eFotbal

Kandidát na předsedu FAČR Blažek slibuje: Chci vést fotbal jinak, musíte umět hledat řešení

Livesport
Kandidát na předsedu FAČR Rudolf Blažek.
Kandidát na předsedu FAČR Rudolf Blažek.ČTK / Říhová Michaela
Už 29. května se rozhodne o tom, kdo bude novým předsedou Fotbalové asociace České republiky. Kandidáti jsou tři - současný předseda Petr Fousek, majitel Mladé Boleslavi David Trunda a šéf třetiligového FK Motorlet Praha Rudolf Blažek. Právě ten se staví do pozice kritika současného vedení českého fotbalu, chtěl by zvýšit jeho transparentnost a modernizovat ho. Před volbami se údajně opírá především o podporu pražské Sparty, vadit prý ale nemá ani Slavii. Jaké konkrétní vize zástupcům fotbalového hnutí představuje, jaké má vztahy s vlivnými lidmi ve fotbale a vnímá svou minulost v pražské komunální politice jako zátěž anebo jako výhodu. A cítí vůbec z fotbalu chuť po větší transparentnosti?
Reklama
Reklama

Proč se šéf třetiligového klubu rozhodl kandidovat na šéfa celého českého fotbalu? "Byl jsem nespokojený s tím, jak je fotbalová asociace vedena. Padla spousta slibů a očekávání, ale z mého pohledu se postupně nenaplňovala. To byl hlavní impuls k mému rozhodnutí. Zároveň sehrály roli i moje zkušenosti z výkonnostního amatérského fotbalu a z vedení mládežnického klubu, kde máme sedmnáct týmů a čtyři sta padesát dětí. Neustálé debaty, opakující se problémy, reorganizace soutěží a další věci mě přesvědčily, že chci něco změnit a vést to jinak," říká Blažek.

Rudolf Blažek, kandidát na šéfa FAČR v podcastu Livesport DailyLivesport Zprávy

Blažek má dlouholeté zkušenosti z politiky, patří mezi jedny z prvních členů ODS a dlouhé roky byl náměstkem pražského primátora Pavla Béma. Někdo právě tuto Blažkovu historii považuje za kaňku, sám šéf Motorletu to vidí opačně. "Když děláte jakoukoliv práci, nevyhnete se tomu, že se vám něco povede víc a něco míň. S někým si sednete, s někým ne. Já jsem ale přesvědčený, že moje minulost není v žádném případě špatná. Naopak, dvanáct let v komunální politice mi dalo obrovské množství zkušeností, které dnes dokážu využít. Vím, co obnáší řízení organizací s miliardovými rozpočty, i co to znamená z pozice předsedy malého klubu žádat o peníze. Díky tomu rozumím oběma stranám a naučil jsem se hledat kompromisy. V politice, stejně jako ve fotbale, totiž málokdy vyhráváte sám – musíte umět spolupracovat, hledat řešení a dotahovat věci do konce."

Podpořte LS Daily v anketě Podcast roku 2025 >

A koho považuje za nejlepšího předsedu FAČR z minulých let? "Za těch třináct let, co jsem předsedou, jsem zažil tři různé šéfy Fotbalové asociace. Petra Fouska jsem už veřejně hodnotil, nepřetavil své sliby v činy. Martina Malíka vnímám jako předsedu v období, kdy měla největší vliv tehdejší mocenská struktura kolem místopředsedy Berbra. Miroslav Pelta byl podle mě člověk, který byl schopen pro fotbal a pro asociaci udělat maximum. Bohužel závěr jeho působení a jeho důsledky se na fotbale podepisují dodnes. Pokud ale hodnotím jejich přínos pro fotbal a oddělím od toho negativní dopady, pak právě Miroslav Pelta byl podle mě nejpřínosnější," uzavírá Blažek, se kterým si v Livesport Daily můžete poslechnout více než hodinové interview.

V pondělní epizodě Livesport Daily jsme také řešili:

S jakými konkrétními vizemi by na Strahov dorazil?

Proč nechce říct, koho by si přál za místopředsedy?

Jakou kvalitu podle něj mají čeští rozhodčí?

Všechny díly Livesport Daily najdete také na podcastových platformách Spotify a Apple Podcasts.