eFotbal

Šulc se dočkal dalšího lichotivého srovnání. Připomíná mi Müllera, říká kapitán Lyonu

Corentin Tolisso přirovnával Pavla Šulce k legendě Bayernu Thomasi Müllerovi.
Corentin Tolisso přirovnával Pavla Šulce k legendě Bayernu Thomasi Müllerovi.PILLAUD / PsnewZ / Profimedia

Další večer, další dva góly a další důkaz, že Pavel Šulc (25) patří k nejzajímavějším postavám letošní sezony Ligue 1. Český ofenzivní záložník v sobotu zařídil Lyonu výhru 3:1 nad Monakem a po zápase si vysloužil mimořádně lichotivé srovnání. Kapitán OL Corentin Tolisso (31) ho přirovnal k Thomasi Müllerovi (36), s nímž v minulosti hrál.

Reklama
Reklama

"Moc mu to přeju, je to zasloužené. Připomíná mi Thomase Müllera v tom, jak je extrémně efektivní," řekl mistr světa z roku 2018 v rozhovoru s francouzskou televizní stanici Téléfoot. "S Müllerem jsem hrál v Bayernu několik let a vidím tam určité podobnosti."

Srovnání s legendou německého fotbalu není náhodné. Už dříve se francouzská média snažila popsat Šulcův herní styl – a narážela na stejný problém jako kdysi u Müllera. Nejde o hráče, který by vynikal rychlostí, silou, driblingem nebo střelou. Přesto se neustále objevuje ve správný čas na správném místě a rozhoduje zápasy.

Právě tuto "neuchopitelnost" vyzdvihl po zápase v Monaku i francouzský deník L'Équipe, který Šulce označila za hráče "těžko definovatelného". Fotbalistu, jehož největší zbraní není jedna konkrétní dovednost, ale čtení hry, pohyb a chladnokrevnost v klíčových momentech.

Šulc ohromil Francii! Nevídaný instinkt, vymyká se tradičním škatulkám, žasnou experti

Čísla Tolissova slova potvrzují. Od letního příchodu z Plzně se Šulc podílel už na 16 gólech Lyonu, ve všech soutěžích jich sám vstřelil 11 a k tomu přidal pět asistencí. A to navzdory tomu, že v prvních týdnech v novém prostředí neměl stabilní místo v základní sestavě.

Takzvaný "double-double" – tedy alespoň deset gólů a deset asistencí v jedné sezoně – se stal poznávacím znamením Thomase Müllera, kterému se to v kariéře povedlo hned dvanáctkrát. Pokud by se k této metě přiblížil i Šulc, Lyon by mohl mluvit o mimořádně povedené investici. Za českého reprezentanta zaplatil Viktorii Plzeň 7,5 milionů eur. Hráčův agent už nyní mluví o tom, že by cena mohla v budoucnu vyšplhat až na 50 milionů.

A i když je jasné, že srovnání s vítězem Ligy mistrů a mistra světa je zatím spíš inspirací než realitou, jedno je zřejmé: Pavel Šulc si v Ligue 1 rychle vybudoval respekt. Už v minulosti – i když spíš mezi fanoušky na sociálních sítích – se objevovala hyperbolická přirovnání typu "Šulc je jako Neymar, R9, Mbappé, Suárez a CR7 v jednom." Jiní jej pro změnu stavěli na úroveň Pavla Nedvěda. Nicméně když ho k Müllerovi přirovnává hráč, který s ním sdílel kabinu Bayernu, není to kompliment, který by šel přejít bez povšimnutí.

Čeká Šulce velký přestup? Mohl by odejít až za 50 milionů eur, tvrdí hráčův agent