Předně bych chtěl říct, že další turnaj přinese dost zápasů, navíc do už tak nabitého programu, což se jistě projeví na úbytku sil hráčů, kteří za sebou budou mít náročnou sezonu na klubové scéně a v červnu i reprezentační povinnosti.
Dnešní fotbal je ale hlavně o financích a ty na mistrovství světa klubů rozhodně nechybí. Za čtyři týdny turnaje může vítěz inkasovat částku 125 milionů dolarů (2,8 miliardy korun), což je de facto shodná suma jako obdrží vítěz Ligy mistrů. Rozdíly ve snaze vyhrát Champions League a MS klubů jsou celkem zřejmé.
Ale obrovské množství peněz samozřejmě inkasuje i FIFA, která turnaj pořádá. Očekává se, že by mělo na jejím účtu přistát přibližně dvě miliardy dolarů (téměř 44 miliard korun).
Zajímavé je, že odměny za startovné jsou pro každý tým jiné. Zatímco týmy z Evropy obdrží zhruba 13 až 38 milionů dolarů, tak kluby z Oceánie se mohou těšit na 3,5 milionu dolarů. Afričtí účastníci mají inkasovat cca 10 milionů dolarů a kluby z Jižní Ameriky kolem 15 milionů dolarů.
Za zmínku stojí i způsob nominace účastníků na tento turnaj. Asi se ptáte, jak se v této společnosti ocitl třeba takový Salcburk? Z každé země mohou startovat maximálně dva kluby. Výjimku by měly v případě, kdyby v posledních čtyřech letech vyhrály Ligu mistrů tři různé týmy z jedné země. V tom případě by se všichni kvalifikovaly.
Jinak se týmy hodnotí podle žebříčku UEFA. V něm byl Salcburk až na 18. příčce, ale jelikož je omezení o počtu klubů z jedné země, tak se na něj dostalo. Mimo tak zůstal třeba Liverpool, který je osmý, ale před ním jsou vítězové LM Chelsea a Manchester City.
Na seznamu účastníků chybí také Barcelona, jež je v žebříčku dvanáctá, ale ještě před ní jsou Atlético a Real Madrid.
Jenže chybět na této seanci nemusí být zrovna na škodu. Důvod je zřejmý – našlapaný kalendář a přetížení hráčů. Když se podívám na rozpis zápasů, tak hráči, kteří se například dostanou do finále Ligy mistrů, které je 31. května, zároveň budou reprezentovat v červnovém termínu (4. června je na programu semifinále Ligy národů a 8. června finále) a ještě se jejich klub představí v zámoří na MS klubů, pojedou takřka nonstop.
MS klubů skončí 13. července a už za měsíc se například v Německu hraje Superpohár. Jako bývalý hráč, který ví, jak tělo reaguje na zátěž, zcela upřímně říkám, že je takový kalendář naprosto šíleně našlapaný.Například Julian Nagelsmann už pronesl, že je to pro hráče kruté a že na MS klubů nebude brát žádný ohled a na srazu Německa chce mít kompletní kádr, protože nemá moc dalších termínů k dispozici.
Stěžují si třeba i fotbalistky, jelikož se ve stejném termínu koná ženské Euro a nelíbí se jim, že jim to vezme pozornost. Ve stejném období bude také Euro do 21 let. A v zámoří se také bude hrát Gold Cup, což je něco jako naše mistrovství Evropy. Načasování je vskutku zvláštní.
Příští rok je navíc na programu MS v USA, Kanadě a Mexiku, takže prostor na odpočinek pro tyto hráče nečekejte. Zápasů bude spousta a logicky s nimi přijde i únava a z ní pramenící zranění.
Kdo se vyděsil, že začneme ždímat fotbalisty tímto způsobem každý rok, tak může být v klidu. Nový formát se bude konat jednou za čtyři roky a původní turnaj, jaký jsme dosud znali a hrál se převážně v zimě, setrvá i nadále.
Nová akce zamíchá i děním na přestupovém trhu. Můžeme si to zobrazit na příkladu Trenta Alexandera-Arnolda. Anglickému obránci končí smlouva v Liverpoolu až 30. června. Podle všeho se po jejím vypršením stane hráčem Realu Madrid. Španělský celek ho ale chce využít už na MS klubů.
Jak z toho ven? Real bude muset nakonec za Trenta zaplatit něco málo, aby jej Liverpool uvolnil a zároveň by mělo vzniknout speciální přestupové okno pro tento turnaj, které bude trvat zhruba deset dní od 1. do 10. června.
V pozadí je i spoustu politiky. Lecko by si myslel, že MS klubů je zatěžkávací zkouškou před mistrovstvím světa, které bude příští rok, ale údajně tomu tak není. Respektive nemá to být pravý důvod. Za vším stojí vztah Gianniho Infantina s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Na první pohled to určitě nedělá moc pozitivní dojem. Člověku z toho vyplývá, že je vše pouze o penězích. Pro fanoušky z Evropy to také nebude zrovna ideální. Zápasy se kvůli časovému posunu budou hrát v nezvyklých hodinách.
Osobně se těším na konfrontaci klubů z MLS s těmi evropskými. Američané tvrdí, že se jejich liga zlepšuje a posouvá se. Nyní budou mít příležitost ukázat, jak na tom reálně jejich liga je. Z tohoto pohledu jde jednoznačně o atraktivní věc.
Ale i účast amerických klubů je vlastně svým způsobem pofidérní. Například Inter Miami se měl na turnaj dostat tak, že se obešly regule, aby FIFA nepřišla o účast Lionela Messiho a přilákali tím k této akci ještě více lidí.
Z toho zkrátka nemám dobrý pocit a z fotbalu to dělá spíš cirkus než vážně míněnou akci.