eFotbal

Jednatel Vyškova potvrdil stěhování klubu do Příbrami. Chtěl by se loučit postupem mezi elitu

René Machálek
MFK Vyškov by se rád s Drnovicemi rozloučil postupem do první ligy.
MFK Vyškov by se rád s Drnovicemi rozloučil postupem do první ligy.MFK Vyškov
Jednatel MFK Vyškov Martin Chalupecký potvrdil, že účastník druhé ligy se po sezoně přestěhuje do Příbrami a Vyškovu zůstane až šestá nejvyšší soutěž. V Drnovicích, kde tým dosud hrál, tak skončí profesionální fotbal. „Svým způsobem jsme prožívali takový malý „Netflix story“. A já jsem chtěl, i díky ambiciózním majitelům, přidat další díly. Teď jsme narazili,“ naznačuje v rozhovoru pro klubový web. Jinak než stěhováním do Příbrami, prý řešit situaci nešlo.
Reklama
Reklama

Chalupecký stojí v čele vyškovského klubu osm let. Ten si dvakrát zahrál baráž o nejvyšší soutěž, ustál i změnu vlastníka. Teď je ale s profesionálním fotbalem v Drnovicích konec. Chalupecký přiznává, že ho budoucnost bolí, jelikož klub bere tak trochu jako své dítě.

"Od začátku jsme řešili spoustu výzev, ale vše jsme vždy zvládli a stoupali výš a výš – splatili jsme dluhy, stabilizovali klub a postoupili do profesionální soutěže. Byly tam dvě účasti v baráži a letos opět bojujeme o barážové pozice s nově sestaveným týmem. Realita je ale taková, že jsme se dostali do patové situace, která nemá jednoduché řešení,“ přiznává.

Nějaký čas už bylo jasné, že v Drnovicích Vyškovští pokračovat nemohou. Vedení klubu se pokoušelo získat dlouhodobou nájemní smlouvu a začít investovat do majetku obce Drnovice. "To se nepodařilo už loni, a tak jsme museli hledat jiná řešení. Cílem bylo alespoň částečně zachránit naši osmiletou práci. A ocitli jsme se na rozcestí – buď vše ukončit a nechat zmizet roky investované práce, peněz i energie, nebo najít způsob, jak tomu zabránit,“ vysvětluje Chalupecký.

Líšeň cílí na bývalého reprezentanta, který hrál v Turecku. Lákadlem je pohádková odměna

I přes veškerou snahu se nepodařilo dojít k dohodě o pokračování v Drnovicích. "Plně respektujeme právo obce rozhodovat o svém majetku. Stadion je jejich a je na nich, komu ho pronajmou a na jak dlouho,“ přiznává, ale také tvrdí, že klub už loni slíbil obci významné investice do infrastruktury – konkrétně se jednalo o osvětlení, vyhřívání, revitalizaci stadionu, vybudování tréninkového hřiště, přejmenování klubu na FK Drnovice, a spolu se zemědělským družstvem vybudování parkovacího zázemí.  Ani to ale nestačilo.

"Obec dále požadovala složení kauce. Na vše jsme přistoupili. Azyl se nám sice podařilo domluvit až u Bohemians, ale měli jsme tři roky čas na postupné budování zázemí. A potom se stalo něco, co jsem nečekal a šokovalo mě to – obec to, i přes předchozí zdánlivou shodu, zamítla. Pro nás to bylo vystřízlivění,“ dodává funkcionář klubu s tím, že došlo i k zpřísnění kritérií i pro druhou ligu skrze povinné osvětlení stadionu. 

Sparta B klepe na baráž. Individuálně jsou hráči lepší než většina druhé ligy, soudí expert

"Byli jsme ochotni zřídit osvětlení na naše náklady a pomoct si dotací z NSA. K tomu jsme ale potřebovali dlouhodobou nájemní smlouvu. Doteď jsme ji vždy měli jen na jeden rok. K dohodě ale nedošlo,“ krčí bezmocně rameny. Některým zastupitelům by prý vadily sloupy osvětlení, jiní čekali, že je vedení klubu ohromí komplexní nabídkou. 

"My jsme ale nepřišli nikoho ohromovat – chtěli jsme jen dlouhodobou nájemní smlouvu, abychom měli jistotu a mohli udělat světla. Navíc je to jedna z podmínek pro čerpání dotací z NSA. Myslím, že jsme za čtyři roky prokázali, že jsme solidní partner, že umíme držet slovo,“ snaží se Chalupecký přesvědčit, že klub dělal maximum, aby v Drnovicích pokračoval. V zásadě byl ale problém jinde, Drnovičtí prý nechtěly případnou první ligu.

"Jen to nechtěli říct otevřeně. Proto se to teď schovává za něco jiného, ale jsou to nesmysly. Ocenil bych, kdybychom si to mohli říct narovinu někde za zavřenými dveřmi – to se ale nestalo. Všichni se tvářili, že strašně chtějí, ale vlastně nikdo neuměl říct nic konkrétního. Po předchozím zamítnutí se báli reakcí fanoušků, že jim to dají zase sežrat jako loni,“ pálí ostrými slovy Chalupecký.

Čelůstka se vrací z Turecka. O někdejší defenzivní tvář Sparty usiluje Zlín i brněnská Líšeň

Klub byl připraven vydat společné prohlášení, aby se situace všem vysvětlila a zmírnila. Reakce Drnovic ale byla jiná. „Předem připravili dokument, kde to prostě chtěli hodit na nás – že nejsou připraveny další kroky. Ty ale připraveny být nemohly – nebylo ani jak je připravit. S tím ale teď už nic neuděláme. Musíme to brát tak, jak to je. Dál nemá smysl to řešit. Ta spolupráce během čtyř let byla perfektní a jsem za to drnovickému klubu i obci vděčný,“ dodává s tím, že jiné řešení než stěhování do Příbrami se nakonec nepovedlo najít.

„Loni jsme hledali azyl pro první ligu a nakonec ho našli až u Bohemians. Letos byl úkol jasný – najít stadion, který splňuje podmínky pro profesionální fotbal a kde se zároveň nehraje první ani druhá liga. A víte, kolik jich v Česku momentálně je? Jeden. V Příbrami,“ neskrývá Chalupecký s tím, že původní snaha klubu směřovala do blízkého okolí, aby řešení dávalo smysl i z hlediska logistiky. „Vždy by se ale de facto jednalo o fúzi, a to znamená i zánik klubu. Vyzkoušeli jsme opravdu všechno, ale z různých důvodů to nikdy nevyšlo. Nemáme žádnou jinou možnost.“

Konec Líšně? Plánuje se rebranding i nový název. Do klubu by mohl vstoupit bývalý sudí

Vyškovský fotbal bude pokračovat. Ale už bez současných majitelů Blue Crow. „Snažili jsme se ještě zajistit partnera, který by dokázal klub převzít, ale bohužel se nikdo nenašel. Proběhla jednání s městem a společně se zástupci spolku se rozhodlo, že MFK bude pokračovat v krajské soutěži. Profesionální soutěž, pokud to bude schváleno, se přesune do Příbrami," prozrazuje funkcionář. "Díky tomu mají hráči o co hrát. Pokud bychom neudělali nic, jednalo by se o náraz do zdi a konec. Vypadá to, že bychom ani nemohli hrát případnou baráž. Toto jsme nemohli dopustit,“ konstatuje. 

Zároveň chápe zklamání fanoušků. "I já jsem zklamaný. Je to osm let tvrdé práce – nejen mojí, ale celého týmu lidí, kteří do klubu dali kus sebe. Nebylo na vybranou, museli jsme udělat toto rozhodnutí s péčí řádného hospodáře. Udělali jsme maximum pro to, abychom klub a jeho příběh zachovali. Nešlo o únik nebo kalkul, ale o jediné možné řešení v rámci podmínek, které nám byly dány,“ dodává.

Naznačuje také, že by byl rád, kdyby se klub rozloučil co nejdůstojněji – ideálně postupem do první ligy. „Bylo by krásné završit náš příběh vítěznou tečkou. Vezměte si – náš tým nemá regeneraci, vlastní fitness, hráči trénují po okolních vesnicích, a přesto hrajeme třetí rok po sobě o baráž,“ hlásí Chalupecký. "Máme za sebou významné přestupy, pravidelnou obměnu kádru, ale výsledky pořád držíme. Je to zázrak. A jsem hrdý, že jsem mohl být jeho součástí.“