Domovem Legie je Stadion Wojska Polskiego, tedy Stadion Polské armády, jehož název odkazuje na vojenskou historii klubu. Postaven byl v letech 1927 až 1930 a díky legendární tribuně "Na Žyletě", kde sídlí kotel nejvěrnějších fanoušků, patří mezi nejkultovnější fotbalové stánky v Evropě.
Žyletu dnes obývá několik ultras skupin. "Mezi nejvíce proslulé určitě patří Teddy Boys 95. Jejich členy jsou mimo jiné i zápasníci organizací UFC nebo KSW. Nejznámější z nich je Arkadiusz Wrzosek," uvádí v podcastu Za čarou, který se zaměřuje na fanouškovskou scénu, jeden z jeho tvůrců vystupující pod přezdívkou Vlajkonoš.
Kromě Teddy Boys působí na Žyletě také skupiny jako Nieznani Sprawcy nebo Turyści ’97. "I když každá skupina vystupuje samostatně, na Žyletě dokáží fungovat jako jednotný celek. Pokud je například vydáno společné prohlášení, většinou se za něj postaví všechny tyto ekipy," doplňuje Vlajkonoš.
Legii zaskočila úroveň české ligy, říká Pekhart. Velikostí a zázemím je klub jako Real Madrid
To, čím si kotel Legie získal evropskou pozornost, jsou i propracovaná chorea, která se často nebojí balancovat na hraně kontroverze. Příkladem může být slavné choreo z léta 2017 vytvořené při příležitosti 73. výročí Varšavského povstání. Znázorňovalo malého polského chlapce, kterému míří k hlavě pistolí nacistický voják. Celý výjev doplňoval nápis připomínající, že během povstání přišlo o život 160 tisíc polských civilistů.
Právě tato odvaha fanoušků jít až na hranu je jedním z důvodů, proč je Legia často trestána organizací UEFA. Poslední velký postih přišel v říjnu loňského roku, kdy klub obdržel pokutu ve výši 80 tisíc eur. Důvodem bylo hromadné použití pyrotechniky a zablokování hlavních dopravních tras ve městě, kvůli čemuž byl odložen začátek utkání Konferenční ligy proti Betisu.
Co může v souboji s baníkovskými Chachary přilít olej do ohně? Odpověď hledejme v Polsku – jde o fanoušky GKS Katowice. Zatímco mezi příznivci Baníku a právě Katowic panuje dlouholetá družba, vztahy mezi Legií a Katowicemi jsou naopak plné nenávisti. "Pokud na sebe příznivci těchto dvou klubů někde narazí, je zaděláno na pořádnou melu," varuej Vlajkonoš.
Konferenční liga jako zdroj bodů do koeficientu? Před českými kluby leží velká příležitost
Napětí však panuje i uvnitř samotné Legie. Vztah mezi aktivními fanoušky ze Žylety a vedením klubu dlouhodobě není ideální. Přestože tým vyhrál polský pohár i Superpohár, skončil v lize až pátý, a to podle fanoušků nestačí. Situace dokonce vygradovala natolik, že vlivná ultras skupina Nieznani Sprawcy, která má na starost choreografie na stadionu, vyhlásila bojkot domácích zápasů. Důvodem je nespokojenost s prací klubového vedení.
"Nevíme, co se děje s penězi vydělanými v Konferenční lize. Proto až do odvolání nechodíme na zápasy, nekupujeme permanentky ani žádné předplatné," stojí v prohlášení skupiny.
"Fanoušci klub milují, ale v momentě, kdy mají pocit, že někdo třeba zpronevěřuje klubové peníze místo toho, aby ho budoval, neváhají se tvrdě vymezit," doplňuje Dekret, druhý z autorů podcastu Za čárou.
Poslední vystoupení Legie na českém území se datuje do léta roku 2021, kdy v rozhodujícím předkole Evropské ligy změřila síly s pražskou Slavií. Legie postoupila po výsledcích 2:2 v Edenu a 2:1 v polském hlavním městě.
Během domácí odvety však byla legendární tribuna Žyleta uzavřena kvůli jedné ze sankcí UEFA, a nejúspěšnější polský fotbalový klub se tak musel obejít bez podpory svých aktivních fanoušků. Přesto tribuna prázdnotou nezela, klub ji totiž nakonec obsadil svými dětskými fanoušky.
V Praze však k žádným velkým incidentům nedošlo.