Liga se zaměří na zvýšení návštěvnosti a televizní sledovanosti

Liga se zaměří na zvýšení návštěvnosti a televizní sledovanosti

Již v pátek odstartuje nový ročník Gambrinus ligy 2012/13 duelem FK Baumit Jablonec - FC Baník Ostrava a představitelé Fotbalové asociace České republiky informovali o posledních novinkách před startem nejvyšší soutěže...

Třetí místopředseda FA ČR Dušan Svoboda připomněl, že startuje 20. ročník samostatné české ligy a přál by si, aby byl v mnohém jiný.

"Gambrinus liga je kvalitnější soutěží, než je obvykle shledáváno. Do popředí se dostává ofenzívní způsob hry, padá víc gólů a zvýšila se i návštěvnost. Průměr 4710 diváků na jedno utkání však není to číslo, se kterým bychom měli být extra spokojeni a mohli bychom si za ně tleskat. Tento ročník bude ještě je plně v režii FA ČR, ale příští rok už by měla ligu řídit Ligová fotbalová asociace. Už existuje návrh smlouvy mezi FA ČR a Ligovou fotbalovou asociací. Už pro tento ročník jsme připravili určitou skupinu opatření. Chtěl bych, aby z toho vyznívalo heslo Náš fanoušek – náš pán,“ prohlásil místopředseda FA ČR Dušan Svoboda, který je současně předsedou Ligové fotbalové asociace (LFA).

Podle Svobody by si zvýšená kvalita produktu, stadionů a jejich zázemí zasloužily, aby návštěvy nadále rostly. Tiskový mluvčí FA ČR Jaroslav Kolář v této souvislosti připomněl, že rakouská liga, srovnatelná s českou, měla zhruba v roce 2004 průměr tři a půl až čtyři tisíce diváků na jedno utkání. Do roku 2008 se soustředěnou kampaní a řadou kvalitních opatření podařilo zvýšit průměr na osm tisíc. A ten se stále drží.

"Jednoznačně se zaměříme na zvýšení návštěvnosti, sledovanost v televizích, pokusíme se zlepšit povědomí o značce Gambrinus liga a v této souvislosti chceme zintezivnit marketing i ze strany samotných klubů. Nyní probíhají intenzivní jednání s Českou televizí o tom, aby se změnil televizní formát prezentace Gambrinus ligy," řekl Svoboda.

[img id="38653"]
Fotbal bude na obrazovkách od pátku až do úterý a stanici Sport 2 nahradí nový kanál TV Fanda společnosti CET 21. Od pátku do pondělí se bude podle stejného klíče vysílat Gambrinus liga, v úterý utkání nově vzniknuvší juniorské ligy, jíž budou hrát týmy 16 klubů nejvyšší soutěže a celky Táborska a Bohemians 1905 z II. ligy.

Nyní se tvoří koncepce velkého fotbalového bloku na ČT, který by měl trvat zhruba čtyři hodiny. "Není to nic převratného, tento model známe z Německa a z prezentace bundesligy. Kluby jsou ve shodě. Nyní se pokoušíme dosáhnout toho, aby se všechny zbylé sobotní zápasy hrály ve stejném čase proti přímému přenosu na ČT4 Sport. Na všech stadionech by měly být připraveny kamery a ve studiu se sejdou osobnosti, které budou fotbal komentovat. Nacházíme další atraktivní osobnosti, jež se do toho zapojí," vysvětlil Dušan Svoboda. Poznamenal, že na tomto principu funguje hokejové extraliga a návštěvnost na stadionech to nijak podstatně neovlivňuje.

"Musíme se snažit udělat pro prezentaci fotbalu víc. Chybí v něm peníze. Poslední ranou bylo schválení nového loterijního zákona, který připravil fotbal o stovky milionů korun. Jestli chceme od partnerů víc peněz, tak jim musíme víc nabídnout," konstatoval Dušan Svoboda.

Novou tvář by měla dostat i internetová prezentace, která by měla být více interaktivní. Komunikace s fanoušky by se měla zlepšit také intenzivnější aktivitou na sociálních sítích. Každý půlrok bude vydána tištěná publikace se shrnutím všech faktů za příslušné období pro kluby, partnery, ale i samotné fanoušky. "Máme především na mysli, že fotbal se hraje pro diváky, to je naše základní priorita," zdůraznil Svoboda. LFA se chystá převzít plnou zodpovědnost za celkovou marketingovou koncepci fotbalu a zpracovává marketingový manuál pro kluby.

Juniorská liga by měla mít svého titulárního partnera. Technických novinek příliš mnoho není. "Rozhodli jsme se, že žluté karty, udělené v pohárových zápasech, se nebudou sčítat, aby to neovlivňovalo kvalitu Gambrinus ligy. Termínová listina je schválena, vznikl pouze jeden problém s utkáním 2. kola Baník Ostrava - Slavia Praha. Baník ho chtěl hrát ve Vítkovicích, protože na Bazalech se pokládá nový trávník a do 4. srpna nebude na takové úrovni, aby se na něm dalo hrát. Ale naše komise pro stadiony shledala hřiště jako nezpůsobilé. Zatím se nenašlo řešení. V úvahu přichází zřejmě jen odklad na náhradní termín. O kontumaci neuvažujeme, o výsledcích by se mělo rozhodovat na hřišti a před diváky," konstatoval ředitel oddělení profesionálního fotbalu FA ČR Ivo Lubas.

"Je to skutečně složité, nikdo totiž Baníku půjčit stadion ani nechce," podotkl Lubas, který měl na mysli chování fanoušků ostravského celku. Obvykle způsobí na cizích stadionech řadu škod.

Ivo Lubas který také informoval o úterním jednání zástupců FA ČR a bezpečnostních manažerů klubů na policejním prezídiu v Praze. "Zabývali jsme se především tím, jak řešít konflikty, které se odehrávají během utkání. Soudy totiž ty případy buď odloží nebo to řízení skončí banálním trestem pár hodin veřejných prací a pokutou. Řada těch rozsudků, které dostávám na stůl, jsou až směšná," upřesnil ředitel ligy.

[img id="38682"]