eFotbal

Pelta jde na pět a půl roku za mříže: Šťastný nejsem, je to špatná zpráva pro jablonecký klub

ČTK
Aktualizováno
Miroslav Pelta na soudním líčení.
Miroslav Pelta na soudním líčení. ČTK / Vondrouš Roman
Pražský vrchní soud dnes potvrdil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi za manipulace se sportovními dotacemi trest vězení v délce pět a půl roku. Někdejší náměstkyni ministerstva školství Simonou Kratochvílovou poslal za mříže na šest let. Odvolací senát tak zamítl odvolání dvojice, která od počátku trvá na své nevině. Nevyhověl ani státnímu zástupci, který požadoval pro oba obžalované přísnější tresty. Pelta čekal, že vrchní soud kauzu znovu vrátí městskému soudu, řekl novinářům cestou ze soudní budovy. Teď chce hlavně uspořádat věci kolem fotbalu.
Reklama
Reklama

Pelta musí podle dnešního verdiktu také zaplatit pět milionů korun, odvolací senát mu ale zrušil pětiletý zákaz působit ve vedení korporací. Kratochvílová dostala dvoumilionový peněžitý trest a šest let nesmí působit ve vedoucích funkcích veřejné správy, které zahrnují správu majetku. Dvojice ovlivnila v roce 2017 přidělení peněz ministerstva školství 18 konkrétním žadatelům programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů. Pelta údajně Kratochvílové předložil seznam žádostí, které preferoval.

Vrchní soud se zabýval případem potřetí. V minulém rozhodnutí uložil pražskému městskému soudu lépe vyhodnotit důkazy a závěry přesvědčivě odůvodnit. Podle předsedy odvolacího senátu Milana Štejra tak učinil. "Podle názoru vrchního soudu městský soud náležitě vysvětlil, na základě jakých důkazů považuje obhajobu obžalovaných za vyvrácenou," uvedl soudce.

Peltova kauza jen tak neskončí. Právník promluvil, jaké důkazy proti bývalému šéfovi FAČR existují

Prvoinstanční soud podle Štejra správně rozhodl i o tom, jak dvojici potrestat. "Tresty odnětí svobody byly uloženy v rámci trestní sazby, blízko dolní hranice," uvedl. Peltovi a Kratochvílové přitížila zejména výše škody, prospělo jim naopak, že do doby trestné činnosti vedli řádný život a že již od spáchání skutků uběhla dlouhá doba.

Pelta ani Kratochvílová se při odchodu z jednací síně nechtěli vyjadřovat. "Tak samozřejmě šťastný nejsem," řekl bývalý fotbalový šéf. Dodal, že jeho právníci budou nyní řešit dovolání k Nejvyššímu soudu. Dovolání však nemá odkladný účinek. Před budovou soudu Pelta novinářům řekl, že čekal, že vrchní soud verdikt v kauze zruší a věc znovu vrátí městskému soudu. Možnost odsouzení si ale připouštěl, doplnil.

"Výkon trestu je lepší než vazba, říkají, takže to myslím není tak dramatické," podotkl Pelta. Má silné zázemí v rodině, teď chce uspořádat věci týkající se podnikání a fotbalového klubu z Jablonce nad Nisou, jehož je majitelem a dlouholetým šéfem. "Co se týče fotbalu, tak to nějak vymyslíme, jako vždycky. Ale samozřejmě určitě to není dobrá zpráva pro jablonecký klub," řekl. Fotbal v Jablonci se podle něj teď určitě rozvíjet nebude, chce klub udržet v první lize.

Úplně spokojený není ani státní zástupce Ondřej Trčka, protože odvolací senát dvojici tresty nezpřísnil. "Považuji za důležité, že bylo konečně pravomocně rozhodnuto o vině obžalovaných alespoň v tom rozsahu, jak (soud) naposledy rozhodl," uvedl žalobce. Případ podle Trčky ještě nekončí, protože již podal dovolání nejvyšší státní zástupce. Pokud by mu Nejvyšší soud vyhověl, bylo by možné uložit dvojici přísnější tresty.

Pražský městský soud vyšel z policejních odposlechů z bytu, kde se dvojice scházela, dále z výpovědí svědků i z listinných důkazů. Dvojici uznal vinnou z pokusu o tři trestné činy - zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta Kratochvílovou podle verdiktu k těmto skutkům navedl.

Obžaloba původně mířila nejen na Peltu s Kratochvílovou, ale kvůli údajnému rozsáhlejšímu zmanipulování dotací také na předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče, šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu, ČUS a Fotbalovou asociaci ČR. V této části případu soudy všechny obžalované včetně Pelty s Kratochvílovou osvobodily s tím, že popsané skutky se sice staly, nejsou ale trestnými činy. Bývalý nejvyšší státní zástupce Igor Stříž s tímto závěrem nesouhlasil a v neprospěch všech obžalovaných se dovolal k Nejvyššímu soudu.