eFotbal

Tradiční pražský klub v problémech. Škoda a Bednář chtějí zachránit Čafku, fanoušci se bojí o existenci klubu

Livesport
Milan Škoda začínal svou fotbalovou kariéru.
Milan Škoda začínal svou fotbalovou kariéru.Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia
ČAFC Praha patří k nejstarším fotbalovým týmům v Česku a k jedněm z nejtradičnějších v Praze. Nicméně už dlouhé roky je její situace poměrně neutěšená, klub sice zvládá vychovávat mladé talenty, ale podmínky pro trénink i zápasy jsou nevyhovující a fanoušci i bývalí hráči se bojí o holou existenci Čafky. Změnit to teď chce nově založený Spolek přátel ČAFC, ve kterém figurují i odchovanci Roman Bednář a Milan Škoda. O co iniciativa usiluje? Na to se dnes zeptáme jejího zakladatele a dlouholetého hráče a kapitána Čafky Tomáše Kaliby.
Reklama
Reklama

"Už loni jsme uspořádali dvě větší akce, na které dorazila řada bývalých hráčů a odchovanců včetně Romana Bednáře a Milana Škody. Všichni viděli, že za posledních deset, možná i dvacet let se na zázemí prakticky nic nezměnilo. Budova byla v katastrofálním stavu – při dešti nám tekla voda ze stropů, což bylo nepřehlédnutelné. Roman s Milanem, naši kamarádi, které pravidelně zveme na akce pořádané Spolkem přátel Čafky, se těchto událostí také zúčastnili. Loni byli na dvou z nich, a když viděli skutečný stav areálu, zhrozili se a sami nabídli pomoc," popisuje Kaliba, kdy se slavní fotbalisté rozhodli zapojit do pomoci svému mateřskému klubu. 

A jaké hlavní problémy vlastně tradiční klub, založený už v roce 1899, řeší? "Nejde o sportovní stránku – výchova mládeže a samotný sport na Čafce stále fungují, a to navzdory velmi nevyhovujícím podmínkám. Jádro problému je historické a sahá až do devadesátých let, kdy klub prodal první část pozemků, aby vyřešil tehdejší finanční potíže. Klíčový zlom pak nastal v roce 2003, kdy byly prodány další pozemky firmě Pupp Tennis Resort, která se později stala majoritním členem spolku a získala rozhodující vliv. Součástí prodeje byly závazky, například kompletní rekonstrukce budovy šaten, úprava hlavního trávníku, výstavba umělé trávy, a také garance, že ČAFka bude moci areál dalších sto let využívat, přičemž majitel se bude podílet i na nákladech na správu. Některé závazky byly splněny, dnes například stojí umělá tráva. Firma později přikoupila i vedlejší pozemek po zaniklém AFK Záběhlice, čímž se areál fotbalu rozšířil. Přibližně před deseti lety vznikl první projekt nových šaten, ale k jeho realizaci zatím nedošlo. Kabiny dodnes nestojí. A ani další závazky podle nás nebyly naplněny," vysvětluje Kaliba.

"Určitě věřím, že Čafka má budoucnost. Věříme, že zůstane v současném areálu, ale v daleko lepších podmínkách. A že se třeba i mužské týmy vrátí do vyšších soutěží. A kdyby se situace ještě zhoršila, i proto jsme vznikli: abychom v případě nejhoršího scénáře udrželi komunitu, která se kolem Čafky vytvořila, a díky ní celý klub zachovali," dodává Kaliba, který v Čafce působil přes dvacet let.

Livesport Daily #553: Fotbalová Čafka je v problémech, Bednář i Škoda ji chtějí zachránitLivesport

Ve středeční epizodě podcastu Livesport Daily se také dozvíte:

Jaký je historický vývoj problému ČAFC?

Jak kvalitní je tam výchova mládeže, když jde o partnerský klub Slavie?

Jak samotné vedení klubu reaguje na kritiku bývalých hráčů?

Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách – Spotify a Apple Podcasts