Mlčení kanonýrů ve druhé lize? Superstřelec tam hrát nebude, 15 gólů je strop, myslí si Wágner

Mlčení kanonýrů ve druhé lize? Superstřelec tam hrát nebude, 15 gólů je strop, myslí si Wágner
ROZHOVOR

Tomáš Wágner dal v dospělé kariéře přes sto branek, dobře ví, jak těžké je prosadit se. Zkušený útočník působil v posledních měsících v Příbrami, kde si v sezoně 2022/2023 došel pro korunu krále střelců druhé ligy. Letos na tento úspěch stačilo jen třináct gólů. „Nečekám, že by někdo někdy gólově uletěl,“ říká Wágner pro eFotbal.cz.

Druhá liga? V poslední době místo, kam posílají ligové týmy své mladíky na zkušenou. I tak se to ale ve druhém patru fotbalovém pyramidy hemží zajímavými jmény. Nicméně tohle všechno se nutně nerovná gólům. Druhé lize dlouhodobě chybí střelec, který by vystřelil ze zažitého standardu, který se točí kolem 15 branek.

Kupříkladu v této sezoně stačilo na korunu krále střelců třináct branek. Radoval se Jakub Řezníček. Faktorů bylo vícero, hodně adeptů na nejlepšího střelce odešlo v zimě jinam, nicméně nejde o ojedinělý ročník.

V roce 2021 stačilo nejlepšímu střelci Jaroslavu Málkovi také jen třináct branek, o rok později dal Řezníček 18 gólů, pak Tomáš Wágner 17. Žádná ustřelená čísla, navíc tito dva jsou navíc kvalitou spíše ligovými útočníky.

POSILA SPARTY MÁ INSTINKT ZABIJÁKA. ZA ROK MU BUDE DRUHÁ LIGA MALÁ, ŘÍKÁ O ŠILEROVI BÝVALÝ TRENÉR PEŘINA

„Na první pohled to může působit tak, že by druhá liga měla být lehká, ale není to tak,“ přikyvuje Wágner. Sám ví, o čem mluví. Když se v zimě 2022 do Příbrami vracel z Rumunska, pocítil, jak náročné prostředí ve druhé lize je.

„Sám jsem to zažil. Došel jsem, čekaly se góly, ale já dal dva v prvních patnácti zápasech,“ vzpomíná na nepovedené jaro. „Prostě to nešlo, trvalo mi, než jsem si zvyknul. Mnohdy jsem se zlobil, že mě přece můj spoluhráč musí vidět, ale neviděl,“ naráží i na rozdíly v kvalitě.

Ty jsou pochopitelné. A dle Wágnera, který si zahrál evropské poháry a v Lize mistrů dal dokonce gól, je to jeden z klíčových prvků. „Rozdíly v kvalitě jsou, velké. Je to i o kvalitě obránců. Útočník pak potřebuje servis. Zvlášť já, nejsem typ, co by prošel půlku hřiště,“ usmívá se, ale střízlivě dodává: „Vždycky je těžké dát gól. Vždycky totiž hrajete na úrovni, na kterou máte. Když jsme s Příbramí hráli nahoře, bylo to pro mě lepší. Měli jsme dobře poskládaný tým, pak se hraje lépe.“

Zdroj: FK Příbram

V poslední větě naráží na poslední kompletní sezonu, kterou odehrál. Byla to ta minulá, kdy téměř sám dovedl Příbram do baráže. Dle minut měl průměr gól na zápas.

„Skočil jsem do toho v pátém kole, hned jsem dal gól a jelo to skoro samo. Když se daří, budete dávat góly všude. Když ne, je to bída, i v okresu,“ dodává. A připomíná tento ročník. „Kuba Řezníček měl taky dobře našlápnuto a vidíte, zastavil se. Na jaře dal jediný gól.

Druhá liga tak dlouho čeká na superstřelce, který by pokořil hranici 20 branek. Naposledy se tento počin podařil hradeckému Janu Pázlerovi, který zakončil sezonu 2017/18 s 21 góly.

A podle Wágnera se nic takového nedá v budoucnosti čekat. „Neuvidíte nikoho, kdo by dal 25 nebo 30 gólů. Podle mě nikdy. Možná kdyby si šel do druhé ligy zahrát přední tým první ligy. Pak si to dokážu představit, ale jinak je to nemožné,“ myslí si.

CO DVA ZÁPASY, TO GÓL. KOLEM KLENOTU Z TÁBORSKA UŽ KROUŽÍ PRVOLIGOVÍ SUPI. MÁ NA SLAVII I SPARTU, MYSLÍ SI JEHO TRENÉR

Nutně to však neznamená, že by se střelci ze druhé ligy nemohli prosadit v první. „Určitě, ale ne každý. Pomyslnou hranici kvality bych stanovil na takových patnáct gólů,“ říká Wágner.

Minulý ročník potvrzuje jeho slova. V tabulce střelců se pod ním seřadilo několik zajímavých jmen, která zamířila do ligy. Jan Suchan a Abdullahi Tanko zapsali patnáct branek, Bienvenue Kanakimana o jednu méně. Ze všech tří jsou nyní ligoví fotbalisté.

Dle této teze by se o patro výš neměl po tomto ročníku posunout nikdo, nicméně jak bylo zmíněno, David Huf či Idjessi Metsoko stihli na podzim dvanáct, respektive devět branek. Zamířili ale do ligy, kartami už tak nestihli zamíchat.

To se naopak povedlo sparťanovi Radku Šilerovi. Ten přišel na Strahov v zimě ze třetí ligy a stal se kometou, ve třinácti zápasech dal deset branek. Pokud by se toto tempo přeneslo na kompletní ročník, vyšlo by to na 23 gólů.

„To už je hodně dobře rozběhnuto,“ souhlasí Wágner. „Hezký počin, je to dobrý útočník. Sparta s ním udělala hodně dobrý krok, celou situaci kolem něj dobře vyřešila,“ přiznal bývalý forvard Plzně.

Zdroj: FK Příbram