Ten můj konec je možná pro někoho nečekaný, ale i já jsem v kariéře zažil velké odchody. S některými hráči už jsem si telefonoval, další v klubu končí také. Já se určitě do České Lípy ještě zajedu na nějaký zápas podívat.“

Leckoho napadne, zda jste angažmá neukončil kvůli jiné nabídce, třeba z vyšší soutěže. Nestojí za koncem jiné angažmá?

"Žádnou nabídku na stole nemám. Na druhou stranu se netajím tím, že bych v budoucnu chtěl trénovat první ligu, to je ale logické.“

Po postupu přišel šok! Trenér Jarolím rezignoval, v Arsenalu už byl dohodnutý na nové smlouvě

Dobrá, tak jste znovu na čekané. Stíháte sledovat probíhající mistrovství světa?

"Na noční zápasy nekoukám, na ty další ano. Zatím se mi asi nejvíce líbí Francie. Když už jsou Češi doma, tak fandím Německu.“

Když jste zmínil Francii, ta hrála naposledy s Norskem a její trenér udělal před utkáním deset změn v základní sestavě. Co jste na to říkal?

"Deset změn, to je docela zvláštní, ale měli jistý postup ze skupiny, dvakrát vyhráli, tak co. Trenér chtěl mít hráče rozehrané, dal každému šanci i kvůli pohodě, někomu ušetřil trochu sil, odpočinul si před náročným play-off. Takže vlastně proč ne. Spíš moc nechápu, proč nějaké hráče neposadil německý trenér Nagelsmann a nedal šanci jiným, když se zatím trochu hledají Wirtz, Sané i Musiala.“

Musím se zeptat i na Česko. Rezonuje třeba konec Patrika Schicka u národního týmu, jaký na to máte názor?

"Patrik musel snášet velkou porci kritiky. Je třeba se ale podívat na to, co stojí za jeho výkony v bundesligovém Leverkusenu. On potřebuje dostat servis, z kterého může těžit, a tady ho nedostal, takže to pak vypadalo všelijak. Odehrál spoustu dobrých zápasů, potřebuje dostat míč do nohy, pak se dokáže prosadit a dát gól. Když ten servis nedostane, pak může někomu připadat, že je jak vzduch. Musíme být schopní mu ty šance připravit…“

Další debata se vede kolem sparťana Sochůrka. Dal byste mu jako trenér šanci alespoň na pár minut posledního utkání?

"Tam je vlastně otázka celé jeho nominace na šampionát, třeba bych našel hráče, kteří by mi tam herně zapadali v danou chvíli více. Pravda je, že v dané situaci, kdy už bylo jasné, že prohrajeme s Mexikem a pojedeme domů, tak třeba nastoupit na chvíli mohl.“

Kritické hlasy zaznívaly celkově k vystoupení české reprezentace. Jak na něj nahlížíte vy?

"Ohledně reprezentace jsem se vždy vyjadřoval s respektem. Za mě je celý problém v tom, že my se soustředíme hlavně na defenzivu a styl soupeře, abychom ho ubránili. Za mě máme kvalitu i směrem dopředu, kdy mělo být hlavním úkolem to, že bychom my měli najít způsob, jak přehrát soupeře. Pak by byl ten dojem za mě lepší.“

Nevidím to jako ostudu a blamáž, říká po MS manažer reprezentace Nedvěd. Maximem byl postup

Související články